27 березня 2024 р. на кафедрі гуманітарної освіти відбулися Студентські наукові читання, присвячені 210-й річниці з дня народження Тараса Шевченка. До організації заходу долучилися викладачі кафедри, а модератором виступила доцент Олена Володимирівна Дерпак.
Завідувач кафедри Ігор Іванович Бегей у вступному слові наголосив, що у XIX столітті Шевченко став для українців пророком, а його слово – Біблією, Новим Завітом для кожного. І українці XXI століття теж мають знати його і гідно цінувати.За задумом, студентство мало з’ясувати у своїх дослідженнях різні аспекти постаті Тараса Шевченка та його творчості в сьогоденні – мовні, літературні, мистецькі, історичні, філософські тощо. Доцент кафедри гуманітарної освіти, к. філол. н. Людмила Даниленко у вступній доповіді розкрила світ архетипів рідного дому в ліриці Тараса Шевченка, показавши власне трактування поезії «І досі сниться...» у світлі новітньої війни.
А далі до уваги аудиторії були студентські розвідки, присвячені трансформації образу Великого Кобзаря від ідеалізації до живого образу сучасності, аналізу поетичної творчості Шевченка та його творчої спадщини як художника, образу Шевченка в сучасному українському стрит-арті, в інформаційному просторі та мемах періоду російсько-української війни тощо.
Адреса:
вул. Володимира Великого, 1
м. Дубляни, Жовківський район Львівської області
80381
Головний корпус ЛНАУ, кім. 401, 402, 407.
Телефон: +38 (032) 224 29 44
E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Студенту
Розклад дзвінків
(понеділок, вівторок, середа, четвер)
пари |
години |
пари |
години |
1 |
900-945 950-1035 |
4 |
1505-1550 1555-1640 |
2 |
1045-1130 1135-1220 |
5 |
1650-1735 1740-1825 |
3 |
1320-1405 1410-1455 |
6 |
1835-1920 1925-2010 |
Розклад дзвінків
(п’ятниця, субота, неділя і передсвяткові дні)
пари |
години |
пари |
години |
1 |
900-945 950-1035 |
4 |
1415-1500 1505-1550 |
2 |
1045-1130 1135-1220 |
5 |
1600-1645 1650-1735 |
3 |
1230-1315 1320-1405 |
6 |
1745-1830 1835-1920 |
Заняття проводяться
за чисельником – перша половина семестру
за знаменником – друга половина семестру
Перелік вибіркових дисциплін, які читають викладачі кафедри гуманітарної освіти:
- Психологія;
- Психологія сім’ї;
- Політологія;
- Соціологія;
- Етика і естетика;
- Українознавство;
- Риторика та сучасна комунікація;
- Культура наукової української мови.
Викладачі кафедри гуманітарної освіти тісно співпрацюють зі студентами, залучаючи їх до наукової роботи шляхом участі в олімпіадах, конкурсах, конференціях, круглих столах тощо. Серед них:
- Всеукраїнська студентська олімпіада з історії України;
- Всеукраїнська студентська олімпіада з політології;
- Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт з філософії;
- Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика;
- Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка;
- Міжнародна науково-дослідна конференція «Духовне виховання молоді та культурне відродження села» (щорічно проводиться у вересні в ЛНАУ);
- Студентська наукова конференція «Українська історія та культура в контексті сучасної доби»;
- Звітна студентська наукова конференція факультету будівництва та архітектури.
Усю додаткову інформацію щодо участі у перелічених наукових заходах можна отримати у викладачів кафедри гуманітарної освіти.
Навчальна робота
Кафедра гуманітарної освіти здійснює підготовку фахівців першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівнів вищої освіти усіх спеціальностей.
Робота зі студентами організовується у відповідності до освітніх програм, навчальних і робочих планів, розроблених кафедрами та факультетами для кожної спеціальності. Якість підготовки майбутніх спеціалістів забезпечується неухильним дотриманням вимог державних стандартів освіти, послідовності та неперервності навчання, логічного поєднання теоретичної та практичної підготовки студентів.
На кафедрі гуманітарної освіти здійснюється регулярне оновлення навчально-методичної літератури, забезпечення студентів усіма необхідними навчальними матеріалами (конспектами лекцій, навчальними посібниками та підручниками, методичними рекомендаціями, переліком питань для підсумкового контролю, календарними планами, посиланнями на інтернет-джерела, завданнями для самостійної роботи тощо) в цифровому форматі, розробка навчально-методичних комплексів, які додатково завантажуються у систему Moodle. Також викладачі кафедри гуманітарної освіти мають розроблені навчальні і тестові завдання на платформі Google Classroom, через яку студенти мають змогу в зручному форматі виконувати завдання курсу.
Окрім методичних розробок, викладачі кафедри гуманітарної освіти розробляють та видають навчальні посібники, рекомендовані профільними міністерствами та Вченою радою Львівського національного аграрного університету, які містять необхідну інформацію для засвоєння студентами тих чи інших дисциплін, які викладаються на кафедрі.
Дисципліни, які викладаються на кафедрі гуманітарної освіти
Дисципліни обов’язкового циклу підготовки:
Для студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти:
- Філософія;
- Історія України;
- Українська мова за професійним спрямуванням;
- Логіка;
- Історія політичних вчень;
- Історія держави і права.
Для студентів другого (магістерського) рівня вищої освіти:
- Філософія органічного землеробства та збалансованого природокористування;
- Педагогіка вищої школи.
Для здобувачів ступеня доктора філософії:
- Філософія науки;
- Педагогіка вищої школи;
- Педагогічна практика.
Дисципліни за вибором студентів:
- Психологія;
- Етика і естетика;
- Українознавство;
- Риторика та сучасна комунікація;
- Культура наукової української мови.
Наукова робота кафедри гуманітарної освіти
Викладачі кафедри гуманітарної освіти проводять плідну науково-дослідну роботу в сфері філософії, педагогіки, психології, політології, етики й естетики, соціології, історії України й української культури, культури наукової української мови та риторики, вдосконалюють методику викладання українознавчих дисциплін відповідно до вимог сьогодення. У науковій роботі кафедри поза увагою не залишаються й проблеми у сфері агропромислового комплексу. Викладачі кафедри здійснюють дослідження в галузі фізичної економії, глобалізаційних викликів сьогодення та органічного землеробства, результати яких висвітлюються у наукових і навчально-методичних публікаціях. Частина викладачів кафедри є членами Львівського осередку Всеукраїнського товариства ім. С. Подолинського.Колектив кафедри щороку організовує роботу Міжнародної науково-практичної конференції «Гуманітарні дослідження в аграрній сфері: філософський, історичний та мовознавчий аспекти» в рамках Міжнародного науково-практичного форуму «Теорія і практика розвитку агропромислового комплексу та сільських територій», тісно співпрацює з коледжами ЛНУП, регулярно організовуючи наукові круглі столи та відкриті лекції для студентів коледжів.
З 2017 р. частина викладачів кафедри гуманітарної освіти активно працює над розвитком і популяризацією здобутків представників української школи фізичної економії. Прогресивні погляди М. Руденка, В. Вернадського, С. Подолинського заслуговують не лише розголосу світового масштабу, але є вкрай актуальними у світлі сучасних глобалізаційних тенденцій, зокрема у контексті парадигм сталого розвитку та збалансованого природокористування. Апробація результатів зазначеної роботи відбувається на круглих столах, які регулярно організовуються викладачами кафедри, на конференціях у ЛНУП й інших університетах Львова та України.
З 2021 р. кафедра гуманітарної освіти проводить наукові дослідження в межах кафедральної комплексної науково-дослідної роботи на тему «Людина, суспільство і природа у контексті глобалізаційних трансформацій: філософський, соціокультурний та етнонаціональний виміри» (номер державної реєстрації 0121U100257). Викладачі кафедри є виконавцями окремих підрозділів наукових досліджень за напрямами: антропосоціальні студії у контексті глобального технократичного поступу; фізична економія та збалансоване природокористування у світлі екологічних загроз сучасності; етнонаціональні відносини крізь призму сучасних інтеграційних процесів; трансформація особистості викладача та студента в системі вищої освіти посттоталітарних країн; філософські проблеми природознавства та екології; сучасні українознавчі дослідження в контексті соціокультурного, антропоцентричного та етнолінгвістичного підходів.
Наукові доробки викладачів кафедри презентовані не лише у науково-популярних і фахових виданнях України, але й за кордоном, зокрема й тих, які внесені у наукометричні бази Scopus та Web of Science.
Студентська наукова робота
Викладачі кафедри гуманітарної освіти активно залучають молодь до участі у засіданнях трьох наукових гуртків, які діють на кафедрі:
«Філософські проблеми природознавства» (керівник гуртка О. С. Дмитроца);
«Плекання рідної мови» (керівник гуртка А. М. Куза);
«Краєзнавство» (керівник гуртка І. В. Баран).
Під керівництвом викладачів кафедри студенти усіх факультетів ЛНУП проводять наукові дослідження, результати яких відображаються під час їхньої участі у Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт, олімпіадах, міжнародних і всеукраїнських конференціях, круглих столах тощо.
Студенти під керівництвом викладачів кафедри беруть участь у щорічних національних і міжнародних науково-дослідних конференціях: «Духовне виховання молоді та культурне відродження села», «Українська історія, мова та культура в контексті сучасної доби», Звітна студентська наукова конференція факультету будівництва та архітектури та інші.
Щорічно під керівництвом доцентів кафедри гуманітарної освіти А. М. Кузи і О. В. Дерпак триває підготовка студентів до участі у таких заходах, як Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика та Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.
Колектив кафедри гуманітарної освіти
Колектив кафедри гуманітарної освіти нараховує 9 науково-педагогічних працівників і 1 особу навчально-допоміжного персоналу.
Викладачі кафедри систематично проходять курси підвищення кваліфікації та стажуються в навчальних закладах України та Польщі, беруть участь у навчальних програмах та заходах, організованих МОН України та НАЗЯВО, успішно освоюють технології дистанційного навчання тощо.
Дерпак Олена Володимирівна
Доцент, кандидат філологічних наук
Історія кафедри
Кафедра гуманітарної освіти була створена шляхом об’єднання кафедр філософії та українознавства відповідно до наказу ректора Львівського національного аграрного університету від 31 серпня 2018 р. Новостворена кафедра покликана сприяти самореалізації кожної молодої людини як духовної особистості, свідомого громадянина та патріота, плекати на найкращих європейських засадах середовище, яке мудро шанує власну національну традицію і чужу історичну пам’ять та здатне навчати цієї пошани наступні покоління. Метою кафедри гуманітарної освіти є передача майбутнім фахівцям агропромислового комплексу знань з філософії, історії, мови, культури, психології тощо, розвиток їхніх навичок критичного мислення та формування глибоких узагальнень на основі загальнолюдських цінностей, духовних та національно-патріотичних засад.
У 2018–2020 рр. кафедру очолював кандидат філософських наук, доцент Р.А. Наконечний. З вересня 2020 р. завідувачем кафедри стала кандидат філософських наук, доцент М.Л. Лазарева.
Колектив кафедри гуманітарної освіти нараховує 9 науково-педагогічних працівників і 1 особу навчально-допоміжного персоналу, а саме: завідувач кафедри, кандидат філософських наук, доцент М.Л. Лазарева; кандидат історичних наук, доцент І.В. Баран; кандидат історичних наук, доцент А.Д. Копитко; доктор політичних наук, в. о. професора І.І. Бегей; кандидат політичних наук, доцент О.С. Дмитроца; кандидат філологічних наук, доцент О.В. Дерпак; кандидат філологічних наук, доцент А.М. Куза; кандидат філософських наук, доцент Р.А. Наконечний; доктор біологічних наук, професор О.М. Микитюк; старший лаборант Л.В. Дерпак.
Кафедра гуманітарної освіти забезпечує викладання 14 дисциплін для студентів усіх спеціальностей та рівнів вищої освіти. Також кафедра проводить підготовку аспірантів та претендентів на здобуття наукового ступеня доктора філософії.
Працівники кафедри беруть активну участь у конференціях, профорієнтаційних та виховних заходах, продуктивно взаємодіють з коледжами ЛНАУ та університетами України, публікують наукові праці та методичні розробки, здійснюють підготовку студентів для участі в олімпіадах та конкурсах як регіонального, так і всеукраїнського рівнів.
Історія кафедри
Кафедра гуманітарної освіти була створена шляхом об'єднання кафедр філософії та українознавства відповідно до наказу ректора Львівського національного аграрного університету від 31 серпня 2018 р. Новостворена кафедра стала осередком гуманітарних дисциплін, які спеціалізуються на дослідженні людини та особливостей її життєдіяльності у соціумі, шляхів пізнання нею себе, її творчої взаємодії з іншими людьми та культурами. Так, викладачі кафедри працюють зі студентами, читаючи їм курси «Філософія», «Педагогіка», «Історія України», «Історія України та української культури», «Українська мова за професійним спрямуванням», «Культура наукової української мови». Навчальні ж дисципліни «Психологія», «Психологія сім'ї», «Етика і естетика», «Політологія», «Українознавство» й «Риторика та соціальна комунікація» викладаються за вільним вибором студентів. Для студентів магістерського рівня читаються навчальні дисципліни «Філософія науки», «Філософія органічного землеробства та збалансованого природокористування» і «Педагогіка вищої школи». Кафедра проводить підготовку аспірантів та претендентів на здобуття наукового ступеня доктора філософії. Окрім цього, працівники кафедри беруть активну участь у конференціях, профорієнтаційних та виховних заходах, публікують наукові праці та методичні розробки, здійснюють підготовку студентів для участі в олімпіадах та конкурсах як регіонального, так і всеукраїнського рівня.
Склад кафедри
Науково-дослідна робота
Викладачі кафедри гуманітарної освіти проводять плідну науково-дослідну роботу в царині філософії, педагогіки, психології, політології, історії України та української культури, української мови за професійним спрямуванням, культури наукової української мови, риторики, вдосконалюють методику викладання українознавчих дисциплін відповідно до вимог сьогодення. Окрім цього, колектив кафедри регулярно проводить такі наукові заходи, як Міжнародні наукові читання «Мова і держава», Міжнародна наукова конференція «Сучасні українознавчі пошуки: історичний, культурологічний та мовознавчий аспекти», Студентська наукова конференція «Українська історія, мова та культура в контексті сучасної доби», які вже стали традиційними у нашому навчальному закладі.
У науковій роботі кафедри поза увагою не залишаються й проблеми у сфері агропромислового комплексу. Так, викладачі кафедри займаються дослідженнями в області фізичної економії, глобалізаційних викликів сьогодення та органічного землеробства, що реалізується шляхом видання монографій і посібників з питань аграрної політики України та перебудови українського села. Зокрема, частина викладачів кафедри є членами Львівського осередку Всеукраїнського товариства ім. С. Подолинського. Також викладачі кафедри видають велику кількість методичної літератури, наукові підручники та посібники, які покликані забезпечити якісну підготовку молодих спеціалістів АПК.
Будучи зацікавленими у тісній співпраці зі студентами, викладачі кафедри гуманітарної освіти активно залучають молодь до роботи у засіданнях наукового гуртка з напряму «Філософські проблеми природознавства». Наукові дискусії щодо актуальних філософських проблем організовує керівник гуртка О.С. Дмитроца. Окрім цього, на кафедрі діє гурток «Краєзнавство», керівництво яким здійснює О.Ф. Юрчук.
З 2017 р. частина викладачів кафедри гуманітарної освіти проводить дослідження у межах комплексної наукової теми «Філософські, соціально-економічні та психологічні аспекти побудови системи органічного землеробства в Україні». У межах зазначених досліджень науковці кафедри працюють над написанням колективної монографії на тему «Фізична економія і проблеми сталого розвитку: духовно-ціннісний вимір».
У структурі монографії передбачено висвітлити наступні проблеми:
Розділ І. Філософсько-ціннісний дискурс проблем фізичної економії і сталого розвитку (Р. Наконечний, А. Копитко);
Розділ ІІ. Політико-правові аспекти реалізації ідей фізичної економії та сталого розвитку (А. Копитко);
Розділ ІІІ. Фізична економія на перетині шляхів: альтернативні способи господарювання людини на планеті (М. Лазарева);
Розділ ІV. Психолого-педагогічний і соціокультурний аспекти реалізації вчень фізичної економії та сталого розвитку (Н. Мисак);
Розділ V. Еко-культурні дилеми сталого розвитку на засадах фізичної економії (О. Дмитроца);
Розділ VІ. Соціально-економічні аспекти сталого розвитку: фізико-економічні виміри (І. Костирко).
Апробація результатів зазначеної роботи відбувається на круглих столах, які регулярно організовуються викладачами кафедри, на конференціях у ЛНАУ й інших університетах Львова та України.
Викладачі кафедри гуманітарної освіти здійснюють керівництво студентами у сфері наукових досліджень, що виявляється в участі молодих дослідників у Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт, олімпіадах, міжнародних та всеукраїнських конференціях, круглих столах тощо.
Виховна робота
Чимало часу викладачі кафедри присвячують виховній та громадській роботі, беручи активну участь у суспільно-громадському житті університету. Серед виховних заходів слід виокремити зустрічі з видатними людьми, екскурсії, літературно-мистецькі вечори, флешмоби, круглі столи, презентації нових книг, лекторії на теми української мови, культури, історії тощо.
Організація ж викладачами Днів кафедри й регулярні чергування у гуртожитку дають студентам можливість у досить неформальній обстановці порушити проблеми, які їх хвилюють, з’ясувати для себе питання як навчального, так і побутового характеру. Викладачі кафедри завжди відкриті для спілкування та прагнуть налагодити продуктивний контакт із молоддю.
Окрім цього, викладачами кафедри видається навчально-методична література, яка має виховну спрямованість, проводяться лекції для наставників академічних груп і науково-педагогічні семінари для молодих викладачів ЛНАУ, регулярно організовуються читання, присвячені тим чи іншим видатним особистостям України. У періоди святкування пам’ятних дат викладачі кафедри організовують лекторії з презентацією історичних довідок і цікавих матеріалів.
Контакти
м. Дубляни, вул. Володимира Великого, 1
Головний корпус ЛНАУ, кім. 401, 402
+3 8 (032) 224 29 44
E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Навчально-методичні матеріали
Філософія (Викладач - Лазарева М.Л.)Українська мова за професійним спрямуванням (Викладач - Куза А.М.)