Науково-дослідна робота – важлива складова діяльності кафедри підприємництва та торгівлі.

Витоки науково-дослідної роботи кафедри підприємництва та торгівлі пов’язані із науковим доробком кафедр-попередниць: кафедри права і підприємництва та кафедри статистики та аналізу. Ці кафедри мали значний авторитет у сфері наукових досліджень, сформували теоретико-методологічне та прикладне забезпечення вирішення не однієї проблеми. Серед відомих науковців, з якими пов’язані наші здобутки, є: академік Роман Тринько, член-кореспондент Василь Липчук, професори Михайло Яцків, Олександр Біттер, Петро Гарасим. Кафедри-попередниці та теперішня кафедра підприємництва та торгівлі підготували плеяду науковців, відомих і визнаних працівників вищої школи.

Науково-дослідна та науково-методична діяльність кафедри підприємництва та торгівлі має на меті сприяти реалізації освітньої програми «Підприємництво та торгівля» формуванню кваліфікованого фахівця з підприємництва і торгівлі, а також забезпечити освоєння студентами усіх спеціальностей знань, умінь і навичок статистичного й аналітичного характеру.

Професорсько-викладацький склад кафедри активно займається науковими дослідженнями за колективною та індивідуальними темами.

Під керівництвом завідувача кафедри проф. Юрія Губені наукова робота здійснюється в рамках реалізації наукової тематики факультету управління, економіки та права ЛНУП за розділом «Організаційно-економічне та аналітичне забезпечення розвитку підприємництва».

Результатом дослідження є розроблені рекомендації з методології аналізу та прогнозування тенденцій розвитку підприємництва, зокрема роздрібної торгівлі, стратегічні та організаційно-економічні засади розвитку підприємництва у сфері торгівлі сільськогосподарською продукцією та продовольчими товарами на внутрішньому та зовнішньому ринках. Визначено особливості та системні зміни, обумовлені воєнним станом. Встановлено вплив стратегічного планування в територіальних громадах на зміну бізнес-середовища та формування людського капіталу. Окреслено проблеми формування ресурсного потенціалу сільськогосподарських підприємств в умовах воєнного стану. Визначені перспективи застосування різних інструментів фінансування відповідної діяльності.

Практичне значення одержаних результатів дослідження полягає у можливості використання теоретико-методичних розробок та практичних рекомендацій з формування організаційно-економічного забезпечення розвитку підприємництва при розробці програм соціально-економічного розвитку, у діяльності підприємств і організацій, а також у процесі підготовки бакалаврів та магістрів економічних спеціальностей.

Основні результати наукових досліджень відображені у наукових публікаціях науково-педагогічних працівників кафедри, апробовані у наукових конференціях, а також оприлюднені під час «круглих столів», наукових семінарів та різного роду наукових заходів.

У науковій роботі кафедра співпрацює з Департаментом АПР Львівської ОВА, Львівською торгово-промисловою палатою, Львівською аграрною палатою, Головним управлінням захисту прав споживачів Держпродспоживслужби та низкою навчально-наукових установ із України, Чехії, Польщі, Італії та Литви. Ми підтримуємо тісні наукові контакти та співпрацю із Горохівським, Тлумацьким, Вишнянським і Золочівським коледжами, Угнівським АБЛ.

Упродовж останніх років ми виконали декілька відомих дослідницьких проєктів, які мали відповідний науковий результат і  практичне застосування.

У результаті співпраці кафедри з ТзОВ РСП «Шувар» було оцінено закупівельну діяльність суб’єктів сфери HORECA та перспективи розвитку інтернет-торгівлі сільськогосподарською продукцією. Також вивчено ринкову поведінку професійних покупців і поведінку роздрібних закупівельників овочів та фруктів на ринку, використання сучасних інформаційних технологій в управлінні товарними потоками, особливості управління товарообігом на ринку «Шувар», локальні детермінанти поведінки споживачів HORECA на оптовому ринку продуктів харчування, механізм забезпечення закладів ресторанної сфери продуктами з гуртових ринків.

У 2024 р. кафедра підприємництва та торгівлі провела соціологічне дослідження серед виробників молока, співпрацювавши із БО «LAES Львівська аграрна дорадча служба» та здійснила вклад у здійснення проекту «Надання послуг ефективного управління стадом молочних корів ММСП».

Керівництво аспірантами на кафедрі здійснюють професори Юрій Губені та Ігор Яців. Вони допомагають аспірантам у проведенні досліджень, формуванні тем дисертацій та наукових публікацій, а також консультують щодо методології та аналізу даних. Крім того, вони сприяють розвитку професійних навичок, допомагаючи аспірантам брати участь у наукових конференціях і семінарах.

Результати наукових досліджень аспірантів відображують не лише їх особисті здобутки, але й консолідовані зусилля багатьох науковців факультету.

У 2023 році захистила дисертаційну роботу аспірантка кафедри Софія Темненко. Вибравши складну і спеціалізовану тему, вона проявила свій талант, наполегливість та системну роботу. В успішному захисті вагомий вклад наукового керівника, проф. Ігора Яціва.

Кафедра уже втретє успішно проводить спільно із Співорганізаторами Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Організаційно-економічні та соціальні складові розвитку підприємництва» за такими тематичними напрями:

  1. Теоретичні основи, методологія та регулювання підприємницької діяльності в Україні.
  2. Стан і перспективи розвитку підприємництва в Україні.
  3. Теоретико-методичні та прикладні аспекти розвитку торгівлі в умовах воєнного стану.

Хоча Конференція має статус Всеукраїнської, насправді вона завдяки участі науковців із Польщі, Чехії та Литви де-факто стала міжнародною.

Кафедра підтримує тісні зв’язки з навчально-науковими закладами багатьох країн Європи. Результати наукових досліджень викладачів доповідаються на міжнародних конференціях у Польщі,  Італії, Литві, Чехії та публікуються в наукових виданнях.

В рамках міжнародної наукової співпраці академічний візит у Люблінський природничий університет за Програмою Еразмус+ здійснив проф. Юрій Губені. На кафедрі економіки і агробізнесу Природничого університету в Любліні він прочитав  цикл лекцій польською та англійською мовами на теми підприємництва, агробізнесу та організації сучасного господарського життя. Відбулась ґрунтовна розробка заходів по налагодженню наукової співпраці. Кожен зарубіжний візит – це велика, клопітка та відповідальна робота.

Студентська наукова робота

Студентами спеціальності «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» проводиться активна наукова робота на базі студентського наукового гуртка «Підприємництво: інновації та аналітика». Робота гуртківців реалізується за такими напрямами: виконання науково-дослідних робіт; організація і проведення наукових конференцій, семінарів, круглих столів; участь у конкурсах наукових робіт, олімпіадах та інших заходах наукового і науково-практичного характеру; публікації результатів досліджень у наукових виданнях тощо.

Зокрема, Віталій Червінський отримав диплом ІІІ ступеня на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Підприємництво» в ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» (2021 р.).

Крім того, Віталій Червінський за результатами студентської наукової роботи отримав диплом ІІ ступеня за перемогу у конкурсі «Кращий студент-науковець економічного факультету ЛНАУ у 2020–2021 н. р.».

Володимир Маслюк отримав диплом ІІ ступеня за активну участь у роботі Звітної студентської конференції на економічному факультеті за результатами науково-дослідної роботи у 2020 р.

Карина Гюрджян отримала диплом ІІ ступеня у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Підприємництво» в Державному університеті «Житомирська політехніка» (2020 р.).

Ірина Шоломович отримала диплом ІІ ступеня у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціалізації «Підприємництво» в Житомирському державному технологічному університеті (2019 р.).

Софія Руданецька отримала диплом І ступеня як переможець конкурсу Фонду В. Пінчука «ЗАВТРА. UA» (2019 р.).

Розілє Насибова отримала диплом ІІІ ступеня у ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за спеціальністю «Підприємництво» в Житомирському державному технологічному університеті (2018 р.).

Студентський науковий гурток

Науковий гурток «Підприємництво: інновації та аналітика»  – це творчий колектив студентів, які об’єднані з метою здійснення якісної підготовки фахівців вищої кваліфікації, формування у них первинних систематизованих навичок науково-дослідної роботи та вмінь застосовувати на практиці досягнення економічної науки і науково-технічного прогресу. Робота у гуртку стимулює наукову працю студентів у процесі навчання і володіння спеціальністю, виявляє серед них найбільш обдарованих, створює умови для їх творчого зростання.

Основне завдання гуртка «Підприємництво: інновації та аналітика» – дослідження актуальних проблем підприємництва, торгівлі та біржової діяльності, а також здійснення ґрунтовних аналітичних розрахунків на перспективу з використанням значних масивів статистичної інформації. Робота гуртківців сконцентрована на таких проблемах: оцінювання ефективності конкурентної політики аграрних підприємств; шляхи запобігання факторам банкрутства підприємств агросфери; інноваційна діяльність як ключова передумова формування конкурентоспроможної продукції аграрних підприємств на міжнародному ринку; зарубіжний досвід функціонування оптових ринків сільськогосподарської продукції для України; підприємництво у сфері надання консалтингових послуг тощо.

За результатами роботи студентського наукового гуртка студенти-гуртківці опублікували понад 90 наукових праць у матеріалах тез доповідей на всеукраїнських, міжнародних і загальноуніверситетських науково-практичних конференціях.