Згідно з укладеною угодою про співпрацю між Львівським національним університетом природокористування, Асоціацією роботодавців Львівської області, Корпорацією «Енергоресурс-Інвест» та ТзОВ «БІТ» 12 листопада 2024 року відбулася чергова робоча координаційна зустріч студентів, аспірантів і науково-педагогічних працівників кафедри садівництва та овочівництва ім. проф. І.П. Гулька з президентом АРЛО Зеновієм Миколайовичем Бермесом та директором ТЗоВ «БІТ» Сергієм Івановичем Філіповим, які є виробниками біогазових установок.
Гості представили свої напрацювання у галузі утилізації відходів тваринництва та рослинництва шляхом їх переробки в біогазових установках та звернулися до НПП кафедри з пропозицією проведення спільного наукового дослідження з вивчення ефективності застосування отриманого дигестату у якості органічного добрива для вирощування плодових, ягідних та овочевих культур відкритого та закритого ґрунту, що вирощуються на дослідних полях університету. Впродовж зустрічі обговорювалися деталі закладання та проведення майбутніх досліджень.
Дякуємо пану Зеновію Бермесу та пану Сергію Філіпову за виявлену ініціативу до проведення спільних досліджень для вирішення актуальних завдань з утилізації відходів та їх переробки в органічні добрива. За результатами проведених у 2025 році досліджень буде розроблено рекомендації для їх ефективного застосування.
30 жовтня 2024 року на кафедрі садівництва та овочівництва ім. професора І.П. Гулька Львівського НУП відбувся захист звітів за результатами проходження кваліфікаційної практики здобувачами РВО «Магістр», які навчаються за ОПП «Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство».
Захист звітів проходив перед комісією у складі заступника декана Галини Косилович, в.о. завідувача кафедри доцента Богдана Гулька, доцентів Іванни Рожко, Ірини Підлубенко, Ольги Дидів, Ірини Гель, Ігоря Дидіва та Світлани Стефанюк.
Практична підготовка – це важлива складова підготовки фахівців, яка забезпечує набуття практичних професійних навичок і формує здатність приймати самостійні рішення в умовах реальних виробничих ситуацій. За час досить тривалої тримісячної практики здобувачі були задіяні в проєктуванні, підготовці і проведенні конкретних технологічних процесів, що дозволило їм набути досвіду роботи в команді, виконувати функції та завдання, характерні для майбутньої професійної діяльності. Магістранти продемонстрували якісний практичний досвід, набутий під час перебування в кращих господарствах, які займаються проєктуванням багаторічних плодових та ягідних насаджень, спеціалізуються на вирощуванні плодоовочевої продукції та ягід за органічними та традиційними інтенсивними технологіями. Базами для проходження кваліфікаційних практик у цьому навчальному році стали: ТОВ «Сав Агро Партнер», ФГ «Дар Агро», ФГ «Колос – К», ТзОВ «НК «Укрбізнеспроект»», ФГ «ВАНКОМ АГРО», ТзОВ «Родючий Лан», ТОВ Агрофірма «Еко Нива» та інші.
17 вересня 2024 року представник компанії ТОВ «Нунемс Україна» Назар Самковський провів на кафедрі садівництва та овочівництва ім. професора І.П. Гулька чергове інформативне заняття для здобувачів рівня вищої освіти «Магістр» ОПП «Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство» на тему «Сучасні виклики в практичному плодоовочівництві».
Лектор охопив ряд актуальних проблем та тенденцій, що впливають на ефективність плодоовочевого бізнесу; зробив детальний огляд інноваційних цифрових технологій, таких як системи точного землеробства та аналіз великого масиву даних, використання дронів для моніторингу та захисту рослин, автоматизації процесів поливу і внесення добрив, які здатні суттєво підвищити продуктивність плодоовочівництва. Значну увагу було приділено важливості ефективного використання води, добрив та інших ресурсів, розглянуто способи оптимізації витрат і зменшення негативного впливу на довкілля. Лектор надав корисні поради з фінансового та маркетингового управління в плодоовочівництві, включаючи стратегії зниження витрат та підвищення прибутковості виробництва. Крім цього, було обговорено основні потреби та вимоги роботодавців до майбутніх фахівців у плані професійних знань і навичок та особистісних якостей, які потрібні для того, щоб працювати в умовах сучасного глобалізованого світу та в еру цифрових технологій.
Після основної частини лекції відбулася жвава дискусія, під час якої учасники мали можливість поставити питання та поділитися своїм досвідом. Особливу увагу було надано практичним рекомендаціям та прикладам успішного впровадження інновацій у плодоовочівництві.
Лекція завершилася нетворкінговою частиною, яка дозволила учасникам обмінятися контактами та обговорити можливості для співпраці та реалізації нових проєктів у галузі плодоовочівництва.
В продовження свого візиту Назар Самковський зустрівся з колективом кафедри для обговорення освітніх програм РВО «Бакалавр» та «Магістр» спеціальності 203 «Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство». Впродовж діалогу він представив своє бачення щодо необхідних компетенцій у сучасного фахівця-плодоовочівника і запропонував до розгляду гарантом і робочою групою освітньої програми низку вагомих пропозицій.
Дякуємо пану Назару Самковському за якісно проведене змістовне заняття, можливість отримання актуальної інформації від бізнес-кіл галузі та надану рецензію освітніх програм спеціальності і запрошуємо на нові зустрічі в аудиторіях і на виробництві.
23 квітня 2024 року науково-педагогічні працівники кафедри садівництва та овочівництва ім. професора І.П. Гулька (доцент Іванна Рожко (гарант ОПП), в.о. доцентів Світлана Стефанюк та Ірина Підлубенко, здобувачка РВО «Магістр» Ольга Гуляк, в.о. декана факультету агротехнологій та екології Олег Андрушко), які входять до складу робочої групи з розробки ОПП «Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство» РВО «Магістр», за участю стейкхолдера, головного агронома ТзОВ «Галич ЕкоФрукт» Оксани Лесь розглянули та обговорили проєкт ОПП «Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство» РВО «Магістр» на 2024–2025 рік.
Зустріч відбулася на теренах господарства ТзОВ «Галич ЕкоФрукт», де учасники змогли ознайомитися з сортовим складом яблуневого та грушевого садів, візуально оцінити фенофазу цвітіння, зафіксувати негативні впливи понижених температур на вегетуючі рослини зерняткових культур, чорної смородини та суниць ананасових. Оксана Лесь закцентувала увагу присутніх на аномальній весні, зокрема передчасному температурному стрибку, який спричинив дисбаланс у розвитку вегетативних та генеративних органів рослин, наголосила на необхідності формування у магістрантів здатності об’єктивно оцінювати ризики, пов’язані із динамічними змінами клімату, що спричиняють сезонні погодні аномалії, та приймати оптимальні рішення для мінімізації негативних наслідків. Гарант наголосила, що виокремлене вміння чітко задеклароване в Інтегральній компетентності майбутнього магістра з садівництва, плодоовочівництва та виноградарства – здатність розв’язувати складні задачі i проблеми у сфері садівництва та виноградарства під час здійснення професійної діяльності або у процесі навчання, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення інновацій, які характеризуються комплексністю та невизначеністю умов.
За результатами зустрічі були випрацювані практично обґрунтовані пропозиції, які будуть внесені в конкретні розділи освітніх компонент фахової підготовки ОПП «Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство» РВО «Магістр».
18 квітня 2024 року на факультеті агротехнологій та екології Львівського національного університету природокористування відбулося засідання робочих груп з підготовки відомостей про самооцінювання ОПП «Агрономія» та ОПП «Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство» за другим (магістерським) рівнем вищої освіти. Заступник декана факультету з навчально-методичної роботи Галина Косилович ознайомила членів робочої групи з етапами та вимогами процедури проходження акредитації відповідних освітніх програм у 2024–2025 н.р. Гарант ОПП «Агрономія» Іван Шувар та гарант ОПП «Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство» Іванна Рожко доповіли про стан готовності освітніх програм до процесу акредитації та забезпечення освітнього процесу на відповідність кадровим вимогам. Робочими групами визначені заходи, необхідні для забезпечення ефективного процесу акредитації, та погоджено відповідальних осіб за підготовку проєкту Відомостей про самооцінювання відповідних освітніх програм.
25 березня 2024 року на факультеті агротехнологій та екології урочисто відкрили навчальну аудиторію з овочівництва № 215а імені кандидата с.-г. наук, доцента Лідії Петрівни Ліщак.
В присутності професорського-викладацького складу факультету та гостей заходу в.о. ректора, доктор с.-г. наук, професор Василь Лопушняк, який був студентом Лідії Петрівни, згадав її вимогливість до вивчення студентами дисципліни «Овочівництво», а особливо – технологій вирощування часнику, надзвичайно важливого овочу у харчуванні людини.
21 лютого 2024 року науково-педагогічними працівниками кафедри екології та кафедри садівництва та овочівництва ім. професора І.П. Гулька проведено чергову профорієнтаційну зустріч для студентів спеціальностей 101 «Екологія» та 206 «Садово-паркове господарство» Львівського фахового коледжу Львівського національного університету природокористування та їх наставників, а саме завідувача відділення екології, туризму та менеджменту Стефанії Рибак, завідувача відділення комп’ютерних наук, садово-паркового господарства та землеустрою Ганни Цуняк.
Провели зустріч із випускниками завідувач кафедри екології Петро Хірівський і завідувач кафедри садівництва та овочівництва ім. професора І.П. Гулька Ольга Дидів, доцентом Галиною Лисак зроблена презентація парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва «Дублянський». Декан факультету агротехнологій та екології Володимир Бальковський наголосив на правилах прийому на навчання до ЗВО за наявності сертифікатів НМТ.
Дуже цікаву екскурсію у дендропарку студентам провела к.б.н., доцент, гарант ОПП «Садово-паркове господарство» Галина Лисак, а також відбулася захоплива і насичена екскурсія до музею Степана Бандери завдяки керівнику музею Яні Борщ.
19 вересня 2023 року на виховній годині відбулася екскурсія до Музею Степана Бандери студентів першого курсу спеціальностей 203 «Садівництво та виноградарство» та 106 «Садово-паркове господарство» під керівництвом кураторів – доцента Ольги Дидів та в.о. доцента Ірини Підлубенко.
Музей був заснований 4 січня 1999 року з ініціативи ректора ЛНУП, академіка НААНУ Володимира Васильовича Снітинського. На той час це був перший музей незламному борцю за волю України, зорганізований у стінах вищої школи.
Директор Музею Яна Борщ провела студентів-першокурсників життєвими стежками Степана Бандери: розповіла, де народився та провів своє дитинство великий син України, про незламний дух родини Степана Бандери, про його навчання в Дублянах, де він був старанним студентом, активним учасником драматичного гуртка та студентської організації «Основа».
Особливо зацікавила студентів професійна розповідь директора музею Яни Юріївни про історію національно-визвольної боротьби українського народу та громадсько-політичну діяльність провідника ОУН Степана Бандери – стратега визвольної боротьби, що став символом Духу нації, людини, якої досі бояться вороги України.
Студенти мали можливість ознайомитися з експозицією музею, автентичними документами періоду діяльності ОУН-УПА, нагородами, речами, які належали борцям за волю України.
Висловлюємо щиру подяку завідувачці Музею Степана Бандери ЛНУП Яні Борщ за професіоналізм, цікаву та пізнавальну розповідь.
28 березня 2023 року у рамках проведення Звітної студентської наукової конференції за результатами досліджень у 2022 році на кафедрі садівництва та овочівництва ім. проф. І.П. Гулька відбулися засідання студентських наукових гуртків «Садівник», «Овочівник» та «Дендролог», де свої дослідження представили студенти 1-5 курсів спеціальностей 203 «Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство» і 206 «Садово-паркове господарство».
Відкриваючи засідання студентських гуртків, завідувач кафедри, доцент Ольга Дидів у своєму виступі наголосила, що участь студентів у наукових дослідженнях в комплексі з навчальним процесом є запорукою забезпечення якості підготовки здобувачів вищої освіти за ОПП «Садівництво та виноградарство» і «Садово-паркове господарство», які б підвищили конкурентоспроможність галузі плодоовочівництва в Україні, особливо у післявоєнний період.
Проректор з наукової роботи ЛНУП, доцент Богдан Гулько привітав усіх учасників та побажав плідної праці, розширення наукових знань з садівництва, овочівництва та садово-паркового господарства, реалізації творчих задумів, адже учасники засідання мають можливість провести апробацію результатів своїх наукових досліджень, що створює сприятливі умови для обміну досвідом між студентами різних закладів вищої освіти України.
На засіданні гуртка «Овочівник» доцент Ігор Дидів наголосив студентам на важливості вибору якісного насіннєвого матеріалу та розсадного способу вирощування овочевих рослин, захисту ранніх овочів від понижених температур у відкритому ґрунті.
Студенти брали активну участь у обговоренні результатів досліджень. Особливу зацікавленість викликала доповідь старости групи СВ-21 Олександра Гоги «Мікрозелень – нова перспектива в сучасному овочівництві» (науковий керівник – доцент Ольга Дидів). Доповідач відповів на усі поставлені запитання.
Марія Шулак (студентка групи СВ-21, староста гуртка) виступала з доповіддю «Вирощування буряка столового на пучкову продукцію» (науковий керівник – в.о. доцента Світлана Стефанюк, керівник гуртка). Дмитро Гаврилишин – «Продуктивність столових буряків за літнього строку сівби» (науковий керівник – доцент Ігор Дидів).
Керівник гуртка «Садівник», доцент Іванна Рожко ознайомила гуртківців із особливостями виробництва органічної плодово-ягідної продукції, важливістю її біохімічного складу, способами зберігання та переробки її в Україні.
Актуальні питання розвитку садівництва були представлені у доповідях студентів-гуртківців: Юлі Герболець «Вивчення клонових підщеп сливи в маточнику в умовах ННЦ ЛНУП» (науковий керівник – доцент Богдан Гулько); Віктора Черняка «Біохімічна цінність малини» (науковий керівник – доцент Іванна Рожко); Даниїла Терлецького «Перспективи вирощування фундука в умовах Західного Лісостепу України» (науковий керівник – в.о. доцента Віра Мороз).
Керівник гуртка «Дендролог», в.о. доцента Віра Мороз особливу увагу приділила підготовці фахівців, здатних вирішувати виробничі питання вирощування декоративних рослин, проєктування, створення та експлуатації компонентів рослинних угруповань у сучасному садово-парковому господарстві.
Високу зацікавленість викликала доповідь студентки групи СПГ-21 Анни Поплавської «Створення штучних водойм на садово-паркових об’єктах» (науковий керівник – в.о. доцента Віра Мороз).
Важливо, що результати досліджень бакалаврів, а згодом і магістрів є основою підготовки кваліфікаційних робіт, а також будуть використовуватися для написання наукових статей та участі у всеукраїнських та міжнародних конференціях.
Приємно відзначити, що студенти групи СВ-51 гуртків «Садівник» (Ю.Ю. Васильків, Н.А. Штанько) та «Овочівник» (О.О. Москвитин, О.Я. Кахновець) підготували студентські наукові роботи для участі у Всеукраїнському конкурсі зі спеціальності 203 «Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство».
За підсумками роботи студентських наукових гуртків «Садівник», «Овочівник» та «Дендролог» найкращі доповіді були рекомендовані для участі у Звітній студентській науковій конференції за результатами досліджень у 2022 році на факультеті агротехнологій та екології.
Сторінка 1 із 2