У сучасних умовах органи виконавчої влади й місцевого самоврядування, землевпорядні організації, територіальні органи земельних ресурсів, структурні підрозділи Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру мають гостру потребу в інженерах-землевпорядниках, котрі вносять відомості про земельні ділянки до системи Державного земельного кадастру, де проводять державну реєстрацію земельних ділянок та обмежень у їх використанні, узагальнюють та надають відомості про земельні ділянки адміністративних утворень за допомогою програмного забезпечення, а також виконують інші земельно-кадастрові та оціночні види робіт, направлені на організацію та ефективне використання земельних ресурсів.
Кафедра земельного кадастру здійснює підготовку фахівців першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівнів вищої освіти за спеціальністю 193 «Геодезія та землеустрій».
Виходячи з цього, інженер-землевпорядник з питань земельного кадастру повинен знати теоретичні основи і закономірності розвитку земельного кадастру, його сутність і завдання на різних етапах суспільного розвитку, вміти виконувати весь комплекс земельно-кадастрових робіт на всіх рівнях управління земельними ресурсами, володіти способами застосування його даних з метою організації раціонального використання та охорони земель, регулювання земельних відносин, проведення оцінки землі, формування та ведення містобудівного кадастру, кадастрів природних ресурсів, справляння плати за землю.
З цією метою на кафедрі проводять викладання таких навчальних дисциплін, як: Основи землекористування, Державний земельний кадастр, Містобудівний кадастр, Оцінка земель, Автоматизована реєстраційна система, Кадастр зарубіжних країн, Інформаційні системи в землеустрої та кадастрі, Урбаністика та міське планування, Законодавче забезпечення кадастру нерухомості, Галузеві кадастри, Методологія оцінки нерухомості, Девелопмент нерухомості, Стратегічна екологічна оцінка комплексного плану, Оцінка землі та нерухомості, Реєстрація земельних ділянок, Експертна оцінка нерухомості, Адміністрування кадастру, Оціночна діяльність, Збалансований розвиток природокористування, Теорія землеустрою та кадастру, Оцінка нерухомості та аналітика ринку, Інформаційне забезпечення кадастрових відомостей, Стратегічна екологічна оцінка комплексного плану.

Навчальний процес передбачає як теоретичні, так і практичні заняття. Якісне навчання полягає у логічному поєднанні проведення лекційних, лабораторних, практичних занять, навчальної та виробничої практики, курсового та дипломного проєктування. Велику увагу кафедра приділяє виконанню кваліфікаційних робіт, які розробляються на реальних виробничих об’єктах і відповідають запитам землевпорядного виробництва.
Підготовка студентів на кафедрі земельного кадастру здійснюється за навчальними та робочими навчальними планами освітніх програм відповідних спеціальностей.
Необхідний рівень якості підготовки фахівців забезпечується неухильним дотриманням вимог державних стандартів освіти, положень ЛНУП, послідовності та неперервності навчання, логічного поєднання теоретичної та практичної підготовки здобувачів вищої освіти.
Для забезпечення якісної підготовки студентів на кафедрі земельного кадастру на належному рівні налагоджена робота з організації навчально-методичного та інформаційного забезпечення викладання дисциплін. Підготовлені навчально-методичні комплекси з кожної дисципліни та їх електронні варіанти з використанням програми «Moodle», які включають робочу програму та силабус дисципліни, електронний варіант лекцій, методичні вказівки для виконання практичних, курсових, кваліфікаційних робіт, перелік питань, що виносяться на підсумкові модулі, та шкали оцінювань відповідно до кредитно-модульної системи організації навчального процесу, тестові варіанти контролю знань, перелік рекомендованої літератури, нормативну базу, джерела Інтернет, адреси бібліотек.
Крім цього, викладачами кафедри земельного кадастру підготовлено значну кількість навчальних посібників, які рекомендовані профільними міністерствами та Вченою радою Львівського національного університету природокористування для вивчення кафедральних дисциплін студентами.
Також кафедра постійно надає допомогу викладачам інших закладів вищої освіти, особливо коледжів, у стажуванні та забезпеченні навчальною і методичною літературою.

Для підготовки студентів інших спеціальностей
Для студентів інших спеціальностей на кафедрі земельного кадастру викладаються наступні дисципліни:
- Оцінка землі та нерухомого майна;
- Оцінка прав та нематеріальних активів;
- Реєстрація земельних ділянок.
Практична підготовка майбутніх фахівців спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій» на кафедрі земельного кадастру
Для засвоєння теоретичних знань та набуття практичних навичок плануються навчальні та виробничі практики зі спеціальності. Практична підготовка дозволяє студентам ознайомитись із майбутніми практичними задачами землевпорядного виробництва, які необхідно реалізовувати інженерам-землевпорядникам в сучасних умовах господарювання, та намітити шляхи їх конкретного вирішення.
Виробнича практика передбачає ознайомлення та участь практикантів у виконанні окремих елементів наступних землевпорядних та земельно-кадастрових робіт:
1) проведення кадастрового зонування;
2) проведення кадастрових зйомок;
3) здійснення державної реєстрації земельних ділянок;
4) ведення обліку кількості та якості земель;
5) розробка регіональних програм використання та охорони земель;
6) розробка технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок: сільськогосподарського призначення, земель населених пунктів, несільськогосподарського призначення (за межами населених пунктів);
7) проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок та ін.
Саме практична складова навчального процесу є важливим і необхідним етапом навчання майбутніх інженерів-землевпорядників.


Забезпечення якості освітнього процесу під час підготовки студентів
На кафедрі земельного кадастру особлива увага приділяється питанню підвищення якості освітнього процесу. Із залученням стейкхолдерів переглядаються та оновлюються освітні програми, робочі програми навчальних дисциплін. Після завершення вивчення дисциплін, які викладаються на кафедрі, проводиться анкетування студентів, що дає змогу викладачам переглядати структуру дисциплін та їх наповнення. Кафедра земельного кадастру забезпечує достатню фахову підготовку інженерів-землевпорядників з дисциплін, які на ній вивчаються. Цьому сприяє тісне поєднання навчального процесу з виробництвом та результатами науково-дослідної роботи викладачів. Викладачі кафедри проходять навчання та підвищення кваліфікації, беруть участь у тематичних заходах, організованих Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, Асоціацією фахівців землеустрою України та іншими організаціями. Крім того, залучаються до міжнародних програм, налагоджують партнерство з європейськими закладами вищої освіти. Кафедра співпрацює з Рільничим університетом у Кракові та Вищою інженерно-економічною школою у Жешуві, Молдовським державним аграрним університетом.
Філії кафедри
Кафедра тісно співпрацює з підприємствами, які ведуть свою діяльність в напрямку, близькому до кафедральної навчальної та наукової роботи.
Зокрема, організовано такі філії кафедри:
- Управління земельними ресурсами Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради;
- Головне управління Держгеокадастру у Львівській області;
- ТзОВ «Західземлепроект»;
- ФОП Дума Юрій Іванович.

На кафедрі земельного кадастру факультету землевпорядкування та туризму функціонує студентський науковий гурток «Державний земельний кадастр».

Науковим керівником гуртка є кандидат економічних наук, доцент кафедри земельного кадастру Мирослава Василівна Смолярчук.

Староста наукового гуртка – студентка групи ЗВ-23СП Мар’яна Бермес.

Станом на вересень 2021 навчального року науковою роботою на кафедрі земельного кадастру займається 30 студентів, серед яких студенти усіх курсів навчання та усіх освітніх рівнів ОС «Бакалавр» та ОС «Магістр».

Засідання студентського гуртка проходять регулярно, один раз у місяць. Відповідно до графіка, затвердженого на засіданні кафедри земельного кадастру, на 2021–2022 навчальний рік заплановано проведення 10 засідань.

Основна тематика наукових досліджень студентів зосереджена на актуальних питаннях ведення державного земельного кадастру в сучасних умовах господарювання.

Участь студентів у науковому гуртку «Державний земельний кадастр» не лише допомагає кращому освоєнню дисциплін, а й розширює кругозір та наукову ерудицію, сприяє оволодінню науковими методами пізнання, дослідження, написання наукових доповідей, обговоренню наукових питань і, нарешті, є своєрідною репетицією виступів із результатами досліджень на наукових конференціях.

Впродовж 2021–2022 н.р. студенти-гуртківці планують долучатись до діяльності гуртка спільно із науково-педагогічними працівниками кафедри, систематично брати участь у науково-практичних конференціях молодих вчених та студентів, а також публікувати тези та статті у фахових виданнях України.

Уже стало доброю традицією серед студентів долучатися до роботи Міжнародного науково-практичного форуму «Теорія і практика розвитку агропромислового комплексу та сільських територій», який цього року відбудеться у ЛНАУ 5-7 жовтня.

За участь у наукових заходах гуртківці нагороджуються відзнаками, одержують грамоти від ректора нашого університету та декана факультету, навіть стають лауреатами обласних премій.

На конкурсі студентських есе, організованому проєктом АПД Україна/APD Ukraine та Асоціацією «Земельна спілка України», наші гуртківці мали змогу проявити свої творчі здібності та отримати не лише професійне зростання, але й грошову винагороду.

Щорічно студенти наукового гуртка беруть  участь в організованій нашим університетом інтелектуальній грі «Що? Де? Коли?» на підтримку команди факультету «Земельний партизан».

Метою діяльності гуртка є реалізація навчального і творчого потенціалу талановитих студентів факультету, які навчаються за спеціальністю 193 «Геодезія та землеустрій».

Професія землевпорядника надзвичайно цікава та творча, і на тлі стрімкого зростання ринку торгівлі землею і нерухомим майном освіта у сфері землеустрою незмінно популярна.

На кафедрі земельного кадастру, яка є випусковою кафедрою факультету землевпорядкування та туризму, ми навчимо тебе розуміти земельне законодавство, користуватись найновішими видами інформаційних систем. Крім цього, інженер-землевпорядник з питань земельного кадастру знатиме теоретичні основи й закономірності розвитку земельного кадастру, його сутність і завдання на різних етапах суспільного розвитку, вмітиме виконувати весь комплекс земельно-кадастрових робіт на всіх рівнях управління земельними ресурсами, володітиме способами застосування його даних з метою організації раціонального використання та охорони земель, регулювання земельних відносин, проведення оцінки землі, формування та ведення містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів, справляння плати за землю.

Навчаючись у нас, ти віднайдеш для себе безліч можливостей для роботи та самореалізації. Адже ми дамо тобі не тільки професійні знання. Ти розкриєш свої математичні здібності, інженерний підхід, просторову уяву, здатність бути наполегливим, упевненим у собі, активним, матимеш добре розвинену інтуїцію та зможеш логічно мислити.

Науково-дослідна робота науково-педагогічних працівників та здобувачів вищої освіти – це важливий компонент їх діяльності, який надає можливість підвищувати свій професійний рівень в плані навчання та викладання, досліджувати та розвивати нові теоретичні концепції, освітні технології та ефективні методики у сфері геодезії, землеустрою та земельного кадастру.
Науково-дослідна робота на кафедрі сконцентрована в рамках тематики «Розробка і вдосконалення нормативно-правового та методичного забезпечення функціонування системи державного земельного кадастру». Науковці кафедри досліджують питання «Теоретико-методологічні положення удосконалення системи державного земельного кадастру як основи інформаційного забезпечення землекористування».
Науковий доробок НПП кафедри включає десятки монографій, підручників та посібників, методичних рекомендацій, статей та проєктів нормативно-правових актів щодо ідентифікації об’єктів земельної власності, ринкових земельних відносин, економічних механізмів формування ефективних землекористувань суб’єктів господарювання. Наукові публікації видаються у періодичних виданнях, що входять до міжнародних наукометричних баз Scopus та Web of Science Core Collection.
Розвиток кафедральної науки є логічним продовженням значних наукових надбань попередніх поколінь науковців. Велика роль у заснуванні і подальшому становленні наукової школи належить її фундаторам. За результатами науково-дослідної роботи земельної школи була створена відома в Україні та за її межами наукова школа із земельного кадастру, яку заснував професор Т.П. Магазинщиков, з 1990 р. очолював професор Д.І. Гнаткович, а з 2001 р. – д.е.н., професор М.Г. Ступень.
Викладачі кафедри земельного кадастру постійно підвищують свій професійний та науковий рівень.
Колектив кафедри бере активну участь у підготовці наукових і науково-педагогічних кадрів.
Виконання науково-дослідних робіт з госпдоговірної тематики займає важливе місце в роботі колективу кафедри земельного кадастру. За останні п’ять років на кафедрі земельного кадастру було виконано шість наукових досліджень.
У сфері міжнародного співробітництва кафедра співпрацює з Жешувським університетом (Польща), Університетом природничих наук у Вроцлаві (Польща), Університетом природничих наук в Любліні (Польща), Краківською рільничою академією (Польща), Сільськогосподарським університетом у Варшаві (Польща), Латвійським університетом природничих наук і технологій (Латвія), Гірничо-металургійною академією імені Станіслава Сташиця в Кракові (Польща), Державною академією прикладних наук у Ярославі (Польща), де науково-педагогічні працівники проходять стажування, беруть участь у конференціях та семінарах, читають показові лекції, публікують спільні наукові статті.
Студентська наукова робота
На кафедрі функціонує студентський науковий гурток «Галузеві кадастри», в якому щорічно беруть участь 30-40 здобувачів вищої освіти різних рівнів. Основними напрямками наукових досліджень є: вдосконалення та наповнення актуальними і достовірними відомостями ДЗК, інформаційне забезпечення просторового та містобудівного планування територіальних громад, оцінка земель, забезпечення функціонування ринку нерухомості та прозорого доступу до інформації про його функціонування. Студентський науковий гурток «Галузеві кадастри» неодноразово був нагороджений дипломом І ступеня як «Кращий студентський науковий гурток ЛНУП».
Результати студентських наукових досліджень заслуховуються на наукових конференціях, форумах та інших наукових заходах.
Результатом наукової роботи студентів на кафедрі земельного кадастру є щорічна участь у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Геодезія та землеустрій», а також олімпіадах за спеціальністю, на яких студенти здобувають призові місця, нагороджуються дипломами різного ступеня, грамотами.
Студенти мають широкий доступ до міжнародних програм академічної мобільності, міжнародних грантів, освітніх та наукових проєктів.

 

Кафедра земельного кадастру,

Північний кампус Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького,

вул. Володимира Великого, 1,

м. Дубляни, Львівський район, Львівська область, 80381.

тел. (032) 224-29-62

e-mail:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

https://www.facebook.com/zem.lnau 

Прізвище, ім’я, по батькові

Посада, науковий ступінь, вчене звання

Основні дисципліни

E-mail

Детальна інформація

Таратула Руслана Богданівна

завідувач кафедри, д.е.н., професор

державний земельний кадастр;

галузеві кадастри

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

переглянути детальну інформацію тут

Ковалишин Олександра Федорівна

д.е.н., професор

оцінка природних ресурсів;

земельно-кадастровий процес;

інституалізація відносин власності;

економіка та екологія землекористування;

оцінка нерухомого майна;

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

переглянути детальну інформацію тут

Микула Олег Ярославович

к.е.н., доцент

оцінка земель;

методологія оцінки нерухомості;

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

переглянути детальну інформацію тут

Шпік Наталія Романівна

к.е.н., доцент

оцінка земель;

кадастр зарубіжних країн;

девелопмент нерухомості;

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

переглянути детальну інформацію тут

Радомський Степан Степанович

к.е.н., доцент

державний земельний кадастр;

автоматизована реєстраційна система;

кон’юнктура ринку туристичних послуг;

оцінка землі і нерухомості;

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

переглянути детальну інформацію тут

Смолярчук Мирослава Василівна

к.е.н., доцент

містобудівний кадастр;

рекультивація земель;

державний земельний кадастр;

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

переглянути детальну інформацію тут

Нестеренко Галина Богданівна

к.е.н., доцент

містобудівний кадастр;

державний земельний кадастр;

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

переглянути детальну інформацію тут

 

Історія кафедри

Кафедру земельного кадастру організовано у травні 1968 р. Велику роль у заснуванні і подальшому становленні кафедри належить її першому завідувачу, к.е.н., професору Т.П. Магазинщикову, який очолював її з 1968 до 1986 рр. До складу кафедри увійшли к.е.н., доценти М.В. Андріїшин, Є.І. Терновська, Р.Д. Турчин, В.Ф. Ключко, асистенти М.Ф. Абрамович, Д.І. Гнаткович, Р.П. Возняк (з 1974 р.) та два лаборанти – Н.В. Дзяман і Л.К. Боднарчук.

З 1986 по 2001 рр. завідувачем кафедри був д.е.н., професор, академік УЕАН Д.І. Гнаткович. Впродовж 2001–2016 рр. кафедру очолив д.е.н., професор, академік УЕАН М.Г. Ступень, а з 2016 р. – к.е.н., доцент Р.Б.Таратула.

За майже 50-річний період відбулися суттєві зміни у складі кафедри. На зміну ветеранам на викладацьку роботу прийшли випускники землевпорядного факультету. Сьогодні у складі кафедри працює д.е.н., професор М.Г. Ступень, в.о. професора Ю.Г. Гуцуляк, к.е.н., доценти Р.Б. Таратула, О.Я. Микула, О.Ф. Ковалишин, Р.Й. Гулько, Н.Р. Шпік, Г.Б. Нестеренко, Р.М. Курильців, С.О. Малахова, асистенти Ю.І. Дума, З.Р. Рижок, Б.В. Шумлянський, Г.І. Бережницька, ст. лаборант Г.Є. Микула, лаборанти Г.І. Карабчук, М.О. Дмитрук, Ю.М. Кінаш.

Діяльність кафедри земельного кадастру спрямована на удосконалення підготовки інженерів-землевпорядників залежно від потреб землевпорядного виробництва. Так, з метою поглиблення знань фахівців землевпорядного профілю з питань земельного кадастру в 1974 р. на землевпорядному факультеті було відкрито спеціалізацію «Земельний кадастр».

З 1985 по 1990 рр. спеціалізацію «Земельний кадастр» перейменовано в «Управління земельними ресурсами і їх охорона». Фахівців за цією спеціалізацією готувала кафедра земельного кадастру. За ці роки кафедра випустила понад 200 фахівців, які успішно працюють на керівних посадах в державних органах України, Молдові та Білорусі.

У зв’язку з відчутною проблемою професійної підготовки інженерів-землевпорядників з питань земельного права в 1997–1998 рр. на землевпорядному факультеті введено спеціалізацію «Регулювання земельно-правових відносин», а в 2000–2001 рр. − спеціалізації «Оцінка землі та нерухомості» й «Регулювання земельних і майнових відносин». За даними спеціалізаціями кафедра земельного кадастру була випусковою. У 2009 р. відкрито спеціальність «Економіка довкілля і природних ресурсів», 2012 р. – «Оцінка земель та нерухомого майна» за ОС «Магістр». Згідно нового переліку галузей знань і спеціальностей з 2016 р. на кафедрі здійснюють підготовку фахівців ОС «Бакалавр» за спеціальністю 193 «Геодезія та землеустрій» та ОС «Магістр» за спеціалізаціями: «Оцінка землі та нерухомого майна», «Землеустрій та кадастр», «Геоінформаційні системи та технології». 

Cклад  кафедри

 

 

Дума Ю. І. - ст. викладач

Навчально-методична робота

У сучасних умовах органи виконавчої влади й місцевого самоврядування, землевпорядні організації, територіальні органи земельних ресурсів, структурні підрозділи Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру мають гостру потребу в інженерах-землевпорядниках, котрі вносять відомості про земельні ділянки до системи Державного земельного кадастру, де проводять державну реєстрацію земельних ділянок та обмежень у їх використанні, формують Поземельні книги, узагальнюють та надають відомості про земельні ділянки адміністративних утворень за допомогою програмного забезпечення, а також виконують інші земельно-кадастрові та оціночні види робіт, направлені на організацію та ефективне використання земельних ресурсів.

Виходячи з цього, інженер-землевпорядник з питань земельного кадастру повинен знати теоретичні основи і закономірності розвитку земельного кадастру, його сутність і завдання на різних етапах суспільного розвитку, вміти виконувати весь комплекс земельно-кадастрових робіт на всіх рівнях управління земельними ресурсами, володіти способами застосування його даних з метою організації раціонального використання та охорони земель, регулювання земельних відносин, проведення оцінки землі, формування та ведення містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів, справляння плати за землю.

З цією метою на кафедрі ведуть такі навчальні дисципліни, як: «Державний земельний кадастр», «Інженерна графіка в землеустрої», «Автоматизована реєстраційна система», «Картографія», «Містобудівний кадастр», «Експертна оцінка земель», «Галузеві кадастри», «Законодавче забезпечення кадастру нерухомості».

Кафедра земельного кадастру забезпечує достатню фахову підготовку інженерів-землевпорядників з дисциплін, які на ній вивчаються. Цьому сприяє тісне поєднання навчального процесу з виробництвом та результатами науково-дослідної роботи викладачів. Викладачі кафедри регулярно підвищують свій рівень шляхом стажування в Україні та за кордоном. Кафедра співпрацює з Рільничим університетом у Кракові та Вищою інженерно-економічною школою у Жешуві.

Навчальний процес передбачає як теоретичні, так і практичні заняття. Якісне навчання полягає у логічному поєднанні проведення лекційних, лабораторних, практичних занять, навчальної та виробничої практики, курсового та дипломного проектування. Велику увагу кафедра приділяє дипломному проектуванню, яке здійснюється на реальних виробничих об’єктах і відповідає запитам землевпорядного виробництва.

Крім того, кафедра постійно надає допомогу викладачам інших вищих навчальних закладів, особливо коледжів, у стажуванні та забезпеченні навчальною і методичною літературою.

Науково-дослідна робота

Наукове забезпечення діяльності кафедри здійснюється шляхом розробки пріоритетних тем з проблем державного земельного кадастру, регулювання земельних правовідносин, організації раціонального використання й охорони земель, зокрема:

- нормативно-правового та методичного забезпечення функціонування системи державного земельного кадастру;

- науково-методичних засад удосконалення обліку земель в системі державного земельного кадастру;

- удосконалення інформаційного забезпечення розробки землевпорядної документації, що забезпечує сталий розвиток територій в ринкових умовах;

- ведення системи державного земельного кадастру на основі реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень;

- методичних засад функціонування ринку землі та експертної оцінки земельних ділянок;

- системи оподаткування нерухомого майна на основі державного земельного кадастру.

За результатами наукових досліджень під керівництвом М.Г. Ступеня дисертаційні роботи захистили такі молоді вчені: С.О. Малахова, О.С. Малащук, А.З. Бриндзя, С.С. Радомський, Т.Ю. Мовчан, О.І. Бочко, О.Р. Гулько, Л.П. Казьмір, Н.М. Музика, М.В. Багрій, О.О. Костишин, Т.Є. Зінченко, І.Ф. Рій, Б.В. Шумлянський, О.П. Лобанова.

За результатами науково-дослідної роботи у 2014–2019 роках співробітники кафедри видали 3 підручники, 1 посібник, 1 практикум, 5 наукових монографій, 145 фахових наукових статей, опублікованих в Україні, 85 статей, опублікованих за кордоном, 11 рекомендацій виробництву. Працює 3 студентських наукових гуртки кафедри, в яких займаються науково-дослідною роботою близько 100 студентів, які у 2014–1019 роках опублікували 220 наукових статей.