Для забезпечення наукової діяльності та навчального процесу на кафедрі функціонують:

Навчальні лабораторії

Лабораторії призначені для проведення практичних та лабораторних занять студентів з дисциплін «Агрохімія», «Ґрунтознавство з основами геології», «Ґрунтознавство». Під час занять студенти ознайомлюються з методикою проведення аналізів фізичних, фізико-хімічних властивостей ґрунтів, показників поживного режиму ґрунтів, показників якості рослинної продукції.

Розміщення: 112, 113, 201, 204 ауд. агрономічного корпусу

Навчально-наукова агрохімічна лабораторія

У лабораторії проводять агрохімічні аналізи ґрунту, аналізи рослинницької продукції, визначають основні показники мінеральних та органічних добрив, а також надають окремі види послуг іншим кафедрам факультету агротехнологій і екології та виконують агрохімічні дослідження при написанні дисертаційних, дипломних і курсових робіт аспірантами і студентами факультету.

Розміщення: 212 ауд. агрономічного корпусу

Музей ґрунтів ім. проф. Г. О. Андрущенка

У музеї представлено колекцію монолітів ґрунтів природних зон України. З їх допомогою студенти під час лекційних та практичних занять мають можливість ознайомитися з морфо-генетичною будовою різних типів ґрунтів, попрактикуватися у виділенні генетичних горизонтів, вивчити та описати їхні морфологічні ознаки. Найбільш повно представлені ґрунти західного регіону України. Водночас у колекції є профілі ґрунтів і степової зони. Також у музеї є насипні зразки, які ілюструють різні типи ґрунтової структури, новоутворення тощо.

Розташування: 209 ауд. агрономічного корпусу.

Музей мінералів і гірських порід

У музеї зібрано колекцію мінералів та гірських порід з різних куточків Євразії. Мінерали поділено по класах відповідно до їх хімічного складу, загалом у колекції налічується 180 мінералів. Гірські породи поділено за специфікою їх утворення. Також у музеї представлена колекція агроруд. Студенти мають можливість вивчати властивості мінералів та гірських порід, користуючись колекціями зразків, підготованими викладачами кафедри. У приміщенні музею проводять заняття з дисципліни «Ґрунтознавство з основами геології».

Розташування: 205 ауд. агрономічного корпусу

Наталія Іванівна Лагуш – кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри агрохімії та ґрунтознавства.

У 1996 році закінчила Львівський сільськогосподарський університет за спеціальністю «Агрономія».

Після здобуття вищої освіти обіймала посаду молодшого наукового співробітника, а згодом – завідувача лабораторії кормовиробництва Передкарпатського філіалу Інституту землеробства і тваринництва Західного регіону УААН.

З 2002 року – на науково-педагогічній роботі.

У 2002 році захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук на тему «Підвищення кормової продуктивності конюшино-тимофіївкової сумішки при застосуванні добрив і вапнування в умовах Передкарпаття».

У 2008 році отримала вчене звання доцента.

Читає навчальні дисципліни: для студентів ОС «Бакалавр» – «Ґрунтознавство з основами геології», «Охорона ґрунтів», «Моніторинг і управління родючістю ґрунтів»; для студентів ОС «Магістр» – «Аналітичний агрохімсервіс і управління якістю ґрунтів»; для здобувачів ступеня доктора філософії – «Ґрунтова екологія та охорона ґрунтів».

У 2020 році пройшла підвищення кваліфікації у Львівському національному університеті ім. І. Франка. Тематика підвищення кваліфікації: «Моніторинг і охорона ґрунтів».

У 2020 році пройшла підвищення кваліфікації в Навчально-науковому інституті заочної та післядипломної освіти Львівського національного аграрного університету на тему «Використання платформи Zoom для дистанційного навчання та роботи. Користування платформою Moodle. Методика ведення заняття в дистанційному режимі».

Член Українського товариства ґрунтознавців і агрохіміків.

Основні напрями наукових досліджень: моніторинг родючості ґрунтів за різного антропогенного навантаження.

Автор близько 110 наукових і навчально-методичних праць.

ORCID: 0000-0002-1467-5805.

Індекс Гірша в Google Академія – 2.

E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Основні публікації:

Лопушняк В.І., Данилюк В.Б., Гаськевич О.В., Лагуш Н.І. Агроґрунтознавство : навч. посіб. Львів, 2016. 210 с.

Лопушняк В., Засєкін Н., Лагуш Н. Вплив післядії ферментованих органічних добрив на агрохімічні показники дерново-підзолистого ґрунту та кормову продуктивність конюшини лучної. Вісник Львівського НАУ: Агрономія. Львів, 2016. № 20. С. 160-164.

Лопушняк В., Полюхович М., Лагуш Н. Вплив системи удобрення на родючість темно-сірих опідзолених ґрунтів та продуктивність культур польової сівозміни західного Лісостепу України. Вісник Львівського університету. Серія географічна. Вип. 51. Львів, 2017. С. 214-224. DOI: 10.30970/vgg 2017.57.8860. (Index Copernicus)

Гаськевич О.В., Лагуш Н.І. Вплив удобрення на гумусний стан темно-сірого опідзоленого ґрунту Пасмового Побужжя. Вісник ЛНАУ: Агрономія. Львів : Львівський нац. аграр. ун-т, 2017. № 21. С. 184-189.

Лопушняк В.І., Августинович М.Б., Лагуш Н.І. Вплив унесення гумінового добрива під тритикале яре на агрохімічні властивості сірого лісового ґрунту. Агрохімія і ґрунтознавство : міжвід. темат. наук. зб. Спец. вип. до XI з’їзду ґрунтознавців та агрохіміків України «Ґрунтові ресурси: вчора, сьогодні, завтра». 17–21 вересня 2018 р. Кн. 2. Харків, 2018. С. 187-188.

Гнатів П.С., Лагуш Н.І., Гаськевич О.В. Морфологічна і фізико-хімічна діагностика ґрунтів : навч. посіб. Львів : Магнолія-2006, 2019. 170 с.

Лагуш Н.І. Вплив тривалого застосування добрив у зерно-просапній сівозміні на агрохімічні властивості ґрунту та продуктивність конюшини лучної. Вісник Уманського національного університету садівництва. 2019. № 2. С. 25-29. DOI: 10.31395/2310-0478-2019-2-25-28.

Гнатів П.С., Снітинський В.В., Польовий В.М., Гутий Б.В., Іванюк В.Я., Лагуш Н.I. Коливання клімату й екосистемогенез українського соціуму від Різдва Христового до становлення Великого Князівства Литовського. Науковий вісник ЛНУВМБ імені С.З. Ґжицького. Серія: Сільськогосподарські науки. 2020. Т. 22. № 92. С. 99-107. DOI: 10.32718/nvlvet‐a9217. https://nvlvet.com.ua/index.php/agriculture

Лагуш Н., Гнатів П., Хомяк М., Баранський Д. Зміна агрохімічних властивостей дерново-підзолистих ґрунтів за інтенсивного сільськогосподарського використання. Теорія і практика розвитку агропромислового комплексу і сільських територій : матеріали XXI Міжнар. наук.-практ. форуму, 22-24 вересня 2020 р. Львів, 2020. С. 125-130.

 

Викладачі кафедри забезпечують вивчення обов’язкових та вибіркових дисциплін для студентів, які навчаються за ОПП «Агрономія» (спеціальність 201 «Агрономія»), «Захист і карантин рослин» (спеціальність 202 «Захист і карантин рослин»), «Садівництво і виноградарство» (спеціальність 203 «Садівництво і виноградарство»), «Екологія» (спеціальність 101 «Екологія»), «Технології захисту навколишнього середовища» (спеціальність 183 «Технології захисту навколишнього середовища»), «Геодезія та землеустрій» (спеціальність 193 «Геодезія та землеустрій»).

Перелік дисциплін, які викладаються на кафедрі для здобувачів вищої освіти за ОПП «Агрономія», «Захист і карантин рослин», «Садівництво і виноградарство», «Екологія», «Технології захисту навколишнього середовища» (РВО «Бакалавр»):

Агрохімія;

  • Ґрунтознавство з основами геології;
  • Системи удобрення польових культур;
  • Охорона ґрунтів;
  • Системи точного землеробства.

Перелік дисциплін, які викладаються на кафедрі для здобувачів вищої освіти за ОПП «Агрономія», «Садівництво і виноградарство» (РВО «Магістр»):

  •  Прогноз і програмування врожаїв сільськогосподарських культур;
  • Аналітичний агрохімсервіс та управління якістю ґрунтів;
  • Системи уобрення в органічному рослинництві;
  • Екологічні основи застосування добрив і моніторинг родючості ґрунтів.

Дисципліни, які викладаються для студентів ОПП «Геодезія та землеустрій» (РВО «Бакалавр»):

  • Ґрунтознавство.

Дисципліни загальноуніверситетського вибору, які читають викладачі кафедри (РВО «Бакалавр»):

  • Моніторинг ґрунтів і управління родючістю;
  • Ґрунти, їх класифікація і номенклатура.

Кафедра активно співпрацює з Навчально-науковим інститутом заочної та післядипломної освіти і відокремленими структурними підрозділами Львівського національного аграрного університету (коледжами, технікумами).

Рівень викладання, стан навчально-методичної роботи підтримується відкритим навчальним процесом, взаємовідвідуванням лекцій, лабораторних і практичних занять, захистом курсових робіт (проєктів) перед комісією.

З усіх навчальних дисциплін викладачами кафедри підготовлені навчально-методичні комплекси, які містять типову програму, робочу програму, методичні рекомендації для проведення лабораторних і практичних занять, курсових робіт (проєктів), організації самостійної роботи, питання для самоконтролю, тести з окремих тем і модулів, контрольні питання для проведення підсумкового модульного контролю та ректорських контрольних робіт.

Усі викладачі кафедри здійснюють керівництво дипломними роботами. Щорічно державна екзаменаційна комісія рекомендує для впровадження у виробництво 8-10 дипломних робіт і 2-3 випускників кафедри – до вступу в аспірантуру.

Навчально-методичні праці кафедри

Для забезпечення якісного навчального процесу викладачами кафедри видано низку навчально-методичної літератури – підручники, посібники, практикуми. Найбільш вагомими працями є:

  • Снітинський В.В., Хірівський П.Р., Гнатів П.С. та ін. Екотоксикологія : навчальний посібник / 2-ге вид., доп. і перероб. Херсон : Олді-плюс, 2019. 396 с.
  • Гнатів П.С., Лагуш Н.І., Гаськевич О.В. Морфологічна і фізико-хімічна діагностика ґрунтів : навч. посіб. Львів : Магнолія-2006, 2019. 170 с.
  • Лопушняк В.І., Шевчук М.Й., Полюхович М.М., Пархуць Б.І., Пархуць І.М. 555 запитань і відповідей з агрохімії та агрохімії сервісу : навч.-довід. посіб. 2-ге вид., доп. / за ред. д-ра с.-г. наук, проф. В.І. Лопушняка. Львів : ЛНАУ, 2018. 504 с.
  • Лопушняк В.І., Полюхович М.М., Вега Н.І. Агрохімія : навчальний практикум. Львів, 2018. 86 с.
  • Томашівський З., Коник Г., Іванюк В. Гербологія з основами землеробства й агроекології : методичний посібник. Львів : Сполом, 2018. 322 с.
  • Шевчук М.Й., Лопушняк В.І., Вислободська М.М., Пархуць І.М., Пархуць Б.І. 500 запитань і відповідей з агрохімії : навч.-довід. посіб. / за ред. д. с.-г. н., професора В.І. Лопушняка. Львів : ЛНАУ, 2016. 476 с.
  • Лопушняк В.І., Данилюк В.Б., Гаськевич О.В., Лагуш Н.І. Агроґрунтознавство : навч. посіб. Львів, 2016. 210 с.
  • Шувар І.А., Іванюк В.Я., Бінерт Б.І. Меліоративне землеробство : практикум. Луцьк, 2016. 128 с.
  • Гнатів П.С., Хірівський П.Р., Зинюк О.Д., Корінець Ю.Я., Панас Н.Є. Природні ресурси України : навч. посіб. Львів : Камула, 2012. 216 с.
  • Екотоксикологія : навч. посіб. / Снітинський В.В. та ін. Херсон : Олді-плюс, 2011. 330 с.
  • Гнатів П.С., Хірівський П.Р. Теорія систем і системний аналіз в екології : навч. посіб. для фахівців ОКР «Магістр» спец. 8.04010601 «Екологія, охорона навколишнього середовища». Львів : Камула, 2010. 203 с.
 

Виховна робота кафедри

Окрім забезпечення навчального процесу, викладачі кафедри беруть активну участь у вихованні молоді. Згідно з графіком щотижня проводяться виховні години, присвячені визначним сторінкам історії України, діячам культури, видатним постатям національного відродження. Студенти мають можливість відвідувати музейні виставки, театри або ознайомитися з історією міста, пройшовши його вуличками під час пішої екскурсії.

Під час відвідування скульптурно-мистецької інсталяції «Небесна Сотня» та виставки світлин Р. Метельського, зроблених у Києві під час Євромайдану, Державний меморіальний музей Михайла Грушевського у Львові.

Студенти групи Аг-11 у Музеї історії ЛНАУ та Музеї Степана Бандери. Куратор групи – в.о. доц. Б.І. Пархуць.

 

 

Колектив кафедри на період 2021–2025 рр. виконує комплексну наукову тему «Розробити екобезпечні прийоми удосконалення технологій вирощування культур, що забезпечують оптимальний врожай та відтворення родючості ґрунтів в умовах зміни мезоклімату в Західній Україні» (Develop ecologically safe techniques for improving cultivation technologies that provide optimal yields and reproduction of soil fertility in conditions of change of mesoclimate in Western Ukraine) (Державний реєстраційний номер: 0121U109715) в рамках НДР факультету агротехнологій і екології.

Мета роботи: Удосконалити технології вирощування культур шляхом оптимізації прийомів удобрення ґрунтів та контролю чисельності бур’янів в умовах зміни мезоклімату.

Завдання 1. Динаміка фізико-хімічних та агрохімічних показників опідзолених ґрунтів під впливом добрив і зміни мезоклімату.

Завдання 2. Продуктивність культур сівозміни за різних систем удобрення.

Завдання 3. Еколого-агрохімічні основи удосконалення системи удобрення агрофітоценозів.

Завдання 4. Еколого-агрономічні основи регулювання чисельності бур’янів в агрофітоценозах Західного Лісостепу України.

Окрім цього, колектив кафедри є співвиконавцем завдання ПНД НААН 1 «Ґрунтові ресурси: прогноз розвитку, збалансоване використання та управління», а саме за темою «Системи управління родючістю опідзолених ґрунтів в агроценозах Західного Лісостепу України» та «Зміна фізико-хімічних та агрохімічних показників опідзолених ґрунтів за використання раціональних систем удобрення у сівозміні».

Наукові монографії та фахові праці кафедри

Результати наукових досліджень викладачі кафедри викладають у наукових публікаціях та монографіях.

Монографії:

  • Іванюк В.Я., Гнатів П.С. Злакові бур’яни. Визначник-довідник. (довідкове видання). Львів : Простір-М, 2023. 80 с.
  • Шестак В.Г., Гнатів П.С., Іванюк В.Я. Азотне удобрення і стабілізація нітрифікації: наукова монографія /за ред. П.С. Гнатіва. Львів: Видавець Марченко Т.В., 2023. 168
  • Викладачі кафедри є співавторами колективної монографії «Ґрунти Львівської області» (Ґрунти Львівської області : колективна монографія / за ред. С.П. Позняка. Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2019. 424 с.).
  • Гнатів П. С., Лагуш Н. І., Гаськевич О. В. Морфологічна і фізико-хімічна діагностика ґрунтів: навч. посіб. Львів: Магнолія-2006, 2019, 170 с.
  • Лопушняк В.І., Шевчук М.Й., Полюхович М.М., Пархуць Б.І., Пархуць І.М. 555 запитань і відповідей з агрохімії та агрохімії сервісу: навч.-довід. посіб. / за ред. д-ра с.-г. наук, проф. В.І. Лопушняка. Львів : Простір–М. 2018. 488 с.
  • Снітинський В.В., Гнатів П.С., Лопотич Н.Я. Екобезпека і захист природного довкілля Східних Бескид : монографія. Львів : Камула, 2018. 181 с.
  • Томашівський З. М., Коник Г. С., Іванюк В. Я. Гербологія з основами землеробства й агроекології : методичний посібник. / Наук. ред. З. М. Томашівський. Львів : СПОЛОМ, 2018. 322 с.
  • Гнатів П.С., Снітинський В.В. Екосистеми і системний аналіз. Львів : Колір ПРО, 2017. 414 с.
  • Шевчук М.Й., Лопушняк В.І., Вислободська М.М., Пархуць Б.І., Пархуць І.М., Слобода П.М. 500 запитань і відповідей з агрохімії : навч.-довід. посіб. / за ред. д-ра с.-г. н., проф. В.І. Лопушняка. Львів : ЛНАУ, 2016. 476 с.
  • Лопушняк В. І., Данилюк В. Б. , Гаськевич О. В., Лагуш Н. І.. Агроґрунтознавство: навч. посіб. Львів, 2016. 210 с.
  • Шувар І. А., Іванюк В. Я., Бінерт Б. І. Меліоративне землеробство: практикум /за ред. І. Шувара. Луцьк: Надстир'я, 2016. 128 с.
  • Гнатів П.С. Функціональна діагностика в дендроекології : наукова монографія. Львів : Камула, 2014. 361 с.
  • Лопушняк В.І., Корчинський І.О., Вислободська М.М., Пархуць І.М., Пархуць Б.І. Агрохімічне обслуговування сільськогосподарських формувань: навчальний посібник. Львів: «Новий Світ – 2000», 2009. 288 с.
  • Гаськевич О.В., Позняк С.П. Структура ґрунтового покриву Гологоро-Кременецького горбогір’я : монографія. Львів : Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2007. 208 с.
  • Голубець М.А., Гнатів П.С., Козловський М.П. та ін. Концептуальні засади сталого розвитку гірського регіону : монографія. Львів : Поллі, 2007. 288 с.
  • Гаськевич О. В., Позняк С. П. Структура ґрунтового покриву Гологоро-Кременецького горбогір’я : Монографія. Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2007. 208 с.

Наукові публікації:

  1. Haskevych, O., Snitynskyy, V., Hnativ, P., Lahush, N., Haskevych V. & Ivaniuk V. (2021) Agro-ecological assessment of the farmlands of the Hologoro-Kremenetskiy Highlands. Soil under stress / by Yu. Dmytruk & D. Dent. Springer International Publishing. Switzerland AG. XV. P. 143-151. DOI: 10.1007/978-3-030-68394-8_14/
  2. Havryshko O., Olifir Y., Hnativ P., Habryiel A., Partyka T., Ivaniuk V. Influence of prolonged agrogenic transformation on soil structure and physicochemical properties of Ukrainian Albic Stagnic Luvisols: a case study from western Ukraine. Soil Science Annual, 2023, 74(4) : 1-9. 183659. doi.org/10.37501/soilsa/183659
  3. Hnativ P., Jonczak J., Ivaniuk V., Shestak V., Ivanyuk H., Korinec Y. Stoichiometry of arable black soil on the Ukrainian Western Forest Steppe. International Journal of Environmental Studies, 06 Mar 2024. 2024. Р.1-14. doi.org/10.1080/00207233.2024.2314869
  4. Lykhochvor V., Gnativ P. Andrushko O., Ivanyuk V., Olifir Y. The role of nutrients in the formation of yield and grain quality of winter wheat. Bulgarian Journal of Agricultural Science, 2022, 28 (No 1), 103-109.
  5. Lykhochvor V., Hnativ P., Petrichenko V., Ivaniuk V., Szulc W., Rutkowska B., Veha N., Olifir Y. 2022. Threat of degradation of agricultural land in Ukraine through a negative balance of nutritional elements in growing of field cultures. Journal of Elementology, 27(3): 695-707. DOI: 10.5601/jelem.2022.27.2.2290. (Scopus)
  6. Lykhochvor V.V., Olifir Y.M., Tyrus M.L., Panasiuk R.M., Ivaniuk V.Y. Ecologization of winter wheat growing technology according to optimization of sowing depth. Ukrainian Journal of Ecology, 2022, 12(1), 1-5, doi: 10.15421/2022_327
  7. Papish I., Ivanyuk H. and Ivaniuk V. (2022). Changes in Chernozem Erosion Resistance Due to the Evolution of Clay Plasma in Western Ukrainian Region. Grassroots Journal of Natural Resources, 5(3): 31-48. doi:  33002/nr2581.6853.050303
  8. Polovyy V., Hnativ P., Balkovskyy V., Ivaniuk V., Lahush N., Shestak V., Szulc W., Rutkowska B., Lukashchuk L., Lukyanik M., Lopotych N. The influence of climate changes on crop yields in Western Ukraine. Ukrainian Journal of Ecology, 2021, 11(1), 384-390, doi: 10.15421/2021_56
  9. Polovyy V., Hnativ P., V. Ivaniuk V., Veha N., Parkhuts B., Yuvchik N.,  Jonczak J., Olifir Y., Kachmar O., Ivaniuk H. and Avhustynovych  Effects of lime and fertiliser on productivity of Albic Retisols. International Journal of Environmental Studies. Published online. 2023  Published online: 13 Mar 2023. doi.org/10.1080/00207233.2023.2179755. (Scopus, Web of Science)
  10. Polovyу V., Hnativ P., Chojnicki J., Lahush, N., Ivaniuk V., Avhustynovych, M., Haskevych O., Lukashchuk, L., Lukyanik M. Changes in agrochemical soils indices of West of Ukraine under the impact of approval and aridization of the climate. Soil Science Annual, 2022, 73(1), 146855. https://doi.org/10.37501/soilsa/146855
  11. Polovyу V., Snitynskyу V., Hnativ Р., Szulc W., Lahush N., Ivaniuk V., Furmanets M., Kulyk S., Balkovskyy V., Poliukhovych M., Rutkowska B. Agro-ecological efficiency of the system of crop fertilization with the use of phytomass residues in the Western Forest Steppe of Ukraine. J. Elem., 26(3): 293-306. DOI: 10.5601/
  12. Shestak V., Hnativ P., Ivaniuk V., Olifir Y., Szulc W., Rutkowska B., Veha N., Parkhuc B., Kachmar O., Kocyuba B., Bahaj T. 2023. Dynamics of the forms of nutrient nitrogen in Greyic Luvic Phaeozem when regulating their resources with fertilizers and nitrapyrin when applied to winter barley. Journal of Elementology, 28(1): 41-58. DOI: 10.5601/jelem.2023.28.1.2352. (Scopus)
  13. Вега Н. Ефективність проведення позакореневого підживлення ячменю ярого новим видом добрива за різних рівнів мінерального живлення в умовах Західного Лісостепу. Вісник Львівського національного аграрного університету: агрономія. № 24. С. 190-192.
  14. Вега Н. І. Закономірності зміни висоти рослин та формування урожайності ячменю ярого під впливом мінеральних добрив і позакореневих підживлень у Західному Лісостепу. Вісник ЛНАУ : агрономія. № 23. С. 249–252
  15. Вега Н. І. Зміна вмісту лужногідролізованого азоту в темно-сірому опідзоленому ґрунті під впливом мінерального удобрення ячменю ярого. Агрохімія і ґрунтознавство. Вип. 83. С. 100–104.
  16. Вега Н. І. Вміст білка в зерні ячменю ярого залежно від фону мінерального живлення на темно-сірому опідзоленому ґрунті Західного Лісостепу. Вісник Львівського національного аграрного університету: агрономія. № 25. С. 154-157.
  17. Гнатів П. С., Іванюк В. Я., Полюхович M. M., Шестак В. Г., Oліфір Ю. M., Коцюба Б. І., Бaранський Д. В. Оптимізація азотного удобрення темно-сірого опідзоленого ґрунту Західного Лісостепу за використання інгібітора нітрифікації. Науковий вісник ЛНУВМБ імені С. З. Ґжицького. Серія: Сільськогосподарські науки, 2023, т. 25, № 98. С.132-141. doi: 10.32718/nvlvet‐a9822.
  18. Гнатів П., Швидка Т., Іванюк В., Полюхович М., Гаськевич О., Пархуць Б., Вега Н., Кунинець Р. Григорій Овксентійович Андрущенко: життєвий шлях вченого та українське ґрунтознавство. Вісник ЛНУП: агрономія. 2023. № 23. С. 244-248
  19. Іванюк В., Гнатів П., Оліфір Ю. Вплив азотних добрив на формування врожаю зерна кукурудзи й ефективність використання азоту. Вісник ЛНУП. Агрономія, 2022, 26: 170-176.
  20. Іванюк В., Іванюк Г. Вплив неоднорідності ґрунтового покриву і сільськогосподарських культур на твердість ґрунту. Вісник Львівського національного аграрного університету: Агрономія. 2020. № 24. С. 33-37 doi: 10.31734/agronomy2020.01.033
  21. Лопушняк В. І., Вега Н. І. Залежність рівня продуктивності ячменю ярого від норм внесення мінеральних добрив та проведення позакореневих підживлень в умовах Західного Лісостепу. Вісник Сумського НАУ : агрономія і біологія. Вип. 3 (29). С. 112 –115.
  22. Полюхович М. Вплив системи удобрення на динаміку поживного режиму темно-сірого опідзоленого ґрунту під буряком цукровим. Вісник ЛНАУ. Серія: агрономія. Львів. С. 151-154.
  23. Полюхович М. Порівняльна ефективність різних систем удобрення на темно-сірому опідзоленому ґрунті Західного регіону Вісник ЛНАУ. Серія: агрономія. Львів. 2019. № 23. Т.1. С.177-183.DOI: 10.31734/agronomy 2019.01.261.
  24. Баранський Д. Як керована синергія ризосферних мікроорганізмів може покращити ефективність сучасного землеробства (повернення до природи). Вісник Львівського національного університету природокористування. Серія Агрономія, 2023, № 27, С. 157–162. https://doi.org/10.31734/agronomy2023.27.157

Міжнародне співробітництво:

  • Варшавський університет природничих наук (SGGW);
  •   Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) у співпраці з ННЦ «ІГА ім. О.Н. Соколовського» («Глобальна карта ґрунтового органічного вуглецю», 2017 р.);

Також налагоджені плідні контакти з молдовськими колегами (Institute of Crop Science «Porumbeni»), американським професором кафедри мікробіології ґрунту Університету Міссурі (США), головним науковим співробітником Східного науково-дослідного центру зернових культур (Канада), товариством ґрунтознавців та агрохіміків, яке сприяє опублікуванню наших статей за кордоном, викладачами SGGW, з яких троє погодилися увійти в редколегію Вісника ЛНУП «Агрономія» (Б. Рутковська, В. Шульц, Ю. Хойніцкий).

Співпраця на державному рівні:

  •   Кафедра агротехнологій та ґрунтознавства Інституту біології, хімії та біоресурсів ЧНУ (Чернівці);
  •   Кафедра агрохімії та якості продукції рослинництва ім. О.І. Душечкіна НУБіП (Київ);
  •   Інститут сільського господарства Західного Полісся НААН України (Рівне);
  •   Лабораторія органічних добрив і гумусу Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського»;
  •   Кафедра ґрунтознавства і географії ґрунтів Львівського національного університету ім. І. Франка;
  •   Волинський національний університет імені Лесі Українки.

Інноваційна та дорадницька діяльність

Філіали кафедри функціонують у Львівському державному проєктно-технологічному центрі охорони родючості ґрунтів і якості продукції «Облдержродючість»; відділі агрохімії, землеробства та відтворення родючості ґрунтів Інституту землеробства і тваринництва Карпатського регіону НААН України; Поліській дослідній станції ННЦ Інституту ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського; навчально-науково-дослідному центрі ЛНАУ; ПСГП «Агрофірма «Горуцька»; фермерському господарстві «Лесів» Львівської області; агрофірмі «Ромашка» Волинської області.

Співробітники кафедри є постійними учасниками міжнародних, загальнодержавних і регіональних науково-практичних конференцій, семінарів, виставок тощо.

При кафедрі утворено центр передового досвіду «Раціональні системи удобрення сільськогосподарських культур».

Упродовж останніх років на кафедрі ведуться наукові дослідження на замовлення установ та приватних сільгоспвиробників щодо агрохімічного обстеження різних типів ґрунтів та розроблення наукових рекомендацій щодо їх ефективного сільськогосподарського використання. Кафедра здійснює дорадницьку діяльність і надає консалтингові послуги, а саме:

- здійснює агрохімічні аналізи ґрунтів та оцінює стан їх ефективної родючості;

- проводить листкову і тканинну діагностику мінерального живлення сільськогосподарських і садових культур;

- надає наукові рекомендації з ефективного застосування органічних і мінеральних добрив під польові та кормові культури;

- проводить розрахунки потреби в добривах на запланований врожай та розробляє системи удобрення сільськогосподарських культур у сівозмінах та господарстві;

- здійснює програмування та прогнозування врожаїв основних сільськогосподарських культур у конкретних ґрунтово-кліматичних умовах;

- розробляє заходи, спрямовані на охорону родючості ґрунтів та рослинного покриву;

- надає консультації з ремедіації та ефективного використання техногенних ґрунтів;

- надає рекомендації з використання органічних матеріалів як добрива та підтримання бездефіцитного балансу гумусу в ґрунті;

- розробляє рекомендації щодо відродження родючості кислих ґрунтів в умовах дефіциту хімічних меліорантів і добрив;

- проводить комплексні ґрунтові обстеження та здійснює експертну оцінку придатності ґрунтів для вирощування екобезпечної сільськогосподарської продукції з виготовленням екологічної карти ґрунтового покриву;

- розробляє рекомендації з екобезпечного використання добрив та охорони ґрунтів.

Студентська наукова діяльність

Результати студентських наукових досліджень публікуються у збірниках наукових праць університету й інших закладів вищої освіти. Студенти виступають з доповідями на наукових конференціях університету, а також кожного року 4-5 найкращих студентів беруть участь у всеукраїнських і міжнародних наукових конференціях. Матеріали своїх досліджень студенти використовують для написання курсових, дипломних і магістерських робіт.

При кафедрі функціонує аспірантура за спеціальністю «Агрономія» та студентський науковий гурток «Агрохімік». Студенти, які займаються у гуртку, беруть активну участь у всеукраїнських олімпіадах, посідаючи призові місця.

 

Викладачі, аспіранти та студенти проводять польові дослідження на базі багаторічного стаціонарного досліду кафедри, закладеного 1965 року, у навчально-науково-дослідному центрі ЛНАУ, а також в умовах виробництва, а лабораторні – у науково-дослідній агрохімічній лабораторії, яка функціонує при кафедрі.

80381, вул. Володимира Великого, 1, м. Дубляни, Львівська обл.

Тел.: (032) 224-29-43

e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

https://www.facebook.com/soilchemistry.dublany


Гаськевич Оксана Володимирівна
В.о. завідувача кафедри агрохімії та ґрунтознавства, к.г.н., доцент

Детальніше


Полюхович Марія Матвіївна
К.с.-г.н., доцент

Детальніше


Іванюк Віктор Ярославович
К.с.-г.н., доцент

Детальніше


Пархуць Богдан Ігорович
К.с.-г.н., доцент

Детальніше


Вега Наталія Ігорівна
К.с.-г.н., в.о. доцента

Детальніше


Оліфір Юрій Миколайович
К.с.-г.н., в.о. доцента

Детальніше


Баранський Дмитро Васильович
Старший викладач

Детальніше


Кунинець Руслана Іванівна
Завідувач науково-навчальної агрохімічної лабораторії

Детальніше

 

Історія кафедри 

Історія становлення ґрунтознавства та агрохімії в Дублянах починається від часу роботи (1879–1891 р.) в Рільничій школі Еміля Годлевського – професора ботаніки й хімії ґрунтів. Його справу продовжив Владислав Любоменський – директор вже Вищої рільничої школи. Стефан Єнтис від 1887 до 1892 року працював професором хімії ґрунтів і добрив, керував хімічною лабораторією та фільварком. І вже Юзеф Мікуловський-Поморський 1894 року змінив Стефана Єнтиса на посаді професора кафедри агрохімії та присвятив себе суто агрохімічним студіям та дослідженням.

Професор Юзеф Мікуловський-Поморський вважається фундатором агрохімічної школи у Дублянах, бо започаткував дослідження у галузі агрохімії на високому науковому рівні.

Власне кафедра агрохімії як структурний підрозділ університету у сучасному розумінні заснована 1919 року при рільничо-лісовому факультеті Львівської політехніки. Засновником і першим її офіційним завідувачем був професор Мар’ян Гурський.

У подальші роки кафедру очолювали: професор Ян Жульцінський (1929–1936 рр.), професор Аркадій Мусєрович (1936–1939 рр.), професор М.Б. Гіліс (1946–1977 рр.), доцент Г.О. Андрущенко (1962–1972 рр.), професор Г.І. Крилова (1977–1995 рр.), професор Р.М. Панас (1995–1999 рр.), професор А.Г. Дзюбайло (1999–2002 рр.), професор B.I. Лопушняк (2003–2017 рр.). 2018 року на посаду завідувача кафедри агрохімії та ґрунтознавства обраний за конкурсом доктор біологічних наук, професор П.С. Гнатів.

На початку 1962–1963 н.р. на базі кафедри агрохімії та ґрунтознавства було утворено дві кафедри: кафедру ґрунтознавства і кафедру агрохімії. Завідувачем кафедри ґрунтознавства було призначено доцента Г.О. Андрущенка. До її складу увійшли доценти М.І. Орлова, І.М. Сухорська, Ю.Т. Коробченко, асистенти І.Ф. Шпіньов, А.І. Білан, В.Ф. Якобенчук. Завідувачем кафедри агрохімії став професор М.Б. Гіліс. До її складу увійшли доценти Г.І. Крилова, Н.П. Радченко, асистенти Т.А. Жолкевський, Ж.О. Пономаренко.

Починаючи з 1963 року при обох кафедрах функціонує аспірантура. Першими аспірантами, які успішно захистили кандидатські дисертації, були Н.П. Радченко, Ю.Ю. Ганжа, І.М. Гірник, P.M. Панас, В.Ф. Якобенчук, С.М. Мурашко, Л.П. Ліщак, М.В. Більська, В.В. Вороний, В.В. Сорочинський та ін.

1972 року кафедри ґрунтознавства та агрохімії знову об'єднують. Спочатку кафедру очолив професор М.Б. Гіліс, а від 1977 р. – доцент Г.І. Крилова. При кафедрі продовжує функціонувати аспірантура. Під керівництвом професора Г.І. Крилової захистили кандидатські дисертації І.В. Дидів, О.В. Федько, Є.M. Дорощак, М.М. Вислободська (Полюхович), В.Г. Кузько, В.І. Лопушняк, В.В. Петрунів.

1995 року кафедру очолив професор Р.М. Панас, а 1999 року завідувачем став професор А.Г. Дзюбайло. Під його керівництвом захистили кандидатські дисертації Н.І. Лагуш, Я.Я. Павлишак, В.М. Винницький.

У зв’язку з реорганізацією факультету агротехнологій і екології 2007 року на базі двох кафедр створено кафедру ґрунтознавства, землеробства та агрохімії. Кафедру очолив кандидат с.-г. наук, в. о. професора В.І. Лопушняк. Під його керівництвом кандидатську дисертацію захистили П.М. Слобода, Г.М. Грицуляк, М.М. Августинович, Н.І. Вега.

Після реорганізації факультету агротехнологій і екології 2014 року кафедру ґрунтознавства, землеробства та агрохімії було перейменовано на кафедру агрохімії та ґрунтознавства, яку до 2017 року очолював доктор с.-г. наук, професор В.І. Лопушняк, а від 2018 року очолює обраний за конкурсом доктор біол. наук, професор П.С. Гнатів.

2019 року кафедра агрохімії та ґрунтознавства святкувала 100-річчя створення. До цієї дати була приурочена Міжнародна наукова конференція на тему «Ґрунтознавство й агрохімія: історичний досвід, стан та актуальні перспективи», яка відбувалася 17–20 вересня. Авторів представлених статей було 42, матеріалів – 52, разом взяли участь 94 особи, з яких 34 учасники прибули особисто. Заслухано 17 доповідей і 7 повідомлень. Подано 17 фахових статей у «Вісник ЛНАУ» і 18 матеріалів.

Нині на кафедрі працюють 1 доктор наук, професор, 6 кандидатів наук, з яких 3 мають звання доцента, 3 старших викладачі, 1 старший лаборант, завідувач науково-дослідної агрохімічної лабораторії.