В Львівському національному аграрному університеті вже стало традицією поєднувати теоретичні знання з практичними навиками у виробничих умовах. Так, 30 вересня 2015 року студенти гуртка «Овочівник» факультету агротехнологій та екології під керівництвом к. с-г наук, доцента І.В. Дидіва та к. с-г наук, доцента О.Й. Дидів відвідали одне з передових господарств Львівщини ПП «Агрофірма «Дзвони» (Перемишлянський р-н), на базі якого проходив навчально-практичний семінар на тему: «Сучасні технології вирощування овочевих культур із використанням крапельного зрошення в Західному регіоні України».
Директор господарства Зіновій Дмитрович Максимишин розповів учасникам семінару, що ПП «Агрофірма «Дзвони» обробляє понад 5000 га землі. Основну площу цих земель займають зернові та зернобобові культури, а також овочеві культури та суниця. Зіновій Дмитрович також поділився зі студентами нашого університету історією створення, діяльністю та перспективами розвитку господарства. Директор розказав про різні технологічні аспекти вирощування овочевої продукції із свого власного досвіду, і на закінчення наголосив: «На технологіях економити не можна!».
Далі учасники семінару змогли реально побачити масштаби вирощування моркви (10 га), столового буряка (15 га), різних видів капусти (100 га). Вперше цього року господарство розпочало вирощувати селеру коренеплідну на площі 0,5 га. Провідний агроном агрофірми «Дзвони» Ярослав Ярославович Бап (випускник ЛНАУ 2008 р.) вперше в умовах Західного регіону України продемонстрував для всіх присутніх краплинне зрошення на пекінській капусті, броколі, кольрабі та цвітній капусті. Він також охарактеризував біологічні особливості овочевих культур та комплекс агрозаходів для одержання стабільно високого врожаю овочів у відкритому ґрунті (зокрема, вибір ділянки для кожного сорту та гібриду, підготовку ґрунту, рекомендовані добрива та норми їх внесення, способи вирощування розсади, засоби захисту рослин від шкідників і хвороб).
Учасники семінару мали можливість ознайомитися з різним сортиментом пізньої білоголової, червоноголової, пекінської, савойської капусти для тривалого зберігання (6-8 міс.) із різних провідних фірм (Syngenta, Monsanto, Bayer, Zagera).
Також студенти могли оцінити переваги і недоліки різних способів вирощування капусти – як розсадного, так і безрозсадного. Так, прямий посів капусти саме в цьому екстремальному році цілком і повністю себе виправдав.
Студенти також мали можливість провести дегустаційну оцінку гібридів моркви (Берлін F1, Вулкан F1), столового буряка (Боро F1) пекінської капусти (Білко F1) та кольрабі (Козак F1).
Ще одним пізнавальним і приємним моментом для присутніх семінару було відвідування сучасних автоматизованих і комп’ютеризованих овочесховищ і зерносховищ європейського зразка, де всі процеси зберігання регулюються програмами для кожноhoго виду овочевої продукції. Таке сховище відкриває перед господарством нові можливості – це і змога продовжити термін реалізації продукції, і продати її за вищою ціною у «несезонний період».
У «Агрофірмі «Дзвони» на сьогоднішній день також діє розвинута логістична система європейського зразка, принцип якої «Від поля – до столу споживача».
Студентам гуртка «Овочівник» як майбутнім спеціалістам-овочівникам було надзвичайно корисно, цікаво і приємно відвідати «Агрофірму «Дзвони», оскільки організатори дуже вміло та на високому професійному рівні змогли донести важливу інформацію, наголосивши на окремих технологічних особливостях вирощування овочевої продукції.
На завершення семінару к.с-гн., доцент І.В. Дидів процитував відомого давньогрецького філософа Арістотеля: «Той, хто має практику та досвід, досягає більшого, аніж той, хто володіє теоретичними знаннями», – і зауважив, що ми в кінцевому результаті повинні поєднувати теорію з практикою.
Студенти ЛНАУ і викладачі, які взяли участь у навчально-практичному семінарі, висловлюють щиру подяку генеральному директору ТЗОВ «Рілля України» Роману Романовичу Семераку за фінансування поїздки, а також директору ПП «Агрофірми «Дзвони» Зіновію Дмитровичу Максимишину за унікальну можливість ознайомитися із сучасними технологіями з вирощування та зберігання овочевих культур.