У рамках відзначення Міжнародного дня здоров’я рослин кафедра генетики, селекції та захисту рослин ЛНУВМБ імені С.З. Ґжицького (Північний кампус) разом із ДУ «Львівська фітосанітарна випробувальна лабораторія» упродовж 8–12 травня 2025 р. провели низку науково-освітніх заходів.
8 травня 2025 р. студенти факультету агротехнологій та охорони довкілля (ОПП «Захист і карантин рослин» і ОПП «Агрономія») разом із завідувачем кафедри Юлією Голячук і доцентом кафедри Галиною Косилович відвідали фітосанітарну лабораторію, де керівництво й фахівці організації ознайомили здобувачів вищої освіти з порядком проведення фітосанітарної експертизи рослинницької продукції. Студенти мали змогу відчути себе справжніми фахівцями з фітосанітарного аналізу під час огляду проб насіння, яке працівники лабораторії підготували як навчальний матеріал. Разом із фахівцями-ентомологами ознайомилися з карантинними видами шкідників за допомогою бінокуляра, а під час мікроскопічного дослідження в кабінеті міколога змогли виявити й ідентифікувати спори грибів. Фахівець із молекулярних досліджень акцентувала увагу на особливостях ідентифікації видів за допомогою ПЛР-аналізу, а нематолог і герболог ознайомили зі специфікою нематологічного й гербологічного аналізів рослинницької продукції. Також студенти мали змогу відвідати відділ визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу та відділ аналізу біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки.
12 травня 2025 р. на кафедрі генетики, селекції та захисту рослин до Міжнародного дня здоров’я рослин було проведено круглий стіл за участі ДУ «Львівська фітосанітарна випробувальна лабораторія» та відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області.
Начальник відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування Ярослав Лободзець виступив із доповіддю про значення здоров’я рослин для забезпечення продовольчої безпеки й збереження довкілля. Заступник директора ДУ «Львівська фітосанітарна випробувальна лабораторія» Ольга Біла ознайомила учасників заходу з основними аспектами роботи лабораторії та її роллю в забезпеченні здоров’я рослин, а також у рамках ознайомлення з небезпечним карантинним шкідником – вузькозлаткою ясеневою смарагдовою – з особливостями моніторингу виду на території Львівської області.
Завідувач кафедри генетики, селекції та захисту рослин Юлія Голячук у своїй доповіді «Небезпека контамінації рослинницької продукції мікотоксинами» поєднала здоров’я рослин з його впливом на здоров’я людини.
Жваве обговорення заслуханих доповідей як науково-педагогічними працівниками, так і студентами свідчить про зацікавлення й актуальність проблематики круглого столу.
Дякуємо ДУ «Львівська фітосанітарна випробувальна лабораторія» та відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області за спільно проведені освітньо-наукові заходи, які сприяють підвищенню рівня обізнаності щодо здоров’я рослин, яке є основою розвитку аграрної сфери України.