Науково-дослідна робота – важлива складова діяльності кафедри підприємництва та торгівлі.

Витоки науково-дослідної роботи кафедри підприємництва та торгівлі пов’язані із науковим доробком кафедр-попередниць: кафедри права і підприємництва та кафедри статистики та аналізу. Ці кафедри мали значний авторитет у сфері наукових досліджень, сформували теоретико-методологічне та прикладне забезпечення вирішення не однієї проблеми. Серед відомих науковців, з якими пов’язані наші здобутки, є: академік Роман Тринько, член-кореспондент Василь Липчук, професори Михайло Яцків, Олександр Біттер, Петро Гарасим. Кафедри-попередниці та теперішня кафедра підприємництва та торгівлі підготували плеяду науковців, відомих і визнаних працівників вищої школи.

Науково-дослідна та науково-методична діяльність кафедри підприємництва та торгівлі має на меті сприяти реалізації освітньої програми «Підприємництво та торгівля» формуванню кваліфікованого фахівця з підприємництва і торгівлі, а також забезпечити освоєння студентами усіх спеціальностей знань, умінь і навичок статистичного й аналітичного характеру.

Професорсько-викладацький склад кафедри активно займається науковими дослідженнями за колективною та індивідуальними темами.

Під керівництвом завідувача кафедри проф. Юрія Губені наукова робота здійснюється в рамках реалізації наукової тематики факультету управління, економіки та права ЛНУП за розділом «Організаційно-економічне та аналітичне забезпечення розвитку підприємництва».

Результатом дослідження є розроблені рекомендації з методології аналізу та прогнозування тенденцій розвитку підприємництва, зокрема роздрібної торгівлі, стратегічні та організаційно-економічні засади розвитку підприємництва у сфері торгівлі сільськогосподарською продукцією та продовольчими товарами на внутрішньому та зовнішньому ринках. Визначено особливості та системні зміни, обумовлені воєнним станом. Встановлено вплив стратегічного планування в територіальних громадах на зміну бізнес-середовища та формування людського капіталу. Окреслено проблеми формування ресурсного потенціалу сільськогосподарських підприємств в умовах воєнного стану. Визначені перспективи застосування різних інструментів фінансування відповідної діяльності.

Практичне значення одержаних результатів дослідження полягає у можливості використання теоретико-методичних розробок та практичних рекомендацій з формування організаційно-економічного забезпечення розвитку підприємництва при розробці програм соціально-економічного розвитку, у діяльності підприємств і організацій, а також у процесі підготовки бакалаврів та магістрів економічних спеціальностей.

Основні результати наукових досліджень відображені у наукових публікаціях науково-педагогічних працівників кафедри, апробовані у наукових конференціях, а також оприлюднені під час «круглих столів», наукових семінарів та різного роду наукових заходів.

У науковій роботі кафедра співпрацює з Департаментом АПР Львівської ОВА, Львівською торгово-промисловою палатою, Львівською аграрною палатою, Головним управлінням захисту прав споживачів Держпродспоживслужби та низкою навчально-наукових установ із України, Чехії, Польщі, Італії та Литви. Ми підтримуємо тісні наукові контакти та співпрацю із Горохівським, Тлумацьким, Вишнянським і Золочівським коледжами, Угнівським АБЛ.

Упродовж останніх років ми виконали декілька відомих дослідницьких проєктів, які мали відповідний науковий результат і  практичне застосування.

У результаті співпраці кафедри з ТзОВ РСП «Шувар» було оцінено закупівельну діяльність суб’єктів сфери HORECA та перспективи розвитку інтернет-торгівлі сільськогосподарською продукцією. Також вивчено ринкову поведінку професійних покупців і поведінку роздрібних закупівельників овочів та фруктів на ринку, використання сучасних інформаційних технологій в управлінні товарними потоками, особливості управління товарообігом на ринку «Шувар», локальні детермінанти поведінки споживачів HORECA на оптовому ринку продуктів харчування, механізм забезпечення закладів ресторанної сфери продуктами з гуртових ринків.

У 2024 р. кафедра підприємництва та торгівлі провела соціологічне дослідження серед виробників молока, співпрацювавши із БО «LAES Львівська аграрна дорадча служба» та здійснила вклад у здійснення проекту «Надання послуг ефективного управління стадом молочних корів ММСП».

Керівництво аспірантами на кафедрі здійснюють професори Юрій Губені та Ігор Яців. Вони допомагають аспірантам у проведенні досліджень, формуванні тем дисертацій та наукових публікацій, а також консультують щодо методології та аналізу даних. Крім того, вони сприяють розвитку професійних навичок, допомагаючи аспірантам брати участь у наукових конференціях і семінарах.

Результати наукових досліджень аспірантів відображують не лише їх особисті здобутки, але й консолідовані зусилля багатьох науковців факультету.

У 2023 році захистила дисертаційну роботу аспірантка кафедри Софія Темненко. Вибравши складну і спеціалізовану тему, вона проявила свій талант, наполегливість та системну роботу. В успішному захисті вагомий вклад наукового керівника, проф. Ігора Яціва.

Кафедра уже втретє успішно проводить спільно із Співорганізаторами Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Організаційно-економічні та соціальні складові розвитку підприємництва» за такими тематичними напрями:

  1. Теоретичні основи, методологія та регулювання підприємницької діяльності в Україні.
  2. Стан і перспективи розвитку підприємництва в Україні.
  3. Теоретико-методичні та прикладні аспекти розвитку торгівлі в умовах воєнного стану.

Хоча Конференція має статус Всеукраїнської, насправді вона завдяки участі науковців із Польщі, Чехії та Литви де-факто стала міжнародною.

Кафедра підтримує тісні зв’язки з навчально-науковими закладами багатьох країн Європи. Результати наукових досліджень викладачів доповідаються на міжнародних конференціях у Польщі,  Італії, Литві, Чехії та публікуються в наукових виданнях.

В рамках міжнародної наукової співпраці академічний візит у Люблінський природничий університет за Програмою Еразмус+ здійснив проф. Юрій Губені. На кафедрі економіки і агробізнесу Природничого університету в Любліні він прочитав  цикл лекцій польською та англійською мовами на теми підприємництва, агробізнесу та організації сучасного господарського життя. Відбулась ґрунтовна розробка заходів по налагодженню наукової співпраці. Кожен зарубіжний візит – це велика, клопітка та відповідальна робота.

Студентська наукова робота

 

Студентська наукова робота є невід’ємною складовою навчального процесу. Вона допомагає майбутнім підприємцям і фахівцям з торгівлі розробляти нові бізнес-моделі, досліджувати ринки, аналізувати конкурентні стратегії та вдосконалювати управлінські процеси, що забезпечує їх конкурентоспроможність і професійний розвиток.

На кафедрі функціонують два студентські наукові гуртки: «Підприємництво: інновації та аналітика» та «Торгівля у розвитку». Останній було створено у відповідь на сучасні виклики ринку торгівлі. Очолює гурток авторитетний фахівець у галузі стандартизації та методології торговельної діяльності, доц. Василь Друзюк. Основні напрями наукових досліджень студентського наукового гуртка «Торгівля у розвитку» охоплюють вивчення впливу цифрових трансформацій на сучасну торговельну діяльність, всебічний аналіз ключових торговельних трендів та їхнього впливу на функціонування національних ринків, а також комплексне дослідження процесів стандартизації та гармонізації європейських норм у контексті інтеграції до міжнародних торговельних відносин.

Студентський науковий гурток «Підприємництво: інновації та аналітика», функціонує на кафедрі понад 5 років під керівництвом доц. Наталії Маркович. Основні напрями досліджень гуртка охоплюють інноваційні бізнес-моделі, аналіз ринкових трендів, розробку стратегій розвитку підприємств і використання аналітичних інструментів у підприємницькій діяльності. Участь студентів у наукових дослідженнях дозволяє здобувачам вищої освіти адаптуватись до вимог сучасного бізнесу.

Здобувачі вищої освіти кафедри  підприємництва та торгівлі беруть активну участь в міжнародних та всеукраїнських наукових конференціях, конкурсах студентських наукових робіт, студентських олімпіадах, а також у міжнародних форумах, семінарах і круглих столах, займають призові місця та отримують нагороди за свої наукові здобутки.

Зокрема, студент Роман Слотвінський за підсумками конкурсу «Кращий студент науковець ЛНУП 2024» нагороджений грамотою ректора університету (наук. керівник: доц. Наталія Райтер). А студентський науковий гурток «Підприємництво: інновації та аналітика» відзначений дипломом ІІІ ступеня.

Студент спеціальності «Підприємництво та торгівля» Володимир Маслюк (наук. керівник: доц. Наталія Зеліско) у фіналі конкурсу «ЗАВТРА.UA».

Активний учасник студентського наукового гуртка Роман Слотвінський взяв участь у Міжнародному конкурсі студентських наукових робіт «Black Sea Science». Гроно учасників налічувало 362 наукові роботи із університетів України та країн-партнерів, зокрема з Литви, Польщі, Румунії, Грузії, Молдови. За напрямом «Економіка і управління» наш студент Роман Слотвінський здобув призове III місце.

Грамотами ректора ЛНУП за активну участь у студентській науковій конференції за підсумками 2023 року відзначено студентів Владислава Бернацького та Романа Слотвінського.

А ось на звітній студентській науковій конференції факультету за підсумками 2022 року відзначено студентів Володимира Маслюка та Соломію Рибку. 

За результатами Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей у 2023-2024 н.р. переможцями стали: за напрямом «Підприємництво» - Тарас Нестер, а за напрямом «Економіка та управління у сфері торгівлі» - Павло Яшан.

У 2022-2023 н.р. за підсумками Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт факультет управління економіки та права відзначив дипломами науковий доробок студентів спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність».

За напрямом «Підприємництво»: 

  1. Володимир Маслюк (наук. керівник: доц. Наталія Зеліско) – І місце;
  2. Павло Яшан (наук. керівник: доц. Ольга Лисюк) – ІІ місце;
  3. Вадим Вакуленко (наук. керівник: доц. Наталія Райтер) – ІІІ – місце.

За напрямом «Економіка та управління у сфері торгівлі»:

  1. Віталій Луців (наук. керівник: доц. Володимир Крупа) – І місце;
  2. Дмитро Курилко (наук. керівник: проф. Юрій Губені) – ІІ – місце;
  3. Сергій Крехтяк (наук. керівник: доц. Наталія Маркович) – ІІІ місце.

Грамотою ректора ЛНАУ академіка Володимира Снітинського за активну участь у конкурсі «Кращий студент-науковець Львівського національного аграрного університету – 2021» відзначено студента ОС «Магістр» спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» Віталія Червінського.

Студенти спеціальності «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» Дмитро Курилко та Юрій Тихонький взяли активну участь у Всеукраїнському конкурсі наукових робіт здобувачів вищої освіти та молодих вчених «Соціальна відповідальність ведення бізнесу - складова сталого розвитку» з нагоди 30-ї річниці Незалежності України. Цікава, прикладного характеру робота, виконана на результатах досліджень оптового ринку «Шувар» відобразила соціально відповідальний стиль діяльності цього підприємства. За результатами конкурсу його активні учасники відзначені сертифікатами. Ми цінуємо наших студентів та їх науковий доробок!

За підсумками науково-практичної відеоконференції II туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Підприємництво» в Державному вищому навчальному закладі «КНЕУ ім. Вадима Гетьмана» дипломом ІІІ ступеня нагороджено студента Віталія Червінського (наук. керівник: доц. Ольга Лисюк).

На базі державного університету «Житомирська політехніка» Гюрджян Карина Прохорівна здобула перемогу у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціалізації «Підприємництво» серед студентів закладів вищої освіти ІІІ-IV рівнів акредитації 2019/2020 н.р.

У Всеукраїнському конкурсі кваліфікаційних робіт зі спеціальності «Підприємництво, торгівля і біржова діяльність» на базі НУ «Одеська політехніка» відзначено наших студентів:

- диплом ІІ ступеня  - роботу Надії Сідлецької на тему «Організаційно-економічне забезпечення та шляхи вдосконалення підприємництва у сфері пасажирських перевезень у приватному підприємстві «Фірма Пілігрим» (м. Львів), (наук. керівник: проф. Юрій Губені);

- диплом ІІІ ступеня – роботу Андрія Биха на тему «Стан, організаційно-економічне забезпечення та шляхи вдосконалення сільськогосподарського виробництва у Радехівському районі Львівської області» (наук. керівник: проф. Юрій Губені);

- диплом ІІІ ступеня – роботу Володимира Плесака на тему «Ризики та ефективність комерційної діяльності сільськогосподарських підприємств Жовківського району Львівської області» (наук. керівник: доц. Володимир Крупа);

- грамотою «За високий рівень теоретичного обґрунтування досліджуваної проблеми» – роботу Юрія Глушка на тему «Обґрунтування маркетингових стратегій сільськогосподарських підприємств Сокальського району Львівської області» (наук. керівник: доц. Наталія Райтер).

Софія Руданецька отримала диплом І ступеня як переможець конкурсу «ЗАВТРА. UA» (2019 р.). з науковою роботою на тему удосконалення виробництва та продажу органічної сільськогосподарської продукції (наук. керівник: доц. Богдан Шувар).

Студентське наукове життя на кафедрі «Підприємництва та торгівлі» розвивається.