Традиційно кафедра підприємництва та торгівлі ЛНУВМБ ім. С. Ґжицького підтримує тісні академічні зв’язки із кафедрою міжнародної економіки та агробізнесу одного із найавторитетніших аграрних університетів Польщі – Вищої школи сільського господарства (SGGW). Однією із форм співпраці є участь наших науковців в роботі Міжнародної конференції «Сучасні тенденції в міжнародних економічних відносинах».
Цьогоріч особливою темою конференції була «Вільна торгівля та протекціонізм як виклики для глобальної торгівлі та світової економіки».
Науковці кафедри – професор Юрій Губені та доценти Наталія Зеліско і Наталія Райтер – представили 20 травня частину результатів дослідження на тему поступової імплементації європейської бізнес-культури у вітчизняне бізнес-середовище. Доповідь на тему «Європейські стандарти бізнес-культури: як інтегрувати кращі практики в українське бізнес-середовище», виконана англійською мовою, викликала зацікавлення та дискусію. Зокрема, модератор дискусійної сесії «В» доктор Йоанна Стефанчик (dr Joanna Stefańczyk) зацікавилась деякими цифровими новаціями, які добре адаптувались в українському економічному середовищі, зокрема порталом «Дія».

У Львівському національному університеті ім. Івана Франка у Всесвітній день вишиванки відбулись дві знакові події, пов’язані з відзначенням 90-річчя відомого та авторитетного вченого, академіка Академії наук вищої школи, Заслуженого працівника освіти України, доктора економічних наук, професора Івана Романовича Михасюка. Головні організатори конференції та урочистостей – економічний факультет та кафедра економіки підприємств ЛНУ ім. Івана Франка.
Спершу науковці зібрались на Міжнародну науково-практичну конференцію «Перспективи розвитку бізнесу в умовах воєнного стану та повоєнної відбудови України». Обмін думками, результати досліджень, дискусія та увага присутніх, а серед них були й вчені з нашого факультету, засвідчили глибоку повагу та пошану до наукового доробку ювіляра. Актуальність тематики доповідей теж була беззаперечною.
А уже опісля засідання конференції відбулася Урочиста академія за участю керівництва ЛНУ ім. Івана Франка, широкої академічної громади Львова, представників органів державної влади та місцевого самоврядування, численного грона учнів, аспірантів та докторантів вченого.

Кафедра підприємництва та торгівлі та студенти факультету управління, економіки та права мали добру нагоду ознайомитися з новим цікавим проєктом «Агроскаутинг», який впроваджує сільськогосподарський дорадчий центр «Фермерська родина». Керівник дорадчого центру Наталія Табінська разом із викладачами представила проєктну ідею та її змістовне наповнення. Невелика дискусія та приклади зробили зустріч більш жвавою.
Співпраця кафедри підприємництва та торгівлі зі стейкхолдерами набуває нових форм і методів. Цікаві ініціативи доповнюють формальну освіту!

В останній день квітня факультет управління, економіки та права ЛНУВМБ імені С.З. Ґжицького організував Ярмарок кар’єри, який об’єднав представників обласного та міського центрів зайнятості, органів державного управління та інших зацікавлених суб’єктів господарювання. Потенційні роботодавці мали змогу презентувати свою діяльність та зустрітися зі студентами університету у фоє головного корпусу Північного кампусу.
Кафедра підприємництва та торгівлі та студенти спеціальності 076 «Підприємництво та торгівля» активно долучилися не лише до організації ярмарку, але й до участі в його роботі. Зокрема, завідувач кафедри проф. Юрій Губені та доценти Наталія Зеліско і Наталія Райтер презентували усім роботодавцям нову освітню програму «Підприємництво та бізнес-технології».

Кафедра підприємництва та торгівлі вже тривалий час співпрацює з різними структурними підрозділами Херсонського державного аграрно-економічного університету. У розвиток цієї співпраці завідувач кафедри проф. Юрій Губені та доц. Наталія Зеліско на запрошення кафедри соціальних та поведінкових наук ХДАЕУ взяли участь у роботі Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасна освіта: соціально-економічні виклики і поведінкові аспекти», що відбулася в середині квітня.
Варто усвідомлювати, що участь у конференціях, які проводять наші колеги з прифронтових територій, – важлива форма підтримки та солідарності. Виступаючи з привітанням, проф. Ю. Губені ознайомив присутніх з основними віхами співпраці між нашими університетами, розповів про особливості діяльності в умовах реорганізації та привітав усіх колег із прийдешнім Великоднем.

Кафедра підприємництва та торгівлі провела конкурс студентських наукових робіт за напрямками «Підприємництво» і «Економіка та управління у сфері торгівлі». Керівники гуртків доц. Василь Друзюк та доц. Наталія Маркович відзначили зростання активності здобувачів вищої освіти у дослідженні проблем підприємництва та бізнес-інновацій. Зокрема відзначено значний інтерес до тематики теоретико-методологічного обґрунтування та прикладного забезпечення підвищення ефективності підприємницької діяльності, розвитку малого і середнього бізнесу, впровадження інноваційних, цифрових та інформаційних технологій в управління підприємствами, формування стратегій конкурентоспроможності, а також удосконалення механізмів зовнішньоекономічної взаємодії в умовах трансформаційної економіки.

Делегація зі Швеції (адміністративний округ Даларна), яка після візиту до в.о. ректора університету проф. Івана Парубчака завітала на факультет управління, економіки та права, виявила бажання побачити на власні очі освітній процес. Адже їм було цікаво дізнатися, як в умовах війни відбуваються заняття, що студенти знають про Швецію та яку інформацію молоді люди хотіли б донести до Скандинавського півострова.
Вибір впав на розташовані поблизу деканату аудиторії 305, де лекційне заняття проводив завідувач кафедри менеджменту та розвитку територій ім. Є. Храпливого доц. Юрій Дубневич, та 306, де практичний тренінг проводили доценти кафедри підприємництва та торгівлі Наталія Зеліско, Володимир Крупа та Наталія Райтер.

Кафедра підприємництва та торгівлі декларує у власній Стратегії розвитку використання різноманітних новацій в освітній діяльності. На початку навчального року цей напрям удосконалення навчання почав активно розвиватися. За сприяння керівництва університету було придбано та встановлено цілісний навчальний комплекс – Навчальний пункт адміністрування торговельним бізнесом. У складі комплексу, спроєктованого працівниками кафедри, – комплекс торговельного обладнання (робочий стіл Modern-Expo, касовий термінал UNS Orion, детектор валюти Спектр-5, зчитувач штрих-кодів DS 2208, електронна вага ВТА-60/15, термопринтер ASAP POS та касовий блок), а також ліцензований програмний пакет SkyService.
Паралельно відбувалось інтенсивне навчання викладачів кафедри, тренінги та адаптація аудиторії для візуалізації та проєктування на екран. Одночасно ми сформували навчальний набір товарів та внесли їх штрих-коди і характеристики в базу даних. Навіть розробили макет чека з використанням кафедрального логотипа.

В рамках співпраці між кафедрою підприємництва та торгівлі і кафедрами агроінженерії та технічного сервісу імені Олександра Семковича та машинобудування студенти спеціальності 076 «Підприємництво та торгівля» мали можливість більш детально познайомитись з практичною адаптацією сучасних бізнес-технологій в аграрній сфері.
Завідувач кафедри агроінженерії та технічного сервісу імені Олександра Семковича доц. Андрій Шарабура детально розповів про сільськогосподарські дрони, їхні економічні та технологічні особливості, а також навів аргументи на користь їх використання. Студенти побачили, що сучасні технологічні рішення є привабливими та зручними для сучасного агробізнесу.

Освітні програми, які впроваджує кафедра підприємництва та торгівлі («Підприємництво та торгівля», «Підприємництво та бізнес-технології»), мають комплексний характер. А це вимагає залучення широкого кола зацікавлених осіб до їх обговорення та напрацювання заходів щодо їх вдосконалення. Тому різноманітні зустрічі для обговорення освітніх програм – це традиційна практика кафедри.
Зустріч викладачів кафедри із випускниками ОС «Магістр» спеціальності 076 «Підприємництво та торгівля» мала на меті обговорення в режимі «мозкового штурму» змісту та складових не лише чинних освітніх програм, але й проєктованої – «Підприємництво та бізнес-технології».

Кафедра підприємництва та торгівлі у співпраці з факультетом механіки, енергетики та інформаційних технологій провела ознайомче практичне заняття в лабораторії автоматизації виробництв харчової та переробної промисловості з навчальної дисципліни «Підприємництво та бізнес-культура».
Студенти ознайомились із сучасним обладнанням, в тому числі відомих фірм Simens та Craft Innovation, програмним забезпеченням та його інтеграцією в бізнес-технології та технологічні рішення.
Студентка Ярина Штойко (ПТ-11) зазначила, що поєднання технологій і бізнес-підходів сприяє кращому розумінню сучасних трендів у підприємництві. Доцент Наталія Зеліско наголосила на тому, що європейська бізнес-культура передбачає поєднання сучасних технологій, бізнес-мотивації, корпоративного управління та цифровізації.
Завідувач кафедри проф. Юрій Губені, дякуючи колегам з кафедри інформаційних технологій за можливість проведення цікавого практичного заняття, наголосив на необхідності теоретичного і прикладного ознайомлення студентів із найсучаснішими бізнес-технологіями та доробком провідних європейських компаній.

Група викладачів кафедри підприємництва та торгівлі (проф. Ю. Губені, доценти В. Друзюк, О. Лисюк та Н. Райтер) долучилась 5-6 березня 2025 р. до тренінгу-навчання «Вивчення європейського досвіду впровадження систем управління якістю в освіті та промисловості». Тренінг проводила кафедра інформаційно-вимірювальних технологій НУ «Львівська політехніка» (завідувачка кафедри проф. Т. Бубела) в рамках модуля ERASMUS-JMO-2022-MODULE проєкту Еразмус+ «Європейський досвід впровадження систем управління якістю продукції та послуг – QMSEEI».
Впродовж двох днів інтенсивного тренінгу викладачі багатьох львівських університетів спільно із практиками вивчали європейські та міжнародні підходи до управління якістю, системи сертифікації та внутрішнього аудиту систем управління якістю, знайомились із ризик-орієнтованим підходом та специфікою методології у системах сертифікації ISO 9001:2015 та ISO 19011:2018. Презентації органічно доповнювались дискусіями, прикладами та практичними завданнями у підгрупах.