24-26 червня 2025 року у м. Львові в межах виконання Плану дій у сфері експертизи та охорони прав на сорти рослин на 2021–2025 роки відбулася робоча зустріч представників Українського інституту експертизи сортів рослин (УІЕСР) під головуванням директора УІЕСР, доктора економічних наук, професора Сергія Мельника за участю керівників обласних філій УІЕСР Західного регіону України, директорки департаменту агропромислового розвитку Львівської обласної військової адміністрації Людмили Гончаренко та представників Центру випробування сортів рослин Республіки Польща (COBORU) на чолі з директором Генриком Буяком.
На запрошення Сергія Мельника та директора Львівської філії УІЕСР, кандидата с.-г. наук Василя Кузька у важливій міжнародній робочій зустрічі взяв участь представник нашого університету – доктор с.-г. наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, Doctor Honoris Causa Іван Шувар.

Упродовж двох насичених днів було обговорено важливі результати співпраці між установами в межах реалізації Плану дій на 2021–2025 рр. Він охоплював ряд важливих аспектів, зокрема: гармонізацію методичних підходів до експертизи сортів; участь у міжнародних ініціативах (UPOV, CPVO); обмін досвідом у сфері правової охорони сортів; співпрацю у впровадженні інноваційних методів оцінювання, зокрема органічного тестування та післяреєстраційного контролю.
Відбулося виїзне засідання робочої групи для ознайомлення з особливостями організації польових досліджень сортів рослин у Львівській філії УІЕСР, що розташована в с. Білий Камінь. Детально обговорено правові, наукові та технічні аспекти науково-технічної експертизи сортів.

Представники польської делегації високо оцінили якість виконання кваліфікаційної експертизи в Українському інституті експертизи сортів рослин, яка здійснюється відповідно до європейських вимог. Зазначено також, що українські фахівці демонструють високий професіоналізм та системний підхід до виконання завдань у складних воєнних умовах. У різних ґрунтово-кліматичних умовах України існують особливі агротехнічні умови вирощування культур та вимоги до сортів усіх сільськогосподарських культур: висока і стабільна врожайність впродовж років; стійкість до несприятливих умов середовища; висока екологічна пластичність; тривала комплексна стійкість до хвороб і шкідників; придатність до інтенсивної технології, механізованого вирощування, збирання та переробляння; висока якість продукції, заради якої культивують сорт.
За висновками Українського інституту експертизи сортів рослин, сорт ефективніше проявляє свій генетичний потенціал, якщо його вирощувати впродовж 3-5 років з часу занесення до Державного реєстру сортів, придатних до поширення в Україні. Особливо важливо здійснювати сортооновлення (періодичну заміну сортового насіння). Впровадження нових сортів і гібридів є найбільш економічно вигідним і швидкодоступним заходом, спрямованим на збільшення врожаїв і валових зборів зернових та інших культур.

Робоча зустріч засвідчила високий рівень партнерства і довіри між УІЕСР та COBORU, що ґрунтуються на прагненні до якості, відкритості, впровадження інновацій та інтеграції до європейського простору у сфері охорони прав на сорти рослин. Візит слугував підґрунтям для підготовки нового Плану співпраці на 2026–2030 роки. Також сторони узгодили візит до однієї з філій COBORU для обміну практичним досвідом організації екологічного випробування сортів рослин та окреслили терміни наступної двосторонньої зустрічі, яку запланували провести у 2026 році на базі одного з випробувальних центрів у Польщі.
На завершення учасники робочої зустрічі вшанували пам’ять видатних діячів України та Польщі на Личаківському цвинтарі, а також поклали квіти й запалили лампадки на могилах новітніх Героїв, які віддали життя за незалежність і свободу України.