Сьогодні в усьому світі відзначають Міжнародний день рідної мови – свято, яке було започатковане за рішенням ЮНЕСКО в листопаді 1999 року з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Історичною передумовою вибору цієї дати стали трагічні події 21 лютого 1952 року в Бангладеш, коли влада жорстоко придушила мітингувальників, які протестували проти заборони на використання своєї рідної бенгальської мови. Після проголошення незалежності в Бангладеш почали відзначати День мучеників, які загинули за мову. І ЮНЕСКО за пропозицією цієї країни проголосило саме 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.
Для українців, які впродовж століть виборювали своє право розмовляти рідною мовою, це свято надзвичайно важливе. Бо попри сотні заборон російської імперії, а потім тоталітарного радянського режиму нашим предкам вдалося зберегти українську мову, яка стала незаперечним чинником нашого державотворення.
Сьогодні, коли Україна відстоює свою Незалежність у боротьбі з російським агресором, питання мови набуває особливої ваги. Адже триває боротьба не тільки за нашу землю, а й за нашу ідентичність, за право бути українцями і творити свій неповторний український світ з його культурою і мовою. Тому так важливо знати, утверджувати у своїй державі та популяризувати у світі українську мову.
Нинішнє свято акцентує нашу увагу на тому, що у вільному світі священною цінністю є мова. Відстоюючи сьогодні своє право бути у колі вільних народів, плекаймо рідну мову! Пам’ятаймо: вона – наша могутня зброя, джерело натхнення, простір нашої свободи, захист від ворожої пропаганди, оберіг на фронті, чинник єднання та засіб національної безпеки! В ній – мамина молитва і батькове благословення, мелодії кохання і сум прощання, в ній дух незламних Героїв та незборима сила, яка веде до Перемоги!
Слава Україні!
Іван Парубчак, |