Наукова бібліотека ЛНАУ організувала книжкову виставку «Освіта і наука в Дублянах (друга половина ХІХ – ХХ століття), присвячену Дню науки та 160-річчю з дня заснування університету. Експозиція виставки включає більше 20 науково-довідкових видань, які за роки незалежності України були підготовлені вченими університету та працівниками наукової бібліотеки.

У 2016 р. виповнюється 160 років від заснування Львівського національного аграрного університету – одного з найдавніших в Україні вищих навчальних закладів аграрного профілю.

 Процес становлення аграрної освіти в Галичині розпочався зі заснування в 1856 р. рільничої школи в Дублянах. Рільнича школа, згодом Вища рільнича школа (1878 р.) підпорядковувалися та фінансово підтримувалися Галицьким господарським товариством. У 1901 р. Міністерство землеробства Австро-Угорщини надало навчальному закладу статус Академії рільництва, яка успішно функціонувала до 1919 р. Рільнича академія в Дублянах залучила до навчального і наукового процесів кращі науково-педагогічні кадри Галичини. З аграрним закладом в Дублянах пов’язані імена і наукові здобутки одного із засновників Європейської агрохімічної школи професора Ю. Мікуловського-Поморського, теоретика організації сільськогосподарського виробництва  С. Павлика, дослідника теорії і практики, меліорації земель професора Я. Бляута. Завдяки зусиллям відомих учених вона стала центром аграрної освіти і науки тогочасної Європи. За часів Польщі Академія в Дублянах подальшого розвитку не набула, втративши статус самостійного самоврядного навчального закладу. У 1919–1946 рр. при Львівській політехніці функціонував рільничо-лісовий факультет. У радянський період з 1947 р. розпочав свою діяльність Львівський державний сільськогосподарський інститут.

За роки незалежності України підготовлено понад 10 науково-довідкових видань про історію аграрної освіти і науки в Дублянах.

Перші спроби висвітлення правдивої історії цього навчального закладу припадають на 70-ті роки минулого століття, коли група науковців інституту на чолі з академіком О. Семковичем звернулась до Москви (Міністерства сільського господарства СРСР) про відзначення 125-річниці закладу. Зі слів академіка Семковича дізнаємось, що Москва відмовила визнати 1856 р. роком заснування інституту і водночас «прихильно» не радила занурюватись в історію. Колонії дозволялось мати лише ту історію, яку цензура дозволить розповісти. Однак, завдяки старанням і наполегливому архівному пошуку, доценту інституту Ю. Токарському вдалося відстояти історичну справедливість. Було віднайдено архівний документ, який підтверджував факт і дату заснування аграрного закладу в Дублянах.

Перше видання про навчальний заклад в Дублянах було підготовлено
Ю. Токарським у 1996 р. «Дубляни: історія аграрних студій 1856–1946» за ред. О. Семковича. На багатому архівному матеріалі (761 позиція) автору вдалося показати розвиток аграрної науки і шкільництва Галичини на тлі політичного і соціально-економічного розвитку. У передмові О. Семкович зазначає, що політичні зміни, які відбулися в 90-х роках ХХ ст., дозволили їм відступити від упередженого трактування подій, врахувати ідеологію кожної епохи та соціальну структуру тогочасного суспільства і зробити акцент на архівно-документальну історичну домінанту.

Радянська доба в історії аграрного закладу знайшла відображення в книзі «Дубляни: історія аграрних студій у спогадах 1946–1996» за ред. О. Семковича (Львів, 1996 р.). Особливість спогадів як джерела інформації полягає у їх суб’єктивності. Своїми думками щодо навчального, наукового, господарського та виховного процесів на сторінках видання поділились відомі професори того часу – Г. Кияк, І. Нечипорчук, О. Шулейкін, Г. Западнюк,
Р. Тринько, В. Третяк, які своєю працею збагатили педагогічні та науково-виробничі традиції цього аграрного закладу.

Важливу частину видань з історії Дублян займає біобібліографія вчених. Над біобібліографією вчених університету науковці працювали впродовж декількох років. Дослідженням діяльності провідних вчених навчального закладу займався Ю. Токарський. Він один з перших спробував проаналізувати науковий доробок вчених-педагогів, віднайти архівні матеріали, охарактеризувати необхідні довідково-бібліографічні видання. Результатом його наукового пошуку стало видання двох біографічних словників: «Професори, доценти та асистенти рільничої, високої рільничої школи та академії рільництва у Дублянах (1856–1919)» (Львів, 2001), «Професори, доценти та асистенти навчально-наукових установ у Дублянах. Біографічний словник (1856–1947)» (Львів, 2004). Словники подають короткі біографічні та бібліографічні дані про професорсько-викладацький персонал Рільничої школи, Вищої рільничої школи, Академії рільництва та рільничо-лісового факультету (близько 300 персоналій).

Серед дослідників історії аграрних студій Дублян варто відзначити польського вченого Петра Скрійку «Дублянська Академія. Польська буханка хліба на українському вишиваному обрусі» (Краків–Львів, 2002). В книзі здійснено історичний аналіз українсько-польських відносин кінця ХІХ – ХХ ст., розглядаються регіональні особливості хліборобства, підкреслюється значення осередку в Дублянах для розвитку аграрної освіти і науки не тільки Галичини, але й Східної Європи загалом.

У 90-ті роки відбулися позитивні зміни в навчальному і науковому процесі університету, який очолив академік НААН В. Снітинський. Велика заслуга ректора в модернізації навчального закладу, популяризації кращих наукових традицій. Так до 150-річчя від дня заснування університету група науковців під керівництвом ректора підготувала два знакових ювілейних видання. Перше фундаментальне багато ілюстроване наукове видання –  «Львівський державний аграрний університет» (Львів, 2006) – присвячене історії аграрної науки і освіти в Галичині від часу створення закладу до сьогодення. На сторінках книги відображено діяльність великих вчених, які творили і творять сьогодні його історію, показано участь викладачів і студентів у визвольних змаганнях, національно-духовному відродженні в університеті.

Другою книгою ювілейного циклу став біобібліографічний довідник «Львівський державний аграрний університет в іменах: науково-педагогічний склад в 1946–2006 роках» (Львів, 2006). Наукове видання висвітлює навчальну, наукову, громадсько-політичну діяльність 800 провідних вчених і педагогів від 1946 року до 2006 року.

У 2011 р. навчальний заклад у Дублянах відзначав 155-річчя від дня заснування. До знаменної дати було підготовлено довідково-біографічне видання «Львівський національний аграрний університет». Видання показує основні віхи становлення навчального закладу від часу створення рільничої школи до сьогодення, подає літопис славетних постатей та видатних випускників ЛНАУ, які примножили лави української інтелектуальної еліти.

До 160-річчя заснування Львівського національного аграрного університету готується ювілейне видання «Вчені-педагоги Дублян», яке містить наближену до повноти інформацію про стан і діяльність кафедр, лабораторій, дослідних полів, особовий склад вчених ЛНАУ (близько 800 вчених та їх наукові здобутки).

Освіта і наука в Дублянах - книжкова виставка.ppt