30 травня 2016 р. у приміщенні Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника відбувся науково-практичний семінар «Особливості сучасних теоретико-методологічних концепцій збереження ретроспективних фондів». Ініціаторами проведення семінару для працівників бібліотек виступив Відділ наукової реставрації та консервації рідкісних видань. Модераторами семінару стали працівники відділу Ірина Пігель та Леся Дзендзелюк.
Зі вступним словом виступила завідувач відділу наукової реставрації та консервації рідкісних видань Любов Льода, яка привітала учасників семінару і побажала успішної праці. Любов Льода розповіла присутнім про профілактичні та превентивні методи збереження книжкових пам’яток. Про види пошкоджень об’єктів та необхідний захист для збереження автентичності книжкових пам’яток присутнім розповіла Леся Дзендзелюк. Ірина Пігель розповіла про клопіткий процес відновлення рукописних книг, які зазнали важких пошкоджень.
Марія Павлюх розповіла присутнім про Фонд стародруків і рідкісних видань Наукової бібліотеки ЛНАУ. Доповідачка здійснила короткий огляд історії Фонду, виокремила головні тематичні блоки франкомовної колекції, а також продемонструвала присутнім старовинні гравюри та ілюстрації аграрних рідкісних видань VIII–XIX ст. Присутніх захопили старовинні оправи та зовнішній вигляд франкомовних видань, які є справжнім витвором мистецтва. М. Павлюх зазначила, що НБ ЛНАУ робить значні кроки для упорядкування колекції, зокрема досліджує і популяризує колекції Фонду серед науковців і студентів університету. Викладачі і працівники бібліотеки проводять цікаві виховні заходи для популяризації серед студентів наявних колекцій, зокрема «День книги», «Дні кафедр» та «Дні інформації». Доповідачка зазначила, що до співпраці у популяризуванні колекцій активно долучаються викладачі, працівники кафедри іноземних мов, директор Музею історії університету Юрій Токарський. У зв’язку зі святкуванням 160-ї річниці університету Наукова бібліотека ЛНАУ створює біобібліографічні покажчики, здійснює огляди колекцій Фонду, віртуальні виставки та нові надходження, які містяться на сторінці бібліотеки сайту університету.
В рамках теми семінару Марія Павлюх розповіла про недоліки, з якими доводиться зустрічатися реставраторам ретроспективних фондів у світі: температурний режим, наявність мікроорганізмів, пошкодження паперу книги (значні чи часткові), погана провітрюваність приміщень, наявність бруду та пилу в старовинних книгах. Доповідачка розповіла учасникам семінару про стандарти і світову практику збереження ретроспективних колекцій, серед яких важливу роль відіграють гігієнічні норми (вологість, температура, знесилення фонду). Важливим моментом у доповіді М. Павлюх стала розповідь про всі етапи реставраційних робіт, які здійснюються незалежно від типів і видів пошкоджень.
Після виступу Марії Павлюх модератор заходу Л. Дзендзелюк запропонувала учасникам переглянути два короткометражні фільми з реставраційних робіт, які підготували випускники академії друкарства. Реставратор оправ Андрій Макаровський запросив усіх до себе в майстерню, щоб наочно продемонструвати усю складність реставраційного процесу з відновлення стародруків.
Закінчився захід побажанням частіше зустрічатися, ділитися досвідом і розповідати присутнім про свої унікальні ретроспективні колекції.