Програма Європейського Союзу ЕРАЗМУС+KA2 №609944-EPP-1-2019-1-LT-EPPKA2-CBHE-JP

Початок проєкту: 15/01/2020.

Закінчення проєкту: 14/01/2023.

Загальна мета:
Розвиток потенціалу університетів як складової частини агропромислових кластерів. Створення інноваційних центрів як передумови для розвитку та успішного функціонування агропромислових кластерів.

Основні завдання:
-
розвиток ланцюжка: «магістр – аспірант/кандидат наук – дослідник» як первинна ланка та «дослідник – розробник проєкту – виконавець» як заключна ланка;

15 травня 2020 р. відбулася робоча онлайн-зустріч в рамках проєкту ЄС Еразмус+ «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості» (UniClaD). У зустрічі взяли участь усі представники європейських університетів, університетів України, Молдови та Азербайджану та їх партнерських організацій. Наш університет представляла керівник відділу міжнародних зв’язків Ольга Іщенко.
В ході зустрічі обговорили питання фінансового менеджменту та розподілу бюджету, зробили детальний аналіз активностей в рамках 5 робочих пакетів (підготовка, розробка, оцінка якості, розповсюдження, менеджмент), затвердили і підготували до підписання остаточний варіант партнерської угоди.

12 червня 2020 відбувся онлайн-семінар в рамках проєкту ЄС Еразмус+ «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості» (UniClaD). У семінарі взяли участь представники європейських університетів та університетів України, Молдови та Азербайджану та їх партнерські організації. Наш університет представляли завідувач міжнародного відділу Ольга Іщенко, доцент кафедри екології Богдан Кректун, професор кафедри землеустрою Наталія Стойко.
Семінар був присвячений темі запровадження та розвитку кластерів у країнах ЄС. З презентаціями виступили представники університетів з Австрії (д-р Клаус Вагнер, д-р Георг Вайсінгер, д-р Сігрід Егартнер), які дали загальну характеристику кластерів в Австрії, а також навели позитивні приклади роботи кластерів у галузі харчових технологій, сільського господарства, техніки та інженерії, кулінарії. Д-р Вітаутас Рібікаускас (Литва) повідомив, що сьогодні існує 46 ініціатив щодо створення кластерів, але успішними є лише чверть із них. Д-р Іштван Комлоші (Угорщина) розказав про успішну роботу кластерів в Угорщині і наголосив на важливості єдності чотирьох  компонентів для успішного функціонуванні кластерів, а саме індустрії, влади, освіти та суспільства. З презентаціями про роль та функціонування кластерів виступили також представники університетів Італії та Польщі.
Семінар дав можливість для партнерів з України, Молдови, Азербайджану отримати більш детальну інформацію про розвиток кластерів в країнах ЄС у різних галузях економіки. Це був перший крок в ознайомленні з різними прикладами роботи кластерів, які можуть слугувати їм зразком у створенні подібної моделі у своєму регіоні. Наступний крок – це організація різноманітних активностей на локальному рівні з метою промоції ініціатив зі створення кластерів в Україні, Молдові та Азербайджані.

2 жовтня 2020 р. відбувся превентивний моніторинг проєкту UniClaD, який проводило Національне агентство програми Еразмус+ в Україні для українських учасників проєкту. Моніторингова програма включала участь у заході представників різних структурних підрозділів та адміністрації університету. З нашого боку університет представляв проректор з наукової роботи проф. І. Яців, який наголосив на актуальності проєкту загалом для нашого регіону, зокрема для агротуризму, і на вкладі, який може внести наш університет для успішної реалізації проєкту. З презентацією про досягнуті результати та заходи, які були здійснені за цей період і в яких взяв участь наш університет, виступила менеджер проєкту, завідувачка відділу міжнародних зв’язків О. Іщенко. В ході моніторингової місії були окремо обговорені питання фінансового менеджменту (заступник головного бухгалтера ЛНАУ І.Черняк). До участі у моніторингу було залучено роботодавців, які є учасниками проєкту. З нашого боку це Яворівський національний природний парк (М. Лазурко, департамент рекреації і екоосвіти ЯНПП), а також зовнішні роботодавці (Н. Олійник, директор регіонального ландшафтного парку «Верхньодністровські Бескиди). В обговоренні освітньої компоненти проєкту також взяли участь академічний керівник проєкту, завідувач кафедри екології ЛНАУ доц. П. Хірівський і доцент кафедри екології Б. Кректун. Результати роботи за звітний період були проаналізовані та отримали позитивний відгук з боку національного агентства, яке дало також важливі рекомендації щодо досягнення мети проєкту, а саме створення експертних центрів з організації кластерів, закупівлі обладнання, розробки навчальних курсів тощо.

26 жовтня 2020  відбулася координаційна зустріч  в рамках проєкту ЄС Еразмус+ «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості» (UniClaD). На зустрічі були оголошені результати моніторингової зустрічі в Україні та Азербайджані. Координатор проєкту Ірма Сервайте розповіла про реалізацію проєкту станом на сьогодні та план дій до кінця року. Також було детально проаналізовано виконання Робочого пакета-1 (підготовка) та обговорено подальший план  роботи в рамках Робочого пакета-2. Учасники також обговорили ситуацію, яка склалася у зв’язку з пандемією коронавірусу, і вплив цих обставин на подальшу реалізацію проєкту.

24 листопада 2020 р. в рамках проєкту ЄС Еразмус+ «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості» (UniClaD) відбувся вебінар, присвячений законодавчим та економічним питанням організації та функціонування кластерів. З презентаціями про роботу кластерів у своїх країнах виступили представники 24 партнерських організацій – загалом 48 експертів з європейських закладів вищої освіти та інституцій з 9 країн. Учасників зустрічі привітала координатор проєкту з університету прикладних наук (м. Каунас, Литва) Ірма Сервайте. Були розглянуті законодавчі аспекти в організації кластерів у таких сферах, як сільське господарство і продовольство, зелений туризм, фермерство тощо. Зустріч дала можливість для партнерів з України, Молдови та Азербайджану отримати більш детальну інформацію стосовно законодавчих та економічних аспектів з організації кластерів та їх роботи. Отримана інформація буде дуже корисною у створенні «дорожньої карти», законодавчої бази та побудови економічних умов для подальшої роботи експертних центрів, які мають бути створені в університетах країн-партнерів.

25 листопада 2020 р. в рамках проєкту ЄС Еразмус+ «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості» (UniClaD) відбулася робоча онлайн-зустріч учасників проєкту з потенційними роботодавцями. Тема зустрічі – «Рекреаційні ресурси природоохоронних територій та їх роль у розвитку туристичних кластерів». Організаторами зустрічі були відділ міжнародних зв’язків Львівського національного аграрного університету, кафедра екології, НПП «Яворівський». Про основні цілі та завдання проєкту розказала координатор проєкту у ЛНАУ, керівник міжнародного відділу Ольга Іщенко. З презентацією про значення природоохоронних територій та їх роль у розвитку туристичних кластерів виступив доцент кафедри екології ЛНАУ Богдан Кректун. У виступах і дискусії брали участь: завідувач кафедри екології Львівського НАУ Петро Хірівський, директор НПП «Яворівський» Михайло Біляк, директор регіонального ландшафтного парку «Верхньодністровські Бескиди» Наталя Олійник, представник ОТГ Івано-Франкове Христина Будка, доцент кафедри екології Львівського НАУ Наталя Панас, студенти Львівського НАУ Денис Фірсанов і Юрій Петращук (представник агротуристичного кластера м. Ворохта), представники ОТГ Івано-Франкове, депутати Дрогобицької та Буської районних рад, представники агротуристичних підприємств. Загалом у зустрічі взяли участь 25 осіб.
Основні питання, які розглядалися:
- освітня програма зі спеціальності 101 «Екологія» та її роль в підготовці фахівців екологічного, зеленого та агротуризму;
- рекреаційні ресурси Яворівського НПП і їх залучення до розвитку туристичного кластера;
- рекреаційні ресурси ландшафтного парку Верхньодністровські Бескиди і їх залучення до розвитку туристичного кластера;
- роль місцевого самоврядування у розвитку туристичного кластера;
- досвід розвитку екологічного, зеленого та агротуризму в межах зон рекреації природоохоронних територій;
- представлення студентських досліджень у сфері розвитку сталих форм туристичної діяльності.
За результатами проведеної зустрічі визначено основні підходи щодо стратегії розвитку агротуристичних кластерів у нашому регіоні, роль місцевих громад, природоохоронних територій та університетів у їх організації та розвитку.

11 березня 2021 року Львівський національний аграрний університет організував зустріч за круглим столом з Яворівським національним природним парком, який є стейкхолдером та партнером університету в рамках проєкту «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості» (UniClaD). Під час зустрічі, у якій взяло участь 17 осіб, Ольга Іщенко, менеджер проєкту (ЛНАУ), представила модель експертного центру: розташування, кімнати, робочу групу, персонал та завдання. Учасники створили робочу групу проєкту. До її складу входять 7 осіб (2 представники кафедри екології, один представник кафедри туризму, 3 представники ЯНПП та контактна особа з ЛНАУ). Багато уваги було приділено обговоренню пунктів угоди між ЛНАУ та ЯНПП, яку представив Петро Хірівський (академічний керівник проєкту, ЛНАУ). Обидві сторони домовились та підписали угоду, а також призначили керівника центру (Богдан Кректун, доцент кафедри екології). Михайло Біляк, директор ЯНПП, та Петро Хірівський запропонували загальні теми дослідження в рамках проєкту та план роботи (пілотний дослідницький проєкт, теми для магістерських робіт, залучення інших зацікавлених сторін до участі в проєкті).

25 березня 2021 р. в рамках виконання робочого пакету I програми Еразмус+ «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості 609944-EPP-1-2019-1-LT-EPPKA2-CBHE-JP» (UniClaD) відбулася зустріч представників університетів-учасників програми з України, Молдови, Азербайджану, Литви, Угорщини, Австрії, Італії та Польщі. Учасниками програми від України та Молдови було представлено структуру та функції експертних центрів, метою яких є надання допомоги при створенні туристично-рекреаційних та інноваційних кластерів. На зустрічі з презентацією виступили завідувач відділу міжнародних відносин Львівського національного аграрного університету Ольга Іщенко та доцент кафедри екології Богдан Кректун, які представили модель експертного центру «Агротуристичний кластер ЛНАУ». Метою центру є надання допомоги при створенні кластерів, розробка та використання сучасних технологій, експертна та інноваційна діяльність у сфері аграрного туризму. Організатори відмітили значний вклад представників ЛНАУ в реалізацію завдань робочого пакету I.

Триває активна співпраця з закордонними партнерами в рамках проєкту UniClad «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості» 609944-EPP-1-2019-1-LT-EPPKA2-CBHE-JP.
У період з 27 до 31 березня 2023 року відбувся навчальний візит групи представників українських університетів, природоохоронних організацій, науково-дослідних установ Києва, Львова, Кропивницького до Відня (Австрія). Від ЛНУП учасниками були безпосередні виконавці проєкту Петро Хірівський, Ольга Іщенко, Богдан Кректун, Тетяна Дацко.
На базі Федерального інституту аграрної економіки, досліджень сільських та гірських територій та Коледжу аграрної та екологічної педагогіки реалізовувалась насичена програма туру.