Вже понад 5 років факультет механіки, енергетики та інформаційних технологій ЛНУП тісно співпрацює з ТОВ «Робітня», яке понад 20 років успішно розвиває галузь електромонтажу, енергозабезпечення, впровадження прогресивних енергоощадних технологій на ринку промисловості та громадського будівництва. Його партнерами є такі відомі компанії, як Schneider Electric, ABB, Moeller, ETI, Siemens. Саме завдяки допомозі з боку ТОВ «Робітня» факультет налагодив контакти з підприємством «ЕТІ Україна» і разом з ним облаштовує лабораторію електроприводів на кафедрі електротехнічних систем.
Подальші плани співпраці, удосконалення навчального процесу підготовки інженерів-електриків, проведення під егідою товариства конкурсів серед студентів спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», покращення матеріально-технічної бази кафедри – ці та інші питання були обговорені під час зустрічі власника ТОВ «Робітня» Романа Яремкевича з деканом факультету Степаном Ковалишиним та завідувачем кафедри ЕТС Віталієм Левонюком.
Маємо тверді переконання, що такий надійний партнер, як ТОВ «Робітня», і надалі буде ефективно співпрацювати з факультетом, а результати співпраці будуть взаємовигідними.
На кафедрі електротехнічних систем в аудиторії № 56м створено лабораторію «Електроосвітлення та електротехнічних систем електроспоживання».
Лабораторія оснащена сучасними марками ламп та світильників, обладнанням в галузі електротехнологій та різними допоміжними електричними машинами та апаратами.
Для лабораторії викладачами кафедри електротехнічних систем доц. М.О. Гошком та в.о. доц. С.М. Хімкою за участю студентів спроєктовано та виготовлено такі лабораторні стенди:
- «Дослідження електро- та світлотехнічних характеристик світлодіодів»;
- «Функціональні системи "Розумного будинку"»;
- «Дослідження електричних джерел світла та світильників»;
- «Дослідження джерел зовнішнього освітлення та засобів керування ними»;
- «Дослідження релейно-контакторних схем керування електроприводом та електричних апаратів»;
- «Монтаж внутрішньої електромережі житлового приміщення з дистанційним контролем та керуванням».Основними завданнями діяльності лабораторії «Електроосвітлення та електротехнічних систем електроспоживання» є організація та проведення навчання для студентів з вивчення модельних рядів, особливостей будови, концептуальних конструктивних рішень, функціональних можливостей, порядку проведення робіт та правил використання сучасних електричних джерел світла, а також електротехнологічних установок; проведення занять для підвищення кваліфікації як викладачів, так і користувачів зазначеної техніки; проведення для студентів гуртків та конкурсів практичного характеру.
На базі лабораторії «Електроосвітлення та електротехнічних систем електроспоживання» проводяться заняття з таких дисциплін:
- «Електротехнології в АПК»;
- «Електротехнічні системи електроспоживання»;
- «Технічна експлуатація та монтаж енергообладнання»;
- «Електротехніка, електропривод та електрообладнання» (для неелектротехнічних спеціальностей).
Навчання на кафедрі електротехнічних систем
Усвідомлюючи, що електроенергетика визначально впливає на науково-технічний та соціально-економічний потенціал країни, на кафедрі здійснюють підготовку фахівців освітніх ступенів «Бакалавр» і «Магістр» за спеціальністю 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» денної та заочної форм навчання (освітньо-професійна програма «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», галузь знань 14 «Електрична інженерія»), які й забезпечують технічний розвиток та впровадження сучасних технологій у виробництво.
Основним напрямком спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти є забезпечення умов формування та розвитку програмних компетентностей у майбутнього фахівця, які дають змогу динамічно поєднувати набуті знання, уміння та професійні й комунікативні навички, необхідні для практичного вирішення проблемних ситуацій та складних спеціалізованих завдань інженерного характеру в галузі електрифікації об’єктів агропромислового виробництва, пов’язаних із функціонуванням інноваційних технологій виробництва, первинної обробки та зберігання сільськогосподарської продукції.
Основним напрямком спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» другого (магістерського) рівня вищої освіти є забезпечення студентам можливості здобути ґрунтовні теоретичні знання та ефективні практичні уміння й навички, необхідні для успішного виконання своїх функціональних професійних обов’язків у галузі 14 «Електрична інженерія» за спеціальністю 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка»; а також підготовка фахівців, які здатні виконувати складні завдання інноваційного та професійного характеру, розв’язувати типові та складні задачі аналізу досліджуваних об’єктів на етапах проєктування, реалізації та прогнозування в широких сферах народного господарства та агропромислового виробництва.
Здобувачі освіти проходять підготовку у лабораторіях університету та на філіях кафедри електротехнічних систем. Зокрема, на кафедрі електротехнічних систем функціонують такі лабораторії:
- Електропостачання та монтажу енергообладнання;
- Електроприводу та електричних машин;
- Теоретичної та загальної електротехніки;
- Електричних апаратів та технічної експлуатації енергообладнання;
- Електроосвітлення та електротехнічних систем електроспоживання;
- Електротехнологій.
На кафедрі електротехнічних систем студенти вивчають такі дисципліни професійного спрямування:
• Електротехнічні матеріали;
• САПР;
• Теоретичні основи електротехніки;
• Технічна експлуатація та монтаж енергообладнання;
• Електричні машини та апарати;
• Основи проєктування електротехнічних установок;
• Основи електроприводу;
• Основи електропостачання;
• Електроенергетичні системи;
• Електротехнічні системи електроспоживання;
• Релейний захист електротехнічних установок;
• Якість електричної енергії;
• Mathcad;
• Теорія і технологія наукових досліджень;
• Математичне моделювання електротехнічних систем;
• Проєктування систем електропостачання;
• Методи оптимізації та їх застосування в задачах електротехніки;
• Електропривод виробничих машин і механізмів;
• Малі електростанції;
• Електротехнології в АПК;
• Енергозбереження засобами промислового електроприводу;
• Електромагнітна сумісність.
Ринок праці ставить нові вимоги до підготовки фахівців електротехнічного фаху, вимагаючи тісного зв’язку освіти з виробництвом, постійної адаптації навчального процесу до потреб роботодавців. Науково-педагогічні працівники кафедри формують компетенції у майбутніх фахівців, які забезпечують їм здатність вирішувати складні спеціалізовані завдання та практичні проблеми у галузі електричної інженерії.
Студенти під час навчання за спеціальністю 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» проходять навчальні та виробничі практики під керівництвом науково-педагогічних працівників кафедри.
Згідно з освітньо-професійними програмами студенти проходять практики та стажування на провідних підприємствах регіону, наприклад:
ПрАТ «Львівобленерго» Договір Паспорт
АТ «Прикарпаттяобленерго» Договір Паспорт
ТзОВ «Стрийбудмонтаж» Договір Паспорт
ТзОВ «Енергія» Договір Паспорт
Студенти проходять закордонні практики, беруть участь в студентському обміні, навчаються за програмою подвійних дипломів у європейських університетах, зокрема в Польщі, Швеції, Німеччині, Данії.
Фахівці зі спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» можуть працювати на посадах:
2143.1 – Інженер-дослідник з енергетики сільського господарства;
2143.2 – Диспетчер об’єднаного диспетчерського управління енергосистеми;
2143.2 – Інженер з електрифікації сільськогосподарського підприємства;
2149.2 – Інженер з релейного захисту і автоматики;
2143.2 – Інженер з технічного аудиту;
2143.2 – Інженер служби підстанцій;
2143.2 – Інженер служби розподільних мереж.Науково-педагогічні працівники постійно долучаються до моніторингу, обговорення та удосконалення освітньо-професійних програм спеціальності. Систематично проводяться зустрічі з потенційними роботодавцями, стейкхолдерами, студентською спільнотою щодо покращення освітнього процесу, підвищення його якості. Зокрема, в рамках соціального партнерства компанії ПрАТ «Львівобленерго» кафедра електротехнічних систем бере участь в проєкті «Стипендіальний фонд», що має на меті стимулювання якісної вищої освіти в сфері енергетики в Україні, підтримання кращих студентів. Має місце й технічна допомога наших партнерів.
На кафедрі електротехнічних систем особлива увага приділяється питанню підвищення якості освітнього процесу. Із залученням стейкхолдерів переглядається та оновлюється освітня програма, робочі програми навчальних дисциплін. Після завершення вивчення дисциплін, що читаються на кафедрі, проводяться анкетування студентів, що дає змогу ведучим викладачам переглядати структури дисциплін та їх наповнення.
Викладачі кафедри щороку проходять навчання та підвищення кваліфікації, беруть участь в тематичних заходах, організованих провідними компаніями у галузі електричної інженерії. Також беруть активну участь в міжнародних програмах та налагоджують партнерство з європейськими закладами вищої освіти.
Лабораторії кафедри
«Монтаж електрообладнання», «Основи електропостачання», «Електропостачання АПК», «Основи електроприводу», «Електричні машини», «Основи технічної експлуатації енергообладнання та засобів керування», «Електричні апарати», «Основи технічної експлуатації енергообладнання та засобів керування», «Електротехнічні матеріали», «Теоретична та загальна електротехніка», «Електротехніка та електроніка», «Теоретичні основи електротехніки», «Електротехнології в АПК», «Електротехнології та електроосвітлення», «Електропривод виробничих машин та механізмів».
Лабораторія електроприводу 7м
«Основи електроприводу та перетворювальної техніки»
Лабораторна робота №1: Особливості побудови релейно-контакторних схем електроприводу
Лабораторна робота №2: Автоматичний пуск двигуна постійного струму паралельного збудження у функції часу, ЕРС та струму
Лабораторна робота №3: Гальмування двигунів постійного струму у функції часу, ЕРС
Лабораторна робота №4: Дослідження механічних характеристик двигуна постійного струму паралельного збудження
Лабораторна робота №5: Пуск у функції часу і гальмування електродвигуна постійного струму з незалежним збудженням
Лабораторна робота №6: Найпростіші схеми керування асинхронним двигуном
Лабораторна робота №7: Дослідження робочих і механічних характеристик трифазного асинхронного двигуна з короткозамкненим ротором
Лабораторна робота №8: Схеми керування трифазним асинхронним електродвигуном з короткозамкненим ротором з обмеженням пускового струму і моменту активними опорами та перемиканням обмотки статора із «зірки» на «трикутник» при пуску
Лабораторна робота №9: Принципові електричні схеми керування пуском асинхронних двигунів з фазним ротором
Лабораторна робота №10: Принципові електричні схеми керування багатошвидкісними електродвигунами
Лабораторна робота №11: Енергетика перехідних процесів двошвидкісного асинхронного двигуна
Лабораторна робота №12: Схеми пуску, динамічного гальмування та автоматичного гальмування противмиканням трифазного асинхронного електродвигуна з короткозамкненим ротором
Лабораторна робота №13: Дослідження роботи електроприводу з електромашинним підсилювачем поперечного поля
Лабораторна робота №14: Дослідження електроприводу постійного струму з магнітним підсилювачем
Лабораторна робота №15: Вивчення будови та правил монтажу частотного перетворювача ABB ACS 150. Мануальне (ручне) керування асинхронним електродвигуном за допомогою частотного перетворювача ABB ACS 150
Лабораторна робота №16: Релейний захист асинхронних двигунів від ненормальних режимів роботи
Лабораторна робота №17: Захист асинхронних двигунів від ненормальних режимів роботи за допомогою універсального блоку захисту електродвигунів УБЗ-301
«Електричні машини та апарати»
Лабораторна робота № 1: Вивчення конструкції та принципу дії електричних машин постійного струму
Лабораторна робота № 2: Дослідження експлуатаційних характеристик генератора постійного струму незалежного збудження
Лабораторна робота № 5: Вивчення конструкції трансформаторів
Лабораторна робота № 6: Дослідження робочих характеристик однофазного трансформатора
Лабораторна робота № 1: Вивчення конструкції асинхронних електричних машин
Лабораторна робота № 2: Дослідження з’єднань обмоток асинхронних двигунів
Лабораторна робота № 3: Дослідження трифазного асинхронного двигуна під час живлення його від однофазної електричної мережі
Лабораторна робота № 4: Частотне регулювання швидкості трифазного асинхронного двигуна з короткозамкненим ротором
Лабораторія електроосвітлення, електроприводу виробничих машин та механізмів 56м
Лабораторна робота №1: Дослідження характеристик звичайних ламп розжарювання
Лабораторна робота №2: Дослідження роботи лінійної люмінесцентної лампи
Лабораторна робота №3: Дослідження характеристик компактних люмінесцентних ламп
Лабораторна робота №4: Дослідження дугових ртутних люмінесцентних ламп
Лабораторна робота №5: Дослідження характеристик галогенних ламп розжарювання
Лабораторна робота №6: Дослідження характеристик натрієвих газорозрядних ламп
Лабораторна робота №7: Дослідження характеристик світлодіодних ламп
Лабораторна робота №8: Дослідження меридіанної кривої сили світла
Лабораторна робота №9: Вивчення світильників, що використовуються в освітлювальних установках
Лабораторна робота №10: Дослідження характеристики світильника 60WEcostrumSL-1052
Лабораторна робота №11: Дослідження характеристик давача руху
Лабораторна робота №12: Дослідження характеристик давача сутінкового
Лабораторна робота №13: Дослідження інфрачервоного нагрівача
Лабораторна робота №14: Дослідження трубчастого електронагрівника
Лабораторна робота №15: Дослідження індукційного нагрівача
«Електропривод виробничих машин і механізмів»
Лабораторна робота №1: Дослідження контактно-релейних систем керування електроприводом водонасосних установок
Лабораторна робота №2: Дослідження систем керування електроприводом водонасосних установок на мікроконтролерах та частотних перетворювачах
Лабораторна робота №3: Дослідження електропривода та принципів автоматизації вентиляційних установок
Лабораторна робота №4: Дослідження електропривода та принципів автоматизації кормоприготувальних машин
Лабораторна робота №5: Дослідження електропривода та принципів автоматизації роздавачів кормів
Лабораторна робота №7: Дослідження електропривода та принципів автоматизації кранових механізмів
Лабораторна робота №8: Дослідження електропривода та принципів автоматизації деревообробних верстатів та лісопильних рам
Лабораторна робота №9: Дослідження електропривода та принципів автоматизації токарно-гвинторізного верстата 16К20
Лабораторія експлуатації електрообладнання 1м
«Технічна експлуатація та монтаж енергообладнання»
Лабораторна робота №1: Вивчення пристрою захисного відключення (ПЗВ)
Лабораторна робота №2: Вимірювання опору ізоляції кабелів, роз'ємів, обмоток електричних машин та трансформаторів, інших пристроїв
Лабораторна робота №3: Дослідження технічних характеристик автоматичних вимикачів
Лабораторна робота №4: Випробування асинхронного двигуна з фазним ротором після ремонту
Лабораторна робота №5: Дослідне визначення номінальних даних асинхронного двигуна і трансформатора
Лабораторна робота №6: Дослідження технічних характеристик вимірювальних трансформаторів струму
Лабораторна робота №7: Дослідження технічних характеристик трансформаторів напруги
Лабораторна робота №8: Дослідження залежності перехідного опору від контактного натискання і матеріалу контакту
Лабораторна робота №9: Вимірювання опору розтікання струму заземлювального пристрою
«Електротехнічні матеріали»
Лабораторна робота №1: Світлова мікроскопія. Принцип дії та будова металографічного світлового мікроскопа
Лабораторна робота №2: Макроскопічний аналіз найпоширеніших дефектів макроструктури металів і сплавів
Лабораторна робота №3: Мікроскопічний аналіз металів і сплавів на металографічному світловому мікроскопі
Лабораторна робота №4: Структура, властивості й застосування вуглецевих сталей
Лабораторна робота №5: Структура, властивості й застосування чавунів
Лабораторна робота №6: Структура, властивості та застосування сплавів кольорових металів
Лабораторна робота №7: Структура, властивості й застосування легованих сталей
Лабораторна робота №8: Визначення питомого опору провідникових матеріалів за допомогою моста постійного струму та встановлення типу матеріалу
Вітаємо Вас на інтернет-сторінці кафедри електротехнічних систем ЛНАУ!
Характеристика спеціальності:
Галузь знань: 14 «Електрична інженерія»;
Спеціальність: 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка»;
Кваліфікація: бакалавр з електроенергетики, електротехніки та електромеханіки»;
Тривалість навчання: 4 роки – на базі повної загальної середньої освіти, 2 роки – на базі ОКР «Молодший спеціаліст».
Освітні програми:
• електротехнічні системи;
• традиційна та відновлювана енергетика.
Вивчатимемо:
• засоби силової електроніки для традиційної та відновлюваної енергетики;
• електроприводи мобільних і стаціонарних машин;
• сучасне обладнання провідних енергетичних компаній (АВВ, Schneider Electric, Moeller, Siemens, Lenze, Viessmann, Ochsner);
• прикладні програмні засоби моделювання (MATLAB/Simulink, MathCAD) та автоматизованого проєктування (КОМПАС-3D, AutoCAD);
• системи автоматики на базі апаратно-програмних середовищ LabVIEW та Arduino;
• інтегровані середовища розробки (Atmel Studio, CodeVision AVR) та допоміжні програмні засоби для автоматизованого проєктування мікропроцесорних систем (Proteus Design, FlowCode, Sprint-Layout).
Вмітимемо:
• проєктувати, обслуговувати, ремонтувати та налагоджувати системи електрообладнання;
• впроваджувати сучасні енергоефективні технології систем «Розумного будинку»;
• створювати системи комп’ютерного керування технологічними процесами;
• виробництво, ремонт, обслуговування та налагодження обладнання традиційної та відновлюваної енергетики.
Практична підготовка
- Наші студенти проходять практику в основних енергетичних компаніях Львова та області.
- Отримують запрошення на роботу та працюють неповний робочий день під час навчання.
- Отримують додаткову річну стипендію від фірм і гарантоване працевлаштування після завершення навчання.
- Значна частина студентів проходить практику та паралельно вчиться за кордоном (Польща, Німеччина).
Зможете працювати на посадах:
- інженера з технічного та енергетичного аудиту;
- інженера виробничо-маркетингової служби;
- інженера з випробування та діагностики електрообладнання;
- майстра виробничої дільниці РЕМ;
- головного енергетика, інженера-енергетика підприємства;
- інженера з організації монтажу, експлуатації та ремонтування обладнання електроенергетики, традиційної та відновлюваної енергетики;
- керівника проєктів електроенергетики, традиційної та відновлюваної енергетики;
- інженера-проєктувальника засобів електроенергетики, традиційної та відновлюваної енергетики;
- експерта-консультанта з питань електроенергетики, традиційної та відновлюваної енергетики.
Умови вступу для здобуття освітнього ступеня (ОС) «Бакалавр» на основі повної загальної середньої освіти
Для вступу на навчання на основі повної загальної середньої освіти (денна та заочна форми навчання) заяви подають тільки в електронній формі.
Вступники можуть подати документи в електронній формі зі свого електронного кабінету. Для надання допомоги вступникам під час подання заяв в електронній формі в університеті створено консультаційний центр (аудиторія 118 головного корпусу).
Для вступу на обрану спеціальність абітурієнтові необхідно подати такі документи:
1. Заяву про участь у конкурсному відборі.
2. Сертифікати ЗНО з предметів, вказаних в умовах вступу.
3. Свідоцтво про повну загальну середню освіту та додаток до нього.
4. Копію документа, що посвідчує особу та громадянство (ID-картка з витягом із державного демографічного реєстру або 1-2 сторінки паспорта та дані з нього про прописку).
5. Чотири кольорові фотокартки розміром 3х4 см.
6. Копію військово-облікового документа.
Для осіб, які навчатимуться на контракті, вартість навчання в рік становитиме: 13500 грн – денна форма; 9890 грн – заочна форма.
Умови вступу для здобуття освітнього ступеня «Бакалавр» на основі освітньо-кваліфікаційного рівня «Молодший спеціаліст»
Для вступу на навчання на основі освітньо-кваліфікаційного рівня «Молодший спеціаліст» (денна та заочна форми навчання) вступники особисто подають в приймальну комісію наступні документи:
1. Заяву про участь у конкурсному відборі.
2. Сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури.
3. Диплом молодшого спеціаліста з додатком.
Увага! В конкурсі можуть брати участь особи, які отримали ОКР «Молодший спеціаліст» за іншою спеціальністю.
4. Копію документа, що посвідчує особу та громадянство (ID-картка з витягом із державного демографічного реєстру або 1-2 сторінки паспорта та дані з нього про прописку).
5. Чотири кольорові фотокартки розміром 3х4 см.
6. Копію військово-облікового документа.
Для вступу на навчання абітурієнти складають фахове вступне випробування (5 письмових екзаменаційних питань зі спеціальності).
Абітурієнти, які успішно пройшли вступні випробування, зараховуються на навчання зі скороченим терміном – 2 роки.
Для осіб, які навчатимуться на контракті, вартість навчання в рік становитиме: 14880 грн – денна форма; 11445 грн – заочна форма.
РОЗКЛАДИ
КОРИСНІ ЛІНКИ
1. Віртуальне навчальне середовище - Moodle
2. Посилання ZOOM викладачів кафедри
3. Контакти викладачів факультету МЕтаІТ
ВИБІРКОВІ ДИСЦИПЛІНИ
1. Перелік рекомендованих вибіркових дисциплін кафедри електротехнічних систем
3. Форма заяви для вибору дисципліни
ГРАФІКИ
1. Графік консультацій кафедри електротехнічних систем
2. Графік освітнього процесу здобувачів першого (бакалаврського рівня)
3. Графік освітнього процесу здобувачів другого (бакалаврського рівня)
ПРАКТИКИ
1. Бази практик кафедри електротехнічних систем
2. Зразок угоди про співпрацю з базою практики
3. Методичні вказівки до написання звіту з передкваліфікаційної практики
АТЕСТАЦІЯ
1. Методичні вказівки до написання кваліфікаційних робіт (бакалавр)
2. Методичні вказівки до написання кваліфікаційних робіт (магістр)
СТУДЕНТСЬКЕ САМОВРЯДУВАННЯ
1. Структура, напрямки діяльності студентського самоврядування
Кафедра електротехнічних систем проводить наукові дослідження в межах міжкафедральної комплексної науково-дослідної роботи факультету механіки, енергетики та інформаційних технологій Львівського національного університету природокористування на тему «Розробка інноваційно-інформаційних, проєктно-керованих, ресурсоощадних систем, технологій і технічних засобів для агропромислового виробництва та його енергозабезпечення» (Development of innovation-information, project-managed, resource-saving systems, technologies and technical means for agro-industrial production and its energy supply) на 2021–2025 рр. Зокрема, наукові пошуки кафедри спрямовано на розроблення методів та засобів підвищення надійності і довговічності систем електропостачання, дослідження стану та поведінки поверхонь конструкційних електротехнічних матеріалів за умов експлуатації, а також на розробку теоретичних засад і засобів використання відновлюваних джерел енергії в рамках затвердженого проєкту «Розроблення екологічно чистих та надійних покриттів для захисту й зміцнення металевих виробів електротехнічного призначення; математичне моделювання елементів електричних мереж; розроблення програмно-апаратних засобів застосування відновлюваних джерел енергії» (науковий керівник проєкту – к.т.н., доцент Віталій Левонюк).
Усі науково-педагогічні працівники кафедри залучені до реалізації згаданого проєкту для окремих тем науково-дослідної роботи:
- розроблення нових екологічно чистих високоефективних плазмо-електролітних покриттів для захисту й зміцнення металевих виробів енергетичного та електротехнічного призначення (доц. В. Левонюк, доц. М. Гошко);
- розроблення та модернізація програмно-апаратних засобів використання відновлюваних джерел енергії та енергоощадних електротехнічних і електромеханічних систем (проф. А. Чабан, доц. С. Сиротюк);
- удосконалення методів та засобів математичного моделювання елементів електричних мереж (проф. А. Чабан, доц. В. Левонюк);
- удосконалення методів оцінки показників якості електричної енергії та розроблення технічних засобів для їх покращення (проф. А. Чабан, доц. В. Левонюк);
- дослідження електромагнітних процесів у провідних феромагнітних елементах конструкцій електричних машин (проф. А. Чабан, проф. В. Чабан, доц. Д. Гречин, ст. викл. І. Дробот).
Проєкт широко реалізується в науково-практичних доробках, які представлені в монографіях, на міжнародних науково-технічних конференціях, у вітчизняних фахових публікаціях, а також у наукових журналах, які індексуються в міжнародних наукометричних базах, зокрема Scopus та Web of Science.
Кафедра електротехнічних систем є організатором щорічної міжнародної науково-практичної конференції «Розвиток енергетичних систем в агропромисловому комплексі», яка проходить в межах Міжнародного науково-практичного форуму «Теорія й практика розвитку агропромислового комплексу та сільських територій». Робота конференції проводиться в двох секціях: «Електротехнічні системи: моделювання, матеріалознавство, сучасні технології» та «Сучасні енергозберігаючі технології в природокористуванні».За період з 2019 року і до сьогодні науково-педагогічними працівниками кафедри опубліковано понад 140 праць у наукових виданнях, 26 з яких – у виданнях, включених до міжнародних наукометричних баз даних, а також монографії та навчальні посібники:
1. Tchaban V. Electrogravity: movement in electric and gravitational field. Lviv: Space M, 2023. 160 p.
2. Гудим В. І. Основи пересилання та розподілення електричної енергії: навчальний посібник. Львів: Сполом, 2022. 295 с
3. Чабан В. PantaRei: монографія. Львів: Простір-М, 2020. 118 с.
4. Чабан В. Нестандартні задачі електрики, механіки та філософії: монографія. Львів: Простір-М, 2019. 344 с.
5. Чабан В. Нова електротехніка: навчальний посібник. Львів: Простір-М, 2019. 354 с.
Наукові школи кафедри ЕТС
За період діяльності кафедри (від її створення у 2007 р.) на кафедрі можна виділити чотири наукові школи, які очолили такі науковці:
1. Професор Валерій Сиротюк.
Представники цієї школи займаються розробками в галузях електромеханічних систем сільськогосподарського виробництва, а також відновлюваної енергетики.Досягнення представників згаданої школи стосуються розробки енергоощадних засобів механізованих і автоматизованих процесів та електромеханічних систем виробництва сільськогосподарської продукції. Зокрема, розроблено системи автоматизованого обліку молока в процесі доїння, мікропроцесорні системи керування процесами і режимами доїння, кормоприготування, заготівлі кормів тощо. Науковий доробок також стосується комп’ютерного моделювання та розробки систем керування вітроелектричними установками, приводами сонячних трекерів та ін. Під керівництвом проф. В. Сиротюка захищено 10 кандидатських дисертацій.
2. Професор Олег Калахан.
Наукова діяльність школи професора пов’язана з розробленням методів та засобів підвищення надійності і довговічності систем електропостачання, дослідженнями стану та поведінки поверхонь конструкційних електротехнічних матеріалів за умов експлуатації, вивченням фізико-хімічних процесів, які відбуваються під час контактної взаємодії матеріалів, розробкою моделі сумісності модифікованих поверхонь із матрицею сплавів, їх довговічністю при корозійно-механічному зношуванні. За якісну підготовку спеціалістів професор Олег Калахан нагороджувався грамотами, нагрудним знаком Міністерства освіти і науки України «Відмінник освіти» (2020 р.). У грудні 2022 року вручено почесну нагороду – диплом «Почесний професор ЛНУП».
3. Професор Василь Чабан.
Ця школа є віддавна знаною не тільки на теренах нашої держави, але й у багатьох країнах світу. Наукові дослідження представників згаданої школи стосуються багатьох напрямків діяльності в області електротехніки, прикладної механіки, термодинаміки та ін. З основних досягнень школи професора Василя Чабана можна виділити такі: розроблення єдиної теорії складних електромеханічних систем, що ґрунтується на фундаментальних засадах технічної електродинаміки; розроблення польової теорії явища витіснення струму (скін-ефекту) та акцептування її в теорію електричних машин та апаратів; адаптація чисельно-методного апарату прикладної математики до реалізації польових та напівпольових моделей складних електротехнічних пристроїв і систем та ін. Під керівництвом проф. В. Чабана захищено 2 докторських дисертації та 18 кандидатських.
4. Професор Андрій Чабан.Школа, очолювана професором Андрієм Чабаном, займається проблемами теорії математичного моделювання та розвитку концепції електромеханічного перетворення енергії в задачах електротехніки та прикладної механіки. Для реалізації згаданої ідеології використано відомий в науці принцип найменшої дії у формі інтегрального варіаційного принципу Гамільтона – Остроградського, який автор успішно модифікував для розв’язання задач прикладної фізики та поширив на реальні динамічні системи з урахуванням будь-яких скритих рухів. На цій підставі побудовано та досліджено низку математичних моделей електротехнічних та електромеханічних пристроїв і систем. У рамках цієї школи в 2019 році успішно захистив кандидатську дисертацію на тему «Методи та засоби аналізу комутаційних перехідних процесів у лініях електропередачі надвисокої напруги на основі варіаційних підходів» нинішній завідувач кафедри доцент Віталій Левонюк.
Серед основних локальних напрямків наукової діяльності кафедри на нинішній день можна виділити такі:
• математичне моделювання та аналіз складних електротехнічних систем із зосередженими та розподіленими параметрами;
• розвиток та модифікація варіаційних методів математичного моделювання електротехнічних, електроенергетичних та електромеханічних об’єктів на основі інтердисциплінарних підходів;
• аналіз та синтез електротехнічних систем з використанням генетичних алгоритмів та теорії дробових похідних з урахуванням оператора Caputo – Fabrizio;
• аналіз складних електромеханічних процесів у трансмісіях руху електроприводів з урахуванням резонансних та близьких до резонансу (биття коливань) процесів, а також аналіз згаданих процесів у довгих валах електроприводів, які містять механічні передачі Кардано;
• компенсація реактивної потужності як стабілізація вузла електричного навантаження за допомогою компенсаторів реактивної енергії, які ґрунтуються на двоопераційних тиристорах типу GTO;
• аналіз фрагментів електроенергетичних систем, що містять розподілені електричні параметри, з урахуванням грозозахисних тросів та комутаційних процесів, на прикладі елегазового вимикача надвисокої напруги;
• аналіз та синтез систем автоматичного керування сучасними електроприводами, у тому числі в об’єктах АПК;
• оптимізація освітлення промислових об’єктів, житлових площ та сільськогосподарських виробничих комплексів;
• аналіз електромагнітних полів в електричних машинах змінного та постійного струмів.
За період від 2019 року в рамках наукової діяльності працівниками кафедри опубліковано такі основні праці:
1. Perzynski T., Levoniuk V., Figura R. Transient Electromagnetic Processes Analysis in High Voltage Transmission Lines during Two-Phase Short Circuits. Sensors. 2023. № 1. Р. 298. (Індексується у Scopus та WoS).
2. Chaban A., Popenda A., Szafraniec A., Levoniuk V. Including shield wires in the analysis of transient processes occurring in HVAC transmission lines. Energies. 2023. Vol. 16. Is. 23. Р. 7870–7889. (Індексується у Scopus та WoS).
3. Chaban A. Mathematical modeling of transient processes in the Cardan shaft drive train in an electric truck. Przegląd Elektrotechniczny. 2023. № 12. Р. 74–77. (Індексується у Scopus та WoS).
4. Chaban A., Lis M., Szafraniec A., Levoniuk V. An analysis of transient processes in a three-phase long power supply line including an asymmetric RLC load. Przegląd Elektrotechniczny. 2022. № 12. Р. 209–212. (Індексується у Scopus та WoS).
5. Chaban A., Lis M., Szafraniec A., Levoniuk V. An application of the Hamilton-Ostrogradsky principle to the modeling of an asymmetrically loaded three-phase powerline. Energies. 2022. Vol. 15. Is. 21. Р. 8255–8273. (Індексується у Scopus та WoS).
6. Chaban A., Lis M., Szafraniec A., Levoniuk V. Mathematical Modelling of Transient Processes in a Three Phase Electric Power System for a Single Phase Short-Circuit. Energies. 2022. Vol. 15. Is. 3. Р. 1126–1143. (Індексується у Scopus та WoS).
7. Chaban A., Perzyński T., Popenda A., Figura R., Levoniuk V. Mathematical Modeling of Transient Processes in the Susceptible Motion Transmission in a Ship Propulsion System Containing a Shaft Synchronous Generator. Energies. 2022. Vol. 15. Is. 9. Р. 3266–3282. (Індексується у Scopus та WoS).
8. Gudym V., Mykhalichko B., Nazarovets O., Gavryliuk A. The effect of short circuits fіnd flame temperature modes on the change in the microstructure of copper in automotive wiring. Engineering Failure Analysis. 202. 136 (106 198) (Індексується у Scopus та WoS).
9. M. M. Student, H. H. Veselivs’ka O. S. Kalakhan, V. M. Hvozdetskyi, K. R. Zadorozhna Influence of the Conditions of Plasma-Electrolytic Treatment of D16T Aluminum Alloy on its Corrosion Resistance in 3% NaCl Solution / Materials Science. 2021. Vol. 56, № 4, P. 550–559. (Індексується у Scopus).
10. Chaban A., Łukasik Z., Popenda A., Szafraniec A. Mathematical modelling of transient processes in an asynchronous drive with a long shaft including cardan joints. Energies. 2021, 14(18). Р. 5692. (Індексується у Scopus та WoS).
11. Lozynskyy A., Chaban A., Perzyński T., Szafraniec A., Kasha L. Application of fractional-order calculus to improve the mathematical model of a two-mass system with a long shaft. Energies. 2021. 14(7). Р. 1854 (Індексується у Scopus та WoS).
12. Chaban A., Lis M., Szafraniec A., Jedynak R. Application of genetic algorithm elements to modelling of rotation processes in motion transmission including a long shaft. Energies. 2021. 14(1). Р. 115. (Індексується у Scopus та WoS).
13. Горбань В. Ф., Сердюк І. В., Чугай О. М., Калахан О. С. Особливості структури і електрофізичних характеристик нітридних покриттів з високоентропійного сплаву Ti–V–Zr–Nb–Hf. Фіз.-хім. механіка матеріалів. 2021. № 3. С. 132–136. (Індексується у Scopus).
14. Hudym V. I., Kosovska V. V., Yavorska N. P., Danko T. I. Technical and Economic Assessment of the Reconstruction of Three-Phase Electric-Arc Steel Furnace. Technical Electrodynamics. 2021. № 1. P. 61–67. (Індексується у Scopus та WoS).
15. Syrotiuk V., Syrotyuk S., Ptashnyk V., Тryhuba А., Baranovych S., Gielzecki J., Jakubowski T. A hybrid system with intelligent control for the processes of resource and energy supply of a greenhouse complex with application of energy renewable sources. Przegląd Elektrotechniczny. Vol. 2020, № 7. P. 149–153. (Індексується у Scopus та WoS).
16. Tchaban V. Without a Conflict Model of Electron. Problems of Atomic Science and Technology. 2019. № 3 (121). Р. 16–20. (Індексується у Scopus та WoS).
17. Chaban A., Lis M., Szafraniec A., Chrzan M., Levoniuk V. Mathematical modelling of transient processes in power systems considering effect of high-voltage circuit breakers. Przegląd Elektrotechniczny. 2019. № 1. Р. 49–52. (Індексується у Scopus та WoS).
18. Lis M., Chaban A., Szafraniec A., Levoniuk V., Figura R. Mathematical modelling of transient electromagnetic processes in a power grid. Przegląd Elektrotechniczny. 2019. № 12. Р. 160–163.
19. Kolesnyk V. P., Chuhai O. М., Slyusar D. V., Kalakhan O. S. Structure and Properties of Ionic-Plasma WC Coatings. Materials Science. 2019. № 55. P. 214–218.
Студентська науково-дослідна роботаНа кафедрі успішно функціонує студентський науковий гурток «Агроелектрик», який був неодноразовим переможцем конкурсу «Кращий студентський науковий гурток» на факультеті та отримував дипломи переможця в університеті. Щорічно кращі наукові роботи студентів беруть участь у різноманітних наукових конференціях, конкурсах, олімпіадах. Студенти кафедри, починаючи з 2012 року, отримали численні перемоги у всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт із природничих, технічних і гуманітарних наук (I місце – 6 студентів, II – 20 студентів, III – 5 студентів):
2021/2022 н.р. – Олександр Розвєзєв, диплом III ступеня в галузі знань «Електричні машини та апарати» (наук. керівник в.о. доц. В.Р. Левонюк);
2020/2021 н.р. – Назар Чижевський, диплом II ступеня зі спеціальності «Матеріалознавство» (наук. керівник проф. О.С. Калахан);
2020/2021 н.р. – Роман Димид, диплом III ступеня в галузі знань «Електротехніка та електромеханіка» (наук. керівник ст. викл. В.Р. Левонюк);
2020/2021 н.р. – Роман Димид, диплом III ступеня в галузі знань «Електричні машини та апарати» (наук. керівник доц. Д.П. Гречин);
2019/2020 н.р. – Роман Димид, Богдан Барчик, дипломи І ступеня в галузі знань «Електротехніка та електромеханіка» (наук. керівник ст. викл. В.Р. Левонюк);
2019/2020 н.р. – Богдан Гнатів, диплом II ступеня в галузі знань «Зварювання» (наук. керівник проф. О.С. Калахан);
2019/2020 н.р. – Богдан Гнатів, диплом III ступеня в галузі знань «Електричні машини та апарати» (наук. керівник доц. Д.П. Гречин);
2019/2020 н.р. – Богдан Гнатів, диплом III ступеня в галузі знань «Матеріалознавство» (наук. керівник проф. О.С. Калахан);
2018/2019 н.р. – Богдан Занько, диплом II ступеня в галузі знань «Зварювання» (наук. керівник проф. О.С. Калахан).
Наукові зв’язки кафедри
Національний університет біоресурсів і природокористування України, м. Київ
вул. Героїв оборони, 15, м. Київ, Україна, 03041
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
сайт: http://www.nubip.edu.ua
Інститут проблем машинобудування ім. А.М. Підгорного НАН України, м. Харків
вул. Дм. Пожарського, 2/10, м. Харків, Україна, 61046
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
сайт: http://www.ipmach.kharkov.ua
НУ «Львівська політехніка», м. Львів
вул. Степана Бандери, 12, м. Львів, Україна, 79013
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
сайт: http://www.lp.edu.ua
Фірма «AurorawindpowerGmbH», Німеччина
Alsterufer 3820354, Hamburg, Deutscland
сайт: http://www.firmendb.de/firmen/5509893.php
Асоціація «Самош-Тіса-менте», Угорщина
4765 Ченгер, вул. Ж. Моріц, 5, Угорщина
Люблінська політехніка, Польща
ul. Nadbystrzycka 38 D20 – 618 Lublin
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
сайт: http://www.en.pollub.pl
Жешувська політехніка ім. Ігнатія Лукасевича, Польща
al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
сайт: http://www.prz.edu.pl
Варшавський університет природничих наук (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), Польща
ul. Nowoursynowska 166, 02-787 Warszawa, Polska
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
сайт: https://www.sggw.edu.pl
Ченстоховська політехніка, Польща
ul. J.H. Dąbrowskiego 69, 42-201 Częstochowa
сайт: https://www.pcz.czest.pl
Технологічно-гуманітарний університет ім. Казимира Пуласького, Польща (Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu)
26-600, ul. Malczewskiego 29, Radom
сайт: https://uniwersytetradom.pl
Некомерційне ТзОВ «Біо-Сіл»
4913 Паньола, вул. Мезевейг, 1, Угорщина
Навчальна діяльність кафедри тісно пов’язана з науковою діяльністю науково-педагогічних працівників, аспірантів та студентів. Колектив кафедри електротехнічних систем нараховує 11 науково-педагогічних та допоміжних працівників, з яких 2 доктори наук та 4 кандидати наук.
Викладачі кафедри систематично проходять стажування та підвищення кваліфікації, у т.ч. в навчальних закладах Польщі. Беруть участь у навчальних програмах та заходах, організованих для викладачів закладів вищої освіти, успішно освоюють технології дистанційного навчання тощо.
Кафедра пишається своєю історією, традиціями та внеском у розвиток електротехнічної галузі, готуючи нове покоління інженерів, здатних вирішувати складні технічні завдання сучасності.
|
|
|
|
Кафедра електротехнічних систем готує фахівців освітніх ступенів «Бакалавр» і «Магістр» за спеціальністю 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» денної та заочної форм навчання.
Навчальний процес на кафедрі забезпечують сім науково-педагогічних працівників і три працівники допоміжного персоналу: к.т.н., доцент, завідувач кафедри В.Р. Левонюк, д.т.н., професор А.В. Чабан, д.т.н., професор В.Й. Чабан (за сумісництвом), д.т.н., професор С.В. Мягкота (за сумісництвом), к.т.н., доцент М.О. Гошко, к.т.н., доцент Д.П. Гречин, ст. викладач І.М. Дробот, ст. лаборант М.А. Шуміляс, провідні фахівці М.Б. Хлистун та О.І. Какула.
Історія кафедри
Історія кафедри розпочинається в 60-х роках минулого століття зі створення у 1962 році кафедри електрифікації сільського господарства. Перший завідувач – доцент В.Г. Ковальчук. Згодом кафедрою керували доценти М.Л. Гірник (1967–1974), Б.Т. Пославський (1974–1976) та В.Ю. Воробкевич (1976–1984).У 1984 році в результаті об’єднання кафедр механізації тваринницьких ферм та електрифікації сільського господарства утворено кафедру механізації тваринництва та електрифікації сільського господарства, яку очолив доцент В.М. Сиротюк.
У 2000 році естафету перейняла новостворена кафедра енергетики, яка стала базовою з підготовки фахівців спеціальності «Енергетика сільськогосподарського виробництва».
В результаті поділу кафедри енергетики у 2007 році створено кафедру електротехнічних систем, яку очолювали професор В.М. Сиротюк (2007–2011), професор К.М. Василів (2011–2015) професор О.С. Калахан (2015–2023). У вересні 2023 року завідувачем кафедри призначено к.т.н., доцента В.Р. Левонюка, який очолює кафедру дотепер.
Концепція розвитку кафедри електротехнічних систем на 2020–2025 рр.
Колективом кафедри електротехнічних систем та технологій розроблено Концепцію розвитку кафедри на 2020–2025 рр. Концепція складена з урахуванням Концепції Державної цільової програми розвитку аграрного сектору економіки на період до 2022 року, Концепції розвитку Львівського національного університету природокористування.
Місія кафедри – підготовка висококваліфікованих соціально відповідальних фахівців у галузі електроенергетики, електротехніки та електромеханіки відповідно до потреб ринку праці за умов євроінтеграції з використанням творчих та інноваційних підходів до навчання й роботи.
Бачення (візія): кафедра електротехнічних систем є одним із лідерів підготовки фахівців у галузі електроенергетики, електротехніки та електромеханіки. Кафедра згідно з вимогами сучасності визначає стандарти якості навчання майбутніх фахівців із урахуванням кон’юнктури ринку праці, тенденцій розвитку цифрових технологій. Використання інноваційних технологій дозволяє науково-педагогічним працівникам кафедри повністю реалізувати навчальні програми.
Стратегічні завдання кафедри електротехнічних систем:
1. Розширення освітніх можливостей кафедри;
2. Підвищення наукового потенціалу кафедри;
3. Розвиток дидактичного потенціалу кафедри;
4. Збереження та розширення міжнародної співпраці кафедри.
Основні напрями діяльності кафедри електротехнічних систем:
– навчальна робота;
– методична робота;
– науково-інноваційна робота;
– організаційна робота;
– виховна робота;
– міжнародна діяльність;
– організація роботи з охорони праці.
Повний текст стратегії розвитку кафедри електротехнічних систем на 2020–2025 рр. доступний для ознайомлення за посиланням: https://lnup.edu.ua/attachments/article/2628/Stratehiya_rozvytku_kafedry_elektrotekhnichnykh_system_2020-2025.pdf
Освітня діяльність кафедриНавчальна діяльність кафедри пов’язана із науковою діяльністю науково-педагогічних працівників, включно із задіюванням студентів до наукової роботи. Колектив кафедри складається з 7 науково-педагогічних працівників (на постійному місці праці та за сумісництвом), з яких 3 професори (д.т.н.), 3 доценти та 1 старший викладач без наукового ступеня.
Результати проведених наукових досліджень викладачів публікуються у фахових наукових виданнях України та наукових журналах, в тому числі високопунктованих, які включені до міжнародних наукометричних баз даних Scopus та Web of Science, матеріалах міжнародних наукових конференцій та семінарів. Кафедра є організатором щорічної Міжнародної науково-практичної конференції «Розвиток енергетичних систем в агропромисловому комплексі».
Результати науково-дослідної роботи викладачів безпосередньо використовуються у навчальному процесі. Викладачі кафедри керують науковою діяльністю здобувачів, рецензують наукові та навчально-методичні роботи працівників інших закладів вищої освіти та наукових установ, а також здійснюють активну наукову та освітню діяльність у рамках національних і міжнародних зв’язків.
Співпраця з партнерами кафедриКафедра електротехнічних систем веде активну роботу зі встановлення та розвитку партнерських відносин з різними суб’єктами, що діють в галузі електроенергетики, електротехніки, електромеханіки та пов’язаних областей. Для цього кафедра розробила стратегію співпраці, яка базується на взаємовигідних відносинах та спільних цілях. Однією з ключових цілей кафедри є забезпечення практичного навчання студентів та проведення досліджень, що відповідають потребам промисловості та ринку. Кафедра уклала ряд партнерських угод із провідними підприємствами електротехнічної галузі. Ці угоди передбачають обмін досвідом, проведення спільних наукових досліджень, а також надання можливостей для стажування студентів на підприємствах-партнерах.
Кафедра активно бере участь у різноманітних наукових та освітніх програмах, організованих спільно з партнерами. Це включає участь у грантових проєктах, організацію конференцій, семінарів та тренінгів з провідними фахівцями з партнерських організацій.
Кафедра розвиває активну співпрацю із науковими та навчальними установами, які спеціалізуються в області електротехніки. Це включає обмін викладачами, організацію спільних наукових заходів, а також розробку спільних навчальних програм та курсів.
Співпраця кафедри електротехнічних систем із партнерами привела до досягнення вагомих результатів у вигляді покращення якості освіти, розширення можливостей для практичного навчання та збагачення дослідницького потенціалу кафедри. Перспективи розвитку співпраці включають розширення партнерської бази, впровадження нових технологій у навчальний процес та спільні інноваційні проєкти.