28 лютого 2023 року в онлайн-форматі відбулась робоча зустріч представників закладів вищої освіти України, які використовують матеріали з просторового планування Програми USAID АГРО. Факультет землевпорядкування та туризму представляли гаранти освітніх програм Павло Колодій (ОПП «Геодезія та землеустрій» першого (бакалаврського) рівня), Руслана Таратула (ОПП «Геодезія та землеустрій» другого (магістерського) рівня) та Олександра Ковалишин (ОНП «Геодезія та землеустрій» третього (освітньо-наукового) рівня), а також головний вчений секретар університету Наталія Стойко.
Метою заходу було обговорення кращих практик підготовки фахівців для цілей просторового планування, а також представлення провідними закладами освіти України власного досвіду навчання навичок просторового планування, які необхідні для забезпечення сталого розвитку територій та ефективного управління відновленням громад, які постраждали внаслідок бойових дій.
В обговоренні брали участь: модератор заходу, керівник напряму земельної реформи Програми USAID АГРО, к.т.н. Сергій Кубах, голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк, голова Всеукраїнської асоціації громад, радник із земельного законодавства програми USAID АГРО Євген Бердніков, голова правління громадської організації «Асоціація фахівців землеустрою України» Анатолій Полтавець, декан факультету землевпорядкування Національного університету біоресурсів і природокористування України, професор Тарас Євсюков, завідувач кафедри землевпорядного проєктування Національного університету біоресурсів і природокористування України, професор Андрій Мартин, Кіптівський сільський голова (Чернігівська область) Володимир Кучма, гаранти нашого закладу та інші фахівці з різних закладів та установ України.
Доповідачі детально зупинялися на питаннях необхідних знань і вмінь, які потрібні фахівцю, що займається просторовим плануванням, зокрема на наявності знань у сфері землеустрою, містобудування, геодезії та картографії, екології, важливості володіння серйозними комунікаційними навичками, що потрібні на етапах громадських обговорень, експертизи, погодження та затвердження документації та її реєстрації у Державному земельному кадастрі і в містобудівному кадастрі.
«Заклади вищої освіти мають готувати фахівців не для того, що було вчора, а для того, що буде завтра», – зазначив у своєму виступі експерт Андрій Мартин.
Після обговорення та дискусії учасники конференції дійшли згоди, що нині виникає необхідність підготовки нових навчальних посібників із комплексного планування території громад, що орієнтовані на здобувачів освітнього ступеня бакалавра та магістра зі спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій», слухачів курсів підвищення кваліфікації сертифікованих інженерів-землевпорядників та слухачів курсів підвищення кваліфікації посадових осіб місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. По-друге, існує потреба посилити спроможність закладів вищої освіти здійснювати підготовку здобувачів за спеціальністю 193 «Геодезія та землеустрій» через тренінги та короткострокове навчання. По-третє, доцільно зробити вивчення просторового планування невід’ємною складовою забезпечення якості вищої освіти у сфері геодезії та землеустрою і відзначати (добровільно) ті заклади освіти, які розпочали впровадження методології і матеріалів з просторового планування в освітній процес. По-четверте, варто запровадити постійну практику регулярних зустрічей (конференцій) представників закладів вищої освіти України, які готують фахівців зі спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій», з презентацією кращих практик просторового планування, впроваджених в освітні програми закладів вищої освіти, та долучати до таких зустрічей професійні землевпорядні організації.
Захід завершився підписанням декларації «Про впровадження передового досвіду просторового планування у вищій освіті для інженерів-землевпорядників».