Історія кафедри
Перший набір студентів за спеціальністю «Архітектура» відбувся в 1965 році у ЛСГІ, у статусі якого на той час перебував ЛНАУ. З цього часу починається історія школи архітектури села, яка в даний час базується на факультеті будівництва та архітектури ЛНАУ. Відкриття архітектурного факультету у ЛСГІ було зумовлено потребою у країні спеціалістів-архітекторів, які б займалися проблемами села, яке на той час почало активно розвиватись. Складались генеральні плани сіл, розпочалось широкомасштабне будівництво об’єктів сільськогосподарського виробництва, громадських будівель і споруд, а також житлових будинків. Архітектурні виші та факультети на той час не готували таких спеціалістів. Ініціаторами створення архітектурного факультету при сільськогосподарському інституті виступили правління Львівської організації Спілки архітекторів України, Львівське обласне управління у справах будівництва та архітектури, керівництво області та ЛСГІ.
Протягом 1965–1969 років підготовка архітекторів здійснювалась на базі кафедри планування сільських населених місць, у 1970 році була відкрита кафедра сільськогосподарської архітектури, у 1990 році в результаті реорганізації створена кафедра архітектури та планування сільських населених місць, завідувачем якої став доцент Г.К. Лоїк. В 1997 році кафедру очолив старший викладач А.В. Степанюк, в 1998 році – доцент І.Я. Черняк. В 1999–2012 рр. кафедру очолював професор, Заслужений художник України С.М. Серветник.
В 2004 році кафедра отримала назву «Кафедра архітектури та планування сільських поселень».
З 2012 року посаду завідувача кафедри обіймає член-кореспондент УАА, кандидат архітектури, доцент А.В. Степанюк.
1 вересня 2020 року кафедру архітектури і планування сільських поселень перейменовано на кафедру архітектури. 16 вересня 2020 року кафедру реорганізовано шляхом приєднання до неї кафедри дизайну архітектурного середовища.
З часу заснування кафедри підготовлено близько 800 архітекторів, які успішно працюють керівниками управлінь архітектури і містобудування в низці областей, головними архітекторами у більшості районів Західного регіону України, а також у науково-дослідних, проєктних і навчальних установах.
Випускники архітектурної школи села беруть участь у розбудові сіл та є авторами найважливіших об’єктів сіл Західного регіону та України, зокрема громадських центрів с. Задвір’я Буського району, с. Великосілки Кам’янка-Буського району, с. П’ятничани Стрийського району Львівської області, сіл для переселенців із зони Чорнобильської АС Антонів та Чубинці Сквирського району Київської області.
Наших випускників охоче запрошують на роботу підприємства агропромислового комплексу різних форм власності, житлово-комунальні господарства, будівельні, проєктно-конструкторські, монтажні і пусконалагоджувальні організації, малі підприємства, науково-дослідні та навчальні заклади, підприємства реклами та дизайну архітектурного середовища.
Відомі випускники спеціальності:
- Михайло Михайлович Ходан – Народний архітектор України, професор, Дійсний член Української академії архітектури, лауреат Державної премії України в галузі архітектури, президент Прикарпатського центру Української академії архітектури, головний архітектор міста Калуша, з 1987 до 2008 року – головний архітектор Івано-Франківської області;
- Микола Миколайович Рибенчук – Заслужений архітектор України, директор фірми «Архітектурна майстерня „Симетрія”» (м. Львів);
- Галина Миколаївна Юрчишин – Заслужений архітектор України, директор інституту КІПДМ ЛНАМ, професор, автор низки наукових праць із питань дослідження архітектурно-мистецької спадщини Гуцульщини;
- Ігор Васильович Гризлюк – керівник ФОП «Гризлюк Ігор Васильович» (м. Львів), переможець International Property Awards у Лондоні;
- Орест Васильович Хлян – головний архітектор Яворівського району, голова Яворівської райдержадміністрації Львівської області, начальник відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Давидівської ОТГ Львівської області (2018 р.);
- Олег Андрійович Гусак – головний архітектор ПП «РИМ-ЛАВ» (м. Львів);
- Володимир Романович Дворник – районний архітектор Косівського району Івано-Франківської області;
- Володимир Якович Телепко – начальник відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Снятинської РДА Івано-Франківської області;
- Мирослав Миколайович Білий – головний спеціаліст відділу містобудування та архітектури Сколівської РДА Львівської області.
Наукові здобутки викладачів кафедри
Степанюк А.В. Архітектурно-планувальна реконструкція центральних сіл первинної системи розселення. Монографія / Львів: НВФ «Українські технології», 2012. - 272 с.
Кюнцлі Р.В. Культурно-мистецький простір українського села за сучасних умов: Кореляція унікального й універсального. Монографія / Ін-т проблем сучасного мистецтва НАМ України. Львів: Видавництво «ННВК “АТБ”», 2017. 410 с.: іл.
Наукові здобутки студентів спеціальності
Здобувачі вищої освіти за освітньо-професійною програмою «Архітектура та містобудування» активно займаються науковою роботою: беруть участь у всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт, у всеукраїнських студентських олімпіадах зі спеціальності «Архітектура та містобудування», виступають з доповідями на всеукраїнських та міжнародних наукових конференціях, беруть участь у оглядах-конкурсах дипломних проєктів випускників архітектурних та художніх спеціальностей закладів вищої освіти України.
Так, студентка О. Грига отримала диплом ІІ ступеня як переможець Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт Міністерства освіти і науки з природничих, технічних та гуманітарних наук 2016/2017 н.р. у галузі наук «Будівництво та архітектура».
Студент В. Тартачник у конкурсі архітектурного рисунку «КАР 2018» (Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка, 06.11.2018 р.) зайняв І місце.
Також у конкурсі архітектурного рисунку «КАР 2019» у межах Всеукраїнської науково-практичної конференції для студентів та молодих учених «Архітектурний рисунок у контексті архітектурної освіти» (Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка, жовтень 2019 р.) студентка В. Левицька виборола І місце в номінації «Етюд з натури», а студент П. Бойко – ІІ місце в номінації «Рисунок з натури».
На XXVIIІ Огляді-конкурсі дипломних проєктів випускників архітектурних та художніх спеціальностей закладів вищої освіти України 2018 року (м. Полтава) студенти М. Лень та М. Лєонтьєв нагороджені дипломами ІІ ступеня, а М. Савчук, О. Маковецька – дипломами І ступеня.
Студенти постійно беруть участь в міжнародних науково-практичних конференціях, круглих столах, семінарах та отримують грамоти і подяки в різних номінаціях за активну участь. Студентами, які навчаються за освітньо-професійною програмою «Архітектура та містобудування», опубліковано 26 наукових статей та 44 доповіді.
Мета
Кафедра архітектури – потужний навчально-методичний і науковий центр Західної України, який забезпечений кваліфікованими науковими кадрами і відкритий до співпраці з державними і міжнародними партнерами щодо підготовки майбутніх фахівців-архітекторів, планувальників, наукового потенціалу у сфері архітектури.
Місія
Кафедра є фундаментом для підготовки фахівців з архітектурно-просторового та планувального розвитку сільських територій. Це кафедра, яка об’єднує спільноту, що чітко зорієнтована на традиційні архітектурні цінності українського села. У час активного розвитку сільських поселень України, які зазнають потужного впливу міської культури та культури чужих держав, важливо зберегти унікальний колорит українського села, який сформований на архітектурно-будівельних традиціях. Колектив кафедри, що складається з професіоналів, патріотів, особистостей, здатен сформувати комплексний підхід до вирішення проблем сільських територій та збереження їх ідентичності в час глобалізації світу та інтернаціоналізації культур.
Візія
Кафедра – лідер з дослідження архітектурно-просторового та планувального розвитку села. Це єдиний колектив, який в різні часи функціонування українського села залишався з ним, розуміючи стратегічно важливу роль села у розвитку економіки і туристичної галузі, у розв’язанні проблеми перевантаження міст, а найважливіше – усвідомлював роль села в збереженні культурного обличчя української нації. Це сучасний, інноваційний освітньо-науковий колектив з можливостями успішного розвитку освіти, досліджень, творчості і свободи.
Пріоритети
Пріоритетом кафедри є підготовка висококваліфікованих фахівців у галузі архітектури та містобудування і наукова робота в напрямку сталого розвитку сільських територій.
Перспективи інноваційного розвитку:
- праця над збереженням автентичності українського села з урахуванням інноваційних технологій в галузі будівництва та архітектури;
- розробка, враховуючи інші галузі знань, що орієнтовані на розвиток села та сільського господарства, програми, яка здатна комплексно розв’язувати проблеми розпланування сільських поселень та формування їх архітектурного простору;
- наукові дослідження в сфері екологічної безпеки, організації та реконструкції архітектурного середовища сільських територій;
- проєктні та теоретичні розробки екожитла та екопоселень;
- дослідження щодо застосування альтернативних джерел енергії в сільській місцевості;
- пропагування збереження первісного ландшафту аграрних територій.
Відділ містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, інфраструктури, енергетики та захисту довкілля Буської РДА. Зустріч викладачів факультету будівництва та архітектури з начальником відділу, головним архітектором М.Я. Владикою