У межах проєкту «Інновації. Реконструкція. Суспільство» розпочався хакатон «100 ідей для міст». Мета хакатону – розробка архітектурних рішень для близько 1400 населених пунктів України. До проєкту активно долучилася група архітекторів Львівського національного університету природокористування, яка розпочала розробку проєктних пропозицій для двох населених пунктів: - С.13. Ідеї для реконструкції будинку сільської ради з розширенням (прибудовою) приміщення для ЦНАП в с. Киселівка Чернігівської області; - П.04. Ідеї для парку дозвілля БТГ. Відповідно до технічних завдань та вихідних даних учасники мають розробити і презентувати проєкти відновлення конкретних міських районів, об’єктів, систем інфраструктури. Команди сформовано. Починаємо роботу над проєктами відновлення інфраструктури України!


На кафедрі архітектури факультету будівництва та архітектури Львівського національного університету природокористування під керівництвом доцента Нестора Степановича Савчака відбулося підбиття підсумків наукової студентської роботи за 2023 рік у студентському науковому гуртку «Дизайн». Тематика робіт стосувалася впливу біодизайну на формування довкілля, облаштування зелених дахів, розвитку екопарків та зон відпочинку для підвищення якості життя містян, проблем гуманізації житлового середовища повоєнної України тощо. Кращі роботи було заслухано на підсумковому засіданні факультету.


Історико-етнографічний музей «Бойківщина» – музейний заклад, розташований у місті Самборі Львівської області. У грудні 1990 року виконавчий комітет Самбірської міської ради виділив приміщення під відновлений музей у колишньому будинку парафіяльної школи, збудованої мешканцями міста в 1679 році. Сьогодні будівля музею залишається однією з унікальних споруд, які потребують ревіталізації. 7 березня 2024 р. робоча група архітекторів Львівського національного університету природокористування відвідала музей, щоб вивчити містобудівні умови та стан будівлі. Історико-етнографічний музей «Бойківщина» долучено до об’єктів ревіталізації, які розробляються викладачами та студентами нашого університету в рамках грантової угоди № 101084975 – Revitalization між ЛНУП та Європейським Союзом у рамках програми ЄС Еразмус+.


7 березня 2024 р. викладачі кафедри архітектури Львівського національного університету природокористування Андрій Володимирович Степанюк, Романа Василівна Кюнцлі та Степан Ярославович Пісьо відвідали м. Самбір із профорієнтаційною метою. Колеги ознайомили учнів комунального закладу Львівської обласної ради «Самбірський фаховий педагогічний коледж імені Івана Филипчака», студентів Самбірського фахового коледжу культури і мистецтв та учнів ліцею «Престиж» міста Самбора з умовами вступу, особливостями та перевагами навчання у Львівському національному університеті природокористування.


На кафедрі архітектури продовжується активна робота над виконанням грантової угоди № 101084975 – Revitalization між ЛНУП та Європейським Союзом у рамках програми ЄС Еразмус+. 21 лютого 2024 р. робоча група кафедри відвідала будівлю «Доброчинного закладу-інституту для сиріт та убогих» С. Скарбека у с. Заклад, який планує ревіталізувати під навчальні потреби Національної академії сухопутних військ.

В рамках виконання грантової угоди «Застосування принципів адаптивної архітектури у ревіталізації покинутих пам’яток архітектури спільної східноєвропейської спадщини» № 101084975 – Revitalization між ЛНУП та Європейським Союзом викладачі кафедри архітектури Львівського національного університету природокористування продовжують працювати над архітектурною спадщиною, яку залишив С. Скарбек (1780–1848) – австрійський граф, відомий землевласник і меценат. 8 грудня 2023 року робоча група відвідала комплекс у с. Заклад та обстежила житловий будинок, який колись належав до комплексу Доброчинного інституту для сиріт та убогих.

Скалат – місто в Тернопільському районі Тернопільської області. Перша згадка про Скалат як поселення зустрічається у письмових джерелах, датованих 1512 роком, коли воно входило до Теребовлянського повіту Руського воєводства. Скалат відомий своїм замком, який побудований у 1630 р. галицьким мечником Кшиштофом Віхровським у формі неправильного чотирикутника.

Кафедра архітектури на замовлення Скалатської ОТГ розробила пропозиції щодо реконструкції центральної частини міста. В рамках виконання грантової угоди «Застосування принципів адаптивної архітектури у ревіталізації покинутих пам’яток архітектури спільної східноєвропейської спадщини» № 101084975 – Revitalization між ЛНУП та Європейським Союзом працівники кафедри архітектури запланували виконати проєкт ревіталізації презентативної частини міста Скалат, яка прилягає до замку.

Після кількох поїздок у м. Скалат та виконаних обмірів викладачі кафедри архітектури та студенти факультету будівництва та архітектури ЛНУП працюють над виконанням проєкту ревіталізації історичної частини міста. Зокрема, розроблені пропозиції комплексного плану благоустрою скверу та автостоянки.

 

«Бібліотеки – це свобода. Свобода читати, свобода думок, свобода спілкування. Це освіта (що не є процесом, який зупиняється в день, коли ми закінчуємо школу або університет), це розваги, це створення безпечних просторів, а також доступ до інформації» (Ніл Гейман, з лекції «Чому майбутнє залежить від бібліотек, читання та уяви?», 2012).

Студенти-дизайнери першого курсу в межах виховної години 8 листопада 2023 р. побували на екскурсії в Науковій бібліотеці ЛНУП, фонди якої налічують близько 500 тисяч книг. Здобувачі вищої освіти мали змогу оглянути й потримати в руках унікальні старовинні видання і, крім інформації про бібліотеку та книги, зосереджували свою увагу на дизайнерському оформленні різноманітних видань.

Майбутні дизайнери з цікавістю сприйняли невимушену розповідь директора Наукової бібліотеки ЛНУП Марії Грицевич про книгозбірню та раритетні видання, які тут зберігаються, а наставник групи Степан Ярославович Пісьо знову-таки звертав увагу на їх оформлення (а ще поділився тим, що свого часу після закінчення навчання в університеті свій напрям у творчості знайшов, гортаючи альбоми репродукцій різних музеїв).

Зрештою, вийшла нетипова змістовна екскурсія зі своєрідним спрямуванням лабіринтами бібліотеки, і студенти мали змогу побачити, що навіть у часи онлайн-епохи книги – це невід’ємна частина освіти.

6 листопада 2023 р. на базі Львівського державного університету внутрішніх справ проведено науковий семінар, присвячений можливостям участі у міжнародних проєктах Еразмус+. Львівський національний університет природокористування представляла доктор мистецтвознавства, доцент кафедри архітектури Романа Кюнцлі. Як координатор одного з проєктів Р. Кюнцлі поділилася власним досвідом участі у міжнародній грантовій діяльності, окреслила труднощі та ключові аспекти подання заявки на участь у гранті.

ЛНУП та ЛьвДУВС тісно співпрацюють у реалізації міжнародних проєктів Еразмус+. У спільному виконанні університети сьогодні мають два проєкти: «Застосування принципів адаптивної архітектури у ревіталізації покинутих пам’яток архітектури спільної східноєвропейської спадщини» № 101084975 – Revitalization – ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH (грантова угода № 101084975 – Revitalization) та «Запобігання та протидія домашньому насильству в час суспільно необхідної ізоляції» № 101123014 – NON-VIOLENCE – ERASMUS-JMO-2023-HEI-TCH-RSCH (грантова угода № 101123014 – NON-VIOLENCE), де проблему впливу середовища на поведінку людини розкриває кафедра архітектури ЛНУП.

14 жовтня 2023 р. робоча група кафедри архітектури Львівського національного університету природокористування відвідала Марійський духовний центр «Зарваниця» – святиню УГКЦ, яка входить до асоціації 20 Марійських духовних центрів Європи. Поїздка відбулася в рамках виконання програми ЄС Еразмус+, зокрема грантової угоди № 101084975 Revitalization між ЛНУП та Європейським Союзом. Робоча група кафедри архітектури має за мету виконати проєктні пропозиції щодо архітектурно-просторової ревіталізації та адаптації до сучасних потреб Марійського духовного центру «Зарваниця». Викладачі кафедри архітектури Романа Кюнцлі, Андрій Степанюк та студентка 1 курсу РВО «Магістр» Соломія Грубенюк виконали необхідні робочі обміри та обговорили проєктні пропозиції з виконання ревіталізації зі священниками та семінаристами.

До речі, слід відзначити багаторічну співпрацю кафедри архітектури ЛНУП з о. Любомиром Зозуляком – одним із розбудовників Маріїнського центру, який є випускником нашої архітектурної школи.

У рамках програми ЄС Еразмус+ (грантова угода № 101084975 – Revitalization між ЛНУП та Європейським Союзом) 6 жовтня 2023 р. робоча група кафедри архітектури Львівського національного університету природокористування здійснила робочу поїздку до села Гологори. Метою візиту були обміри млина XVIII ст., який діяв як водяний майже протягом усього часу панування радянської влади на Львівщині, а наприкінці1980-х роботу млина зупинили на кілька років і переобладнали механізми на електричну тягу. Після цього йому вже не довелося довго попрацювати, і сьогодні велична споруда водяного млина пусткою височіє над плесом озера, що колись давало йому життя.

У межах проєкту заплановано ревіталізацію водяного млина під готельно-ресторанний комплекс.