Упродовж 10-12 квітня 2024 р. декан факультету землевпорядкування та туризму Павло Колодій разом з в.о. завідувача Романом Ступенем та професоркою кафедри геодезії і геоінформатики Ольгою Куліковською взяли участь у XXVII науково-технічній конференції «Геофорум – 2024», що відбулася у Львівській політехніці та об’єднала науковців, інженерів, спеціалістів, експертів і бізнесменів за такими напрямами, як:
- освіта в геодезії, картографії, землеустрої;
- розвиток топографо-геодезичної і картографічної діяльності в Україні;
- аспекти використання БПЛА в галузях економіки та оборони країни;
- геодезичне і землевпорядне забезпечення країни в період воєнного часу та відновлення;
- вивчення фігури та зовнішнього гравітаційного поля Землі з використанням наземних методів та їх комбінації із супутниковими методами, космічний моніторинг Землі;
- особливості створення та функціонування в Україні мережі активних референцних GNSS-станцій;
- сучасні тенденції розвитку картографії і картографічного виробництва, цифрової фотограмметрії, сучасного геодезичного фотограмметричного приладобудування;
- автоматизація інженерно-геодезичних і маркшейдерських робіт;
- сучасні технології лазерного сканування та безпілотного аерознімання;
- сучасне геодезичне забезпечення АЕС, ГЕС, аеродромних комплексів, мостів, тунелів, автодоріг, геодезичний моніторинг у будівництві;
- стан і проблеми геодезичної метрології;
- сучасний землеустрій і кадастр в Україні, оцінка землі й нерухомості;
- військові навігаційні та ГІС-технології;
- вдосконалення Національної інфраструктури геопросторових даних;
- діяльність громадських галузевих товариств і організацій.


На запрошення кафедри управління земельними ресурсами, геодезії та кадастру Державного біотехнологічного університету 4 квітня 2024 року к.т.н., доцент кафедри геодезії і геоінформатики Львівського національного університету природокористування Ігор Захарович Колб прочитав лекцію на тему «Сучасні методи застосування матеріалів аерознімання з БПЛА».
Під час лекції було зосереджено увагу на засадах автоматизованого фотограмметричного опрацювання аерознімків та основних етапах камеральної обробки результатів аерознімання з БПЛА для побудови ортофотоплану. Розглянуто результати проведених на території ЛНУП експериментальних досліджень з використанням БПЛА DJI Phantom 4 Pro і наземної опорної геодезичної мережі та їх обробку програмним інструментом Pixels to Points Tool. Проаналізовано програмний інструмент для комплексного опрацювання отриманої хмари точок Automatic Point Cloud Analysis, що дозволяє задати налаштування для класифікації хмари точок, геометричної сегментації, вилучення просторових об’єктів. Також розглянуто етапи опрацювання аерознімків програмним засобом Pix4Dmapper. Виділено основні проблеми отримання якісного ортофотоматеріалу.


28 березня 2024 року здобувачі спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій» Державного біотехнологічного університету прослухали лекцію на тему «Аналітичні можливості сучасних інструментальних ГІС», яку прочитала кандидат економічних наук, доцент кафедри геодезії і геоінформатики Львівського національного університету природокористування Зоряна Русланівна Рижок.
З вітальним словом до здобувачів звернувся завідувач кафедри геодезії та геоінформатики, доктор економічних наук, професор Р.М. Ступень, який закцентував увагу на тривалих дружніх відносинах львівської та харківської шкіл землевпорядкування. Також Роман Михайлович запросив до участі у весняних конференціях ЛНУП всіх охочих викладачів і здобувачів.
Під час гостьової лекції здобувачі мали змогу ознайомитися з новітніми геодезичними технологіями, що дозволяють вимірювати і аналізувати земельні ділянки та інші об’єкти з високою точністю, що є важливим для різних галузей, таких як будівництво, картографія та урбаністика. Також було продемонстровано хмарну платформу для картографування та аналізу просторових даних ArcGIS Online, що дозволяє користувачам створювати та управляти картами, додатками з будь-якого пристрою.


19 березня 2024 року в рамках профорієнтаційної роботи в.о. завідувача кафедри геодезії і геоінформатики Роман Ступень разом з іншими представниками факультету землевпорядкування та туризму відвідав заклади освіти Стрийщини:
- НВК «Середня загальноосвітня школа-гімназія» імені Маркіяна Шашкевича села Дуліби (директор Степанія Кушнір);
- НВК «Конюхівський загальноосвітній навчальний заклад І-III ступенів – ДНЗ» (директор Мирон Войтович);
- НВК «Гірненський загальноосвітній навчальний заклад І-III ступенів – ДНЗ» (директор Василь Дума);
- НВК «Любинцівський загальноосвітній навчальний заклад І-III ступенів – ДНЗ» (директор Уляна Бойко).


11 березня 2024 року відбулася зустріч колективу кафедри геодезії і геоінформатики разом із в.о. завідувача Романом Ступенем з випускником факультету Андрієм Дем’яновичем – засновником компанії Feodal.
Компанія Feodal – це продуктова аграрна IT-компанія, що є лідером на ринку в наданні послуг управління земельним банком для фермерів та територіальних громад.
Компанія працює на ринку впродовж 4 років та наразі зробила землевпорядний аудит третини громад України в системі @Feodal.land. Також системою користуються понад 1000 фермерів, які хочуть контролювати, обліковувати та розширювати свій земельний банк.
В компанії дотримуються ідеології простоти та автоматизації процесів управління як в територіальних громадах, так і в сільськогосподарських підприємствах. Також компанія робить вагомий внесок у розвиток власних ресурсів, зокрема в навчання та консультації для громад та фермерів.
Окрім основної системи для управління земельним банком, компанія також має IT-продукт @Feodal.FMS (Farm management system), що закриває потребу в управлінні всім підприємством, зокрема моніторингу техніки, супутникової аналітики, агроскаутингу, блоку технологічних карт, економічного планування тощо.
Під час зустрічі було обговорено плани майбутньої співпраці на основі підписання договору з Львівським національним університетом природокористування щодо ведення спільної навчальної, наукової, науково-практичної та виробничо-комерційної діяльності з метою удосконалення навчального процесу, розширення діапазону наукових досліджень, впровадження у виробництво нових технологій та обладнання.


У рамках профорієнтаційної роботи 7 березня 2024 року доцент кафедри геодезії і геоінформатики Олександр Бочко провів гостьову лекцію на тему «Основні принципи роботи цифрових нівелірів і електронних тахеометрів» для студентів спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій» Львівського фахового коледжу будівництва, архітектури та дизайну. На практиці було розкрито основні положення про будову, структуру та функції головного меню електронного тахеометра Leica TCR 405 Ultra та цифрового нівеліра South DL-202, що дозволило представити матеріально-технічну базу кафедри та ознайомити абітурієнтів з можливостями вивчення геодезичних дисциплін, що викладаються на РВО «Бакалавр» за спеціальністю 193 «Геодезія та землеустрій» на факультеті землевпорядкування та туризму Львівського НУП.


6 березня 2024 року на кафедрі геодезії і геоінформатики відбулося засідання студентського наукового гуртка «Геодезія», на якому було заслухано доповіді студентів згідно з результатами їхньої науково-дослідної роботи у 2023 році.
На засіданні було відзначено кращі наукові дослідження, що представили доповідачі:
- Р.І. Черевичник на тему «Глобальне супутникове позиціонування з використанням даних компанії SpaceX» (науковий керівник – к.е.н., доцент З.Р. Рижок);
- А.Р. Жук на тему «Удосконалення методики високоточного нівелювання із застосуванням цифрових нівелірів» (науковий керівник – к.е.н., доцент І.Ф. Рій);
- В.С. Чертополох на тему «Розвиток космічної галузі в Україні» (науковий керівник – д.е.н., професор Р.М. Ступень);
- Д.В. Свиридюк на тему «Застосування даних ШСЗ в умовах дії воєнного стану» (науковий керівник – к.е.н., доцент З.Р. Рижок).
Робота студентів у науковому гуртку вчить їх не боятися висловлювати своє бачення актуальних питань щодо перспектив розвитку такої технічної науки, як геодезія, досліджувати її теоретичні положення та представляти оцінку результатів досліджень після проведення на практиці геодезичних зйомок із застосуванням сучасних геодезичних приладів. Результатом є їхні наукові доповіді, кращі з яких будуть представлені на Звітній студентській науковій конференції факультету землевпорядкування та туризму


4 березня 2024 року на кафедрі геодезії і геоінформатики відбулась гостьова лекція доцента Ігоря Колба для студентів спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій» Львівського фахового коледжу будівництва, архітектури та дизайну. Такий вид занять практикується як ефективний спосіб налагодження комунікації студентів та викладачів кафедри з майбутніми абітурієнтами, а також зі студентами та викладачами інших ЗВО.
Слухачі ознайомились з базовими положеннями геоматики – сучасного наукового, практичного та освітнього напрямку, що поєднує методи геодезії, картографії, геоінформатики, дистанційного зондування Землі для створення цифрових просторових моделей територій, геосистем, інженерних об’єктів тощо.
Формат заходу передбачав виклад навчального матеріалу, що супроводжувався змістовною мультимедійною презентацією, демонстрацією можливостей сучасних технічних і програмних засобів. Під час лекції слухачі мали можливість поглибити свої знання та поставити запитання викладачам кафедри.


21 лютого 2024 р. відбулася профорієнтаційна зустріч зі студентами Львівського фахового коледжу будівництва, архітектури та дизайну, які навчаються за спеціальністю 193 «Геодезія та землеустрій».
Здобувачам освіти було доведено інформацію про можливості та перспективи навчання у Львівському національному університеті природокористування. На практиці їм було надано можливість випробувати сучасне геодезичне обладнання та програмне забезпечення, що використовується в навчальному процесі.
Також абітурієнтів ознайомлено з інформацією про умови вступу, історію нашого закладу вищої освіти та проведено для них екскурсію в музеї Степана Бандери.


23 листопада на кафедрі геодезії і геоінформатики відбувся науковий семінар на тему «Сучасні методи створення карт полів за матеріалами аерознімання з БПЛА» (доповідач к.т.н., доцент Ігор Колб).

В агровиробництві дані знімань з безпілотних літальних апаратів (БПЛА) забезпечують високий рівень оперативності, рентабельність отримання даних для невеликих площ, можливість візуальних обстежень та знімання з розрізненням, яке перевищує інші види знімань при мінімальних організаційних витратах. Цінова доступність дронів, можливість їхньої експлуатації персоналом самих господарств при простоті знімальної апаратури, оперативність виконання польотів забезпечують оптимальне співвідношення між якістю даних та їхньою вартістю. Актуальним є питання пошуку методів ефективного використання знімків та відео, отриманих з БПЛА, камерами, що реєструють видимий діапазон електромагнітного випромінення.

Метою проведення наукового семінару стало вивчення умов отримання фото і відеоматеріалів, а також дослідження методів їхнього опрацювання для отримання даних про стан полів та рослинності.

Студентам спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій» було представлено можливості застосування БПЛА в сільському господарстві, що здатні вирішувати такі завдання, як:

- здійснювати точні вимірювання для створення ортофотопланів, цифрових моделей рельєфу та електронних карт полів, необхідних для інвентаризації сільгоспугідь та впровадження сучасних технологій точного землеробства;

- забезпечувати періодичний (плановий) та терміновий моніторинг виконання сільськогосподарських операцій;

- виконувати моніторинг розвитку рослин протягом сезону та прогнозування врожайності сільськогосподарських культур;

- виявляти колонії шкідників, захворювання рослинності;

- вивчати динаміку снігового покриву, накопичення вологи.

Геоінформаційні технології та сучасні методи збору просторової інформації дають змогу створювати цифрові та електронні моделі місцевості, особливо корисні для ефективного управління нерухомістю в межах забудованих територій. Створення таких моделей є актуальним завданням для теорії та практики геодезичної науки та землеустрою і прямою умовою впровадження в перспективі тривимірного кадастру. Як вхідні дані дедалі частіше застосовують матеріали аерознімання з безпілотних літальних апаратів.

Прикладом такого дослідження стало моделювання територій та окремих об’єктів нерухомості в межах академічного містечка Львівського національного університету природокористування за даними аерознімання з безпілотного літального апарату. Представлені результати наукової роботи колективу кафедри геодезії і геоінформатики викликали неабияку зацікавленість та бажання студентів долучитися у майбутньому до наукових розробок кафедри.