28-29 березня 2024 року у ЛНУП відбулася II Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні технології вирощування екологічно безпечної плодоовочевої продукції», присвячена 90-річчю від дня народження видатної селекціонерки часнику, канд. с.-г. наук, доцента Лідії Петрівни Ліщак.

Конференцію урочисто розпочав в.о. ректора ЛНУП, доктор с.-г. наук, професор В.І. Лопушняк, який наголосив на важливості проведення такого наукового заходу, адже нові виклики, які постали перед нами під час російсько-української війни, потребують сучасних технологій екологічно безпечного виробництва плодів та овочів. Саме тому сьогодні важливо публічно обговорити на міжнародному рівні велику кількість проблем, які виникли у плодоовочевій галузі, в широкому колі науковців, професіоналів та практиків, обмінятися результатами наукових досліджень, практичним досвідом, пропозиціями та ідеями для напрацювань спільних рішень. Василь Іванович наголосив на вагомому внеску педагога і науковця Лідії Петрівни Ліщак у розвиток сучасного часниківництва України, оскільки зібрані нею екологічні форми часнику (понад 500) по сьогоднішній день використовуються для виведення нових сортів. Очільник університету побажав усім учасникам цікавих доповідей та плідної праці.
Завідувач кафедри садівництва та овочівництва ім. проф. І.П. Гулька, к.с.-г.н., доцент Ольга Дидів виступила з доповіддю «Лідія Ліщак – педагог, науковець, селекціонер, спадок якої досі актуальний». Професор кафедри генетики, селекції та захисту рослин Петро Завірюха розповів про життєвий шлях Лідії Петрівни Ліщак як педагога, сподвижника науки, титана праці і природолюбця.
В роботі II Міжнародної науково-практичної конференції взяли участь понад 50 учасників з Ізраїлю, Польщі, України. Робота конференції активно тривала два дні, особливу зацікавленість та обговорення в учасників викликали доповіді:
– Ріни Каменецкі, доктора філософії, с.н.с. відділу біотехнології та декоративного садівництва Сільськогосподарського науково-дослідного центру «Вулкані» у Бейт-Дагані, професора садівництва та фізіології рослин Єврейського університету в Єрусалимі (Ізраїль), на тему «Нова концепція ліквідації патогенів у часнику в контексті мікробіому»;
– Ванди Вадас, професора, доктора філософії Університету в Седльце (Польща), на тему «Можливість підвищення врожайності ранньої картоплі за допомогою застосування біостимулятора на основі кремнію»;
– Зеновія Деонизовича Сича, д.с.-г.н., професора кафедри генетики, селекції і насінництва Білоцерківського НАУ, на тему «Значення клонового добору у селекції та розсадництві садивного матеріалу часнику»;
– Володимира Васильовича Заморського, д.с.-г.н., професора, завідувача кафедри плодівництва і виноградарства Уманського НУС, на тему «Морфогенетичні особливості нових сортів яблуні»;
– Олександра Володимировича Куца, д.с.-г.н., директора Інституту овочівництва і баштанництва НААН, на тему «Науково-практичні аспекти біологізації галузі овочівництва»;
– Любові Маргітай, к.б.н., доцента кафедри плодоовочівництва і виноградарства Ужгородського національного університету, на тему «Підвищення родючості ґрунту в пермакультурному лісосаду при вирощуванні плодів, ягід, овочів, пряно-ароматичних і лікарських трав та винограду для переробки на екоснеки, чаї та варення».
Організатори конференції щиро вдячні учасникам за продуктивну наукову дискусію та цікаві ідеї. Бажаємо усім міцного здоров’я, нових звершень на науковій ниві.