Колектив кафедри технологій у рослинництві щиро вітає професора, доктора сільськогосподарських наук, заслуженого діяча науки і техніки України Івана Антоновича Шувара з присвоєнням звання Почесного професора Люблінського природничого університету (Profesor honorowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie). Це велике досягнення є справжнім визнанням Ваших наукових здобутків та незгасної праці у сфері науки. Бажаємо Вам подальших успіхів, нових наукових відкриттів та невичерпної енергії у професійній діяльності.


На кафедрі технологій у рослинництві факультету агротехнологій та екології ЛНУП відбулася чергова зустріч стейкхолдера факультету, директора Львівського підрозділу МПП фірми «Ерідон» Ігоря Богдановича Павлишина зі здобувачами РВО «Магістр», гарантом ОПП «Агрономія» РВО «Магістр», д.с.-г.н., професором І.А. Шуваром та науково-педагогічними працівниками кафедри. Впродовж зустрічі було обговорено питання удосконалення освітньої програми зі спеціальності «Агрономія» та забезпечення відповідності програмних результатів навчання запитам сучасних агропідприємств.
Стейкхолдер І.Б. Павлишин поділився зі студентами досвідом роботи у фірмі «Ерідон», яка є провідним українським аграрним підприємством з постачання якісних засобів захисту рослин, насіння та добрив. Ігор Богданович зазначив, що готовий і надалі співпрацювати з факультетом агротехнологій та екології ЛНУП у практичній підготовці здобувачів вищої освіти, надаючи можливість проходження виробничої практики на базі МПП фірми «Ерідон» та подальшого працевлаштування.
Дякуємо за співпрацю з ЛНУП!


З метою перевірки на кафедрах факультету агротехнології та екології ЛНУП загального агротехнічного стану і методичного рівня закладки польових досліджень 27 червня 2024 року на дослідному полі кафедри технологій у рослинництві проводилась перевірка і приймання стану проведення польових дослідів комісією у складі: в.о. ректора ЛНУП, доктора с.-г. наук, професора В.І. Лопушняка; голови комісії, в.о. декана факультету, доцента О.М. Андрушка, проректора з наукової роботи, доцента Б.І. Гулька; заступника голови комісії, доцента В.С. Борисюка; в.о. завідувача кафедри технологій у рослинництві, доцентки М.Л. Тирусь; завідувачки кафедри садівництва і овочівництва, доцентки О.Й. Дидів; доцента кафедра агрохімії та ґрунтознавства В.Я. Іванюка; в.о. професора кафедри генетики, селекції та захисту рослин П.Д. Завірюхи. Усі відповідальні виконавці кафедри технологій у рослинництві продемонстрували свої польові досліди, розказували про методику їх ведення. У процесі обговорення виконавцям ставились численні запитання, на які було отримано ґрунтовні пояснення. Комісія відмітила своєчасність проведення обліків та спостережень за сільськогосподарськими культурами в польових дослідах науково-педагогічних працівників, аспірантів і докторантів кафедри, задовільну якість ведення первинної документації з питань науково-дослідної роботи.


На кафедрі технологій у рослинництві факультету агротехнологій та екології ЛНУП відбулася зустріч стейкхолдера факультету, генерального директора ТОВ «Сервіс-Агрозахід» Романа Романовича Проця зі здобувачами РВО «Бакалавр» та робочою групою ОПП «Агрономія». Впродовж зустрічі було обговорено питання удосконалення освітньої програми зі спеціальності «Агрономія» та забезпечення відповідності програмних результатів навчання запитам сучасних агропідприємств.
Стейкхолдер Р.Р. Проць поділився цінним досвідом, ознайомив студентів із роботою очолюваної ним компанії. ТОВ «Сервіс-Агрозахід» – це компанія, яка є офіційним дистриб’ютором багатьох світових компаній-виробників високоякісних засобів захисту рослин, посівного матеріалу, добрив та сільськогосподарської техніки, в тому числі в ексклюзиві.

18 квітня 2024 року на факультеті агротехнологій та екології Львівського національного університету природокористування відбулося засідання робочих груп з підготовки відомостей про самооцінювання ОПП «Агрономія» та ОПП «Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство» за другим (магістерським) рівнем вищої освіти. Заступник декана факультету з навчально-методичної роботи Галина Косилович ознайомила членів робочої групи з етапами та вимогами процедури проходження акредитації відповідних освітніх програм у 2024–2025 н.р. Гарант ОПП «Агрономія» Іван Шувар та гарант ОПП «Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство» Іванна Рожко доповіли про стан готовності освітніх програм до процесу акредитації та забезпечення освітнього процесу на відповідність кадровим вимогам. Робочими групами визначені заходи, необхідні для забезпечення ефективного процесу акредитації, та погоджено відповідальних осіб за підготовку проєкту Відомостей про самооцінювання відповідних освітніх програм.

 


6 березня 2024 року на кафедрі технологій у рослинництві під керівництвом кандидатки сільськогосподарських наук, доцентки Руслани Панасюк відбулося засідання студентського наукового гуртка «Рослинництво» за результатами наукових досліджень 2023 року. Гуртківці кафедри представили презентації та доповіли про отримані результати досліджень. Основна тематика доповідей, представлених гуртківцями кафедри, була присвячена особливостям технології вирощування сільськогосподарських культур.
Згідно з результатами засідання кафедрального наукового гуртка для участі у Звітній студентській науковій конференції на засіданні студентських наукових товариств факультету рекомендовано заслухати доповіді наступних студентів: М. Юричко, студентка групи Аг-32, тема доповіді «Продуктивність вівса сорту Закат залежно від норми висіву в умовах Лісостепу Західного»; М. Гайвась, студент групи Аг-51, тема доповіді «Формування врожайності бульб картоплі залежно від сорту».
Всім учасникам конференції найщиріші побажання щедрих врожаїв на науковій ниві!

З 12 лютого 2024 року розпочалася серія зимових онлайн-конференцій від міжнародної компанії «Bayer», присвячених актуальним проблемам і перспективам вирощування кукурудзи, соняшнику, картоплі та озимих культур. Кафедра технологій у рослинництві організувала участь науково-педагогічних працівників і студентів факультету агротехнологій та екології в конференції. Такі заходи дозволяють студентам краще розуміти предметну область навчання за обраною спеціальністю, а також збагатитися знаннями з базових дисциплін. Для викладачів проблематика конференції дозволяє перебувати в авангарді сучасних технологічних рішень вирощування основних польових культур.

Факультет агротехнологій та екології має давню історію підготовки фахівців агрономічного профілю. Сучасний стан економіки країни потребує створення нової системи інноваційного розвитку агропромислового сектору «аграрна освіта – аграрна наука – аграрне виробництво». Серед основних напрямів професійної підготовки фахівців аграрного профілю агрономія займає чільне місце і має ознаки фундаментальної науки. Над забезпеченням високого рівня підготовки спеціалістів для аграрної галузі постійно працює адміністрація університету, факультету та його науково-педагогічний колектив і допоміжний персонал. Важливе місце у цьому комплексі посідає зміцнення матеріально-технічної бази та готовність майбутніх фахівців брати на себе відповідальність у прийнятті практичних рішень.

Впродовж місяця (1-28 лютого 2023 року) тривали наукові змагання I Міжнародного наукового чемпіонату країн Європи, Азії та Африки у Дубаї, організованого International Historical Biographical Institute (Dubai – New York – Rome – Jerusalem – Beijing), в якому взяли участь 1027 учасників – науковців із 59 країн світу. Наукові роботи були подані з 36 галузей науки.
Міжнародна експертна суддівська комісія з авторитетних вчених (понад 50 Нобелівських лауреатів серед журі та експертів) визначала переможців відповідно до галузей наук. В загальнокомандному заліку Україна посіла почесне 11 місце.
У галузі «Природничі науки» звання Срібного призера з науки країн Європи, Азії та Африки отримала кандидатка сільськогосподарських наук, викладачка кафедри технологій у рослинництві Львівського національного університету природокористування Руслана Миколаївна Панасюк з науковою роботою на тему «Research results of Nitroamophoska-M fertilizer in the Western Forest-Steppe zone of Ukraine».

Учасники студентського наукового гуртка «Рослинництво» взяли активну участь у студентській інтернет-конференції на тему «Використання методів дистанційного зондування агрохімічних показників ґрунту і фітосанітарного стану посіву у контексті сучасних технологій вирощування сільськогосподарських культур», яка відбулася 14 квітня 2022 року на факультеті агротехнологій та екології в онлайн-режимі з використанням платформи Zoom. Зокрема, під керівництвом кандидата с.-г. наук, в.о. доцента Марії Львівни Тирусь було представлено 6 доповідей у формі презентативного матеріалу. Тематика доповідей розкривала питання застосування цифрових технологій для моніторингу фітосанітарного стану посівів с.-г. культур, системи супутникового моніторингу с.-г. угідь, використання вегетаційних індексів для оцінки стану посівів тощо.


12 жовтня 2021 року відбулася перевірка агротехнічного рівня закладки польових дослідів за темою дисертаційної роботи «Вплив сидеральних культур та рівнів удобрення на врожайність цукрового буряка» аспіранта першого року навчання Андрія Петровича Смалька (науковий керівник – д-р. с.-г. наук, професор, завідувач кафедри технологій у рослинництві Володимир Володимирович Лихочвор). Комісія у складі в.о. декана факультету агротехнологій і екології П.Д. Завірюхи, наукового керівника професора В.В. Лихочвора, заступника декана із наукової роботи В.С. Борисюка і доцента В.Я. Іванюка відмітила, що досліди закладено на високому методичному рівні з відмінною якістю ведення первинної документації. Здобувач наукового ступеня А.П. Смалько ознайомив присутніх з виконаною роботою і продемонстрував визначення твердості ґрунту за допомогою сучасного пенетрометра. 


Впродовж декількох років на кафедрі технологій у рослинництві факультету агротехнологій і екології Львівського НАУ стало доброю традицією для покращення проведення практичних занять з таких дисциплін, як «Рослинництво», «Технології вирощування продукції рослинництва», «Технології вирощування олійних культур» «Техніка та технології в АПК», висівати колекцію польових культур, а саме: зернові (пшениця, жито, овес, ячмінь, тритикале, просо, кукурудза), зернобобові (горох, нут, квасоля, соя, сочевиця, кормові боби, люпин, арахіс), олійні (ріпак, гірчиця, рижій), прядивні (льон довгунець), бульбоплоди (картопля), коренеплоди (буряки кормові, морква, ріпа).
Цього року перші зерна вищезгаданої колекції висіяли студенти факультету механіки, енергетики та інформаційних технологій групи Аін-21. Надзвичайна дисциплінованість, ерудованість та прагнення до знань цих студентів дають підставу впевненості у тому, що засіяні зерна знань в майбутньому дадуть щедрі плоди…

 

 


 

На кафедрі технологій у рослинництві 24 червня 2021 року відбулася перевірка загального агротехнічного рівня закладки польових дослідів, своєчасності проведення обліків та спостережень, якості ведення первинної документації з питань науково-дослідної роботи. Комісія на чолі із деканом факультету агротехнологій і екології доцентом В.В. Бальковським відмітила високий методичний рівень проведення польових досліджень за темою дисертаційної роботи в.о. доцента М.Л. Тирусь «Агробіологічні особливості формування продуктивності амаранту в умовах західного Лісостепу» та взірцеве ведення колекції сільськогосподарських культур лаборантами кафедри Н.В. Качинською та Т.І. Павкович.


Викладачі кафедри технологій у рослинництві 22 червня 2021 року взяли участь в щорічному аграрному форумі «Нове зернятко», який відбувався у новому безпечному форматі «Живе спілкування в полі». Програмою заходу було передбачено відвідування демонстраційних посівів нових перспективних сортів та гібридів, насіннєвих посівів, як нових, так і перевірених часом сортів озимих та ярих культур. Інформацію про будь-який сорт чи гібрид с/г культур можна було побачити в полі та дізнатися про особливості кожного безпосередньо від представників оригінаторів. Пізнавальним було відвідування насіннєвого заводу, де проводять доробку насіння до посівних кондицій на новітньому насіннєочисному комплексі «Cimbria». Родзинкою даного заходу стали новинки агротехніки та демонстрація її роботи в полі. 

 


11 червня 2019 року викладачі кафедри технологій у рослинництві факультету агротехнологій і екології взяли участь у Дні поля на АгроАрені Захід компанії Bayer, що розташована у с. Кам'янки Тернопільської області. Щира подяка організатору за високий науковий та організаційний рівень проведення заходу.


 90-річчя видатного вченого і селекціонера гречки 

25-26 квітня в Подільському державному аграрно-технічному університеті відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Селекція, насінництво, технології вирощування круп’яних культур та інших сільськогосподарських культур: досягнення і перспективи», присвячена світлій пам’яті відомого вченого і селекціонера гречки Олени Семенівни Алексеєвої, за участю вчених з Азербайджану, Білорусі, Молдови, Казахстану, Росії та усіх куточків України. В кожній з доповідей колег та запрошених гостей лунали теплі слова про селекціонера, яка назавжди увійшла в історію української науки.

Відкрив пленарне засідання конференції ректор Подільського державного аграрно-технічного університету доктор економічних наук, професор, заслужений працівник сільського господарства України Володимир Васильович Іванишин. Він привітав присутніх, у своїй доповіді згадав про непересічні наукові здобутки видатного селекціонера Олени Семенівни Алексеєвої та побажав учасникам плідних наукових дискусій.

На пленарному засіданні конференції також виступили: заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Хмельницької обласної державної адміністрації Вадим Петрович Конончук; перший проректор з науково-інноваційної та міжнародної діяльності Руслан Юрійович Гаврилянчик; учень наукової школи видатного науковця, доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри екології та агробіології Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького Володимир Якович Білоножко; завідувач кафедри рослинництва, селекції та насінництва, доктор сільськогосподарських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Олександр Савич Гораш; директор Багатофункціонального кооперативу «Ратай», кандидат сільськогосподарських наук Ігор Михайлович Марусяк; провідний науковий співробітник Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва НААН, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Роман Львович Богуславський та ін. 

ЛНАУ представляв  професор кафедри технологій у рослинництві Львівського національного аграрного університету, доктор сільськогосподарських наук, професор, академік АН ВО України, заслужений діяч науки і техніки України Іван Антонович Шувар. У своєму виступі  розповів про сучасні проблеми землеробства в контексті глобального потепління, а також про особливості вирощування гречки у проміжних посівах. 

У ці ж дні в Подільському державному аграрно-технічному університеті відбулось засідання спеціалізованої вченої ради Д 71.831.01 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 – рослинництво, до складу якої входить професор І. А. Шувар. Заслухано 3 дисертаційні роботи на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук. Одну з них на тему «Удосконалення окремих елементів вирощування гречки в умовах Лісостепу Західного» захищав уже «правнук» великої наукової школи О. С. Алексеєвої – Антон Васильович Рарок. 

До цієї конференції авторський колектив приурочив і видав науково-практичні рекомендації «Вирощування гречки у проміжних посівах» за загальною редакцією професорів В. В. Іванишина та І. А. Шувара.


Колектив кафедри технологій у рослинництві ЛНАУ щиро вітає доктора сільськогосподарських наук, професора, члена-кореспондента НААНУ Володимира Володимировича Лихочвора з високою нагородою Лауреата Державної премії в галузі науки і техніки.
Бажаємо міцного здоров’я, щастя та нових творчих здобутків.

 

 

 

 


13 і 19 червня 2014 року на дослідному полі кафедри технологій у рослинництві відбувся семінар на тему «Особливості технології вирощування гібридів озимого ріпаку фірми DSV». Провідні фахівці цієї фірми ознайомили учасників семінару із кращими гібридами озимого ріпаку, оптимальними нормами їх висіву та особливостями хімічного захисту від хвороб та шкідників. Співдоповідачами були представники фірм CHEMINOVA та BASF. Приємно відзначити, що більшість учасників семінару це випускники факультету агротехнологій та екології. 

 

 


Вшанування наукових здобутків

   26 лютого 2013 року відбулася позачергова сесія Загальних зборів Національної академії аграрних наук України. За видатні успіхи в розвитку аграрної науки  завідувачу кафедри технологій у рослинництві Львівського НАУ, доктору сільськогосподарських наук, професору Лихочвору Володимиру Володимировичу присвоєно звання члена-кореспондента НААН України.

В четвер, 28 лютого 2013 року,  на кафедрі технологій у рослинництві відбулося урочисте засідання, на якому колеги по роботі щиро привітали Володимира Володимировича з цієї нагоди і побажали міцного здоров’я, щастя, нових плідних ужинків на науковій та освітянській ниві.

 

 

 


Шувар І. А Особливо небезпечні рослини України [текст] : навч. посіб. /

За ред. І. А. Шувара – К. : «Центр учбової літератури», 2013. – 192 с.

ISBN 978-617-673-196-2

В посібнику викладено основні поняття про особливо небезпечні рослини України, які порушують баланс співіснування природних угруповань і з кожним роком розширюють свій ареал на теренах країни, завдаючи шкоди народному господарству;

розкрито особливості рослин-алергенів і отруйних рослини, які негативно впливають на стан здоров’я людей, тварин, погіршують якість сільськогосподарської продукції та навколишнє природне середовище;

зважено на необхідність донести до свідомості кожного мешканця країни знання про непередбачувані важкі наслідки від неграмотного поводження у повсякденному житті з отруйними та шкідливими рослинами;

значна увага надана запобіжним карантинним заходам, застереженням і боротьбі з небезпечною рослинністю на землях різного призначення та у побуті.

Для студентів різних напрямів підготовки і спеціальностей, аспірантів, викладачів, наукових працівників, народних обранців, керівників підприємств і організацій, вчителів, учнівської молоді, працівників сільського і народного господарства та різних верств населення, які мають безпосередній чи опосередкований контакт з рослинним біорізноманіттям, турбуються про його екологічний стан, загальну культуру народу, екологізацію землеробства,добробут і здоров’я нації.