Експертний центр «Агротуристичний кластер» створено у Львівському національному аграрному університеті для реалізації завдань проєкту «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів па принципах інновацій та сталості» (Uniclad) ЕРАЗМУС+К2 № 609944-1ІРР-1-2019-1-LTТ-ЕРРКЛ2-СВHE. Відповідно до наказу № 43а від 03.03.2021 р. за центром закріплені аудиторії № 292 і 296 лекційного корпусу.
Послуги, які надаються центром «Агротуристичний кластер»:
1. Створення бізнес-проєктів у сфері освіти і агротуризму.
2. Проведення тренінгів для представників бізнесу, круглих столів, семінарів, вебінарів, днів відкритих дверей.
3. Проведення наукових досліджень у сфері екорекреації.
4. Розробка методології використання фіто-, гіпо- та апітерапії в екорекреації.
5. Організація та проведення екскурсій на природоохоронних територіях.
6. Організація та проведення майстер-класів із арттерапії в рамках заходів екологічної освіти.
7. Створення курсів з екоосвіти.
8. Пошук партнерів для створення агротуристичних кластерів.

11 березня 2021 року Львівський національний аграрний університет організував зустріч за круглим столом з Яворівським національним природним парком, який є стейкхолдером та партнером університету в рамках проєкту «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості» (UniClaD). Під час зустрічі, у якій взяло участь 17 осіб, Ольга Іщенко, менеджер проєкту (ЛНАУ), представила модель експертного центру: розташування, кімнати, робочу групу, персонал та завдання. Учасники створили робочу групу проєкту. До її складу входять 7 осіб (2 представники кафедри екології, один представник кафедри туризму, 3 представники ЯНПП та контактна особа з ЛНАУ). Багато уваги було приділено обговоренню пунктів угоди між ЛНАУ та ЯНПП, яку представив Петро Хірівський (академічний керівник проєкту, ЛНАУ). Обидві сторони домовились та підписали угоду, а також призначили керівника центру (Богдан Кректун, доцент кафедри екології). Михайло Біляк, директор ЯНПП, та Петро Хірівський запропонували загальні теми дослідження в рамках проєкту та план роботи (пілотний дослідницький проєкт, теми для магістерських робіт, залучення інших зацікавлених сторін до участі в проєкті).

В рамках проєкту UniClad «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості» 609944-EPP-1-2019-1-LT-EPPKA2-CBHE-JP 23 серпня 2023 року відбувся круглий стіл за участю робочих груп ЛНУП та Яворівського національного природного парку. Обговорювали поточний стан та етапи виконання пілотного проєкту «Агротуристичний кластер». Презентували матеріали, підготовлені і розроблені відповідно до завдань другого робочого пакету. Між учасниками круглого столу відбулась жвава дискусія та обговорення наступних кроків у реалізації проєкту.

 

12 вересня 2023 р. на базі екохутора «Мочари» Яворівського НПП та центру реабілітації бурих ведмедів «Ведмежий притулок» (с. Домажир) відбувся воркшоп «Роль підприємців у розвитку екорекреації на прикладі ЯНПП та центру реабілітації бурих ведмедів "Ведмежий притулок"», в якому взяли участь представники експертного центру «Агротуристичний кластер», викладачі та студенти кафедри екології ЛНУП, працівники ЯНПП, представники місцевих територіальних громад та підприємці. Учасників ознайомили із рекреаційним потенціалом екохутора «Мочари» Яворівського національного природного парку, екологічними маршрутами, рекреаційними природотерапевтичними технологіями, такими як фітотерапія, апітерапія, іпотерапія. На базі центру реабілітації бурих ведмедів «Ведмежий притулок» вивчали досвід організації екскурсійних маршрутів та діяльність підприємців щодо створення додаткових туристичних продуктів у вигляді трав’яних чаїв та ожинового вина «Вино ведмеже». Відмічено, що створення таких продуктів в межах кластерних ініціатив є прикладом ефективної співпраці між природоохоронними об’єктами та підприємцями.

15-16 вересня 2023 року Львівська аграрна палата відзначила свій 25-річний ювілей. Святкування проходило в робочій обстановці – у формі міжнародної конференції «Нові виклики та можливості для співпраці в аграрній галузі у час війни. 25 років разом з Львівською аграрною палатою» на базі Львівського національного університету природокористування. Долучились до заходу понад 150 учасників – фермерів, уповноважених представників Львівської аграрної палати та аграрних палат шістнадцяти областей України, представників влади, органів місцевого самоврядування, експертів проєктів та програм міжнародної технічної допомоги, провідних науковців аграрних ЗВО.

30 вересня 2023 року відбулася робоча зустріч з метою підписання Меморандуму про співпрацю зі створення рекреаційно-туристичного кластера між представниками Івано-Франківської селищної ради (І. Перун), Яворівського національного природного парку (C. Маруняк, І. Любінець) та Львівського національного університету природокористування (П. Хірівський, Б. Кректун).

Важливою частиною освітнього процесу та рекреаційно-туристичної діяльності є екскурсії на об’єкти, де можна почерпнути додаткові знання в конкретній галузі.

Так, 3 жовтня 2023 року здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальностей 101 «Екологія» та 183 «Технології захисту навколишнього середовища» та викладачі кафедри екології Юстина Жиліщич, Наталія Панас, Ольга Германович, Мар’яна Іванків, Наталія Лопотич, Ірина Саламаха, Марта Онисковець на базі регіонального ландшафтного парку «Знесіння» провели виїзний семінар на тему «Біорізноманіття, пам’ятки історії та природи міста Львова» та здійснили ряд еколого-пошукових досліджень на екологічних маршрутах з метою збору інформації для проведення практичних й семінарських занять із дисциплін «Соціоекологія», «Екологія людини», «Біологія», «Екологічний туризм». Зокрема, в процесі дослідження ознайомилися з історико-ландшафтною пам’яткою парку «Стара стрільниця», геологічними та археологічними пам’ятками (гора Лева та гора Баба), ботанічною та гідрологічною пам’ятками (гора Хомець і потік Хомець). Природно-заповідна історична та охоронна територія парку «Знесіння» становить 312,1 га.

На території парку відвідали геологічні об’єкти – сліди вивітрювання і розшарування порід, рештки скам’янілих дерев і морських молюсків, окремі залишки кам’яних валунів. Археологічна спадщина представлена слідами оборонного городища і культового об’єкта на горі Баба (IX–XI ст.), городищем-капищем на Світовидовому полі.

Через господарську діяльність природний ландшафт парку зазнав серйозних змін. На всій території є антропогенні форми рельєфу – колишні кар’єри, утворені під час видобування покладів піску відкритим способом.

Здобувачі вищої освіти та науково-педагогічні працівники кафедри екології ознайомилися із зонуванням РЛП «Знесіння», відвідали ряд екологічних маршрутів.

 

 

На кафедрі екології у рамках реалізації проєкту UniClad на базі Експертного центру «Агротуристичний кластер» 14 листопада 2023 року був проведений семінар, у якому активну участь взяли науково-педагогічні працівники та студенти спеціальностей 101 «Екологія» та 183 «Технології захисту навколишнього середовища». У дружній та невимушеній атмосфері були заслухані доповіді щодо рекреаційних можливостей Розточчя, шляхів співпраці з громадою, місцевим бізнесом. У ході активного обговорення прозвучали цікаві та креативні думки студентської молоді щодо перспективних елементів формування кластерів з агротуризму.

З метою якісного формування структури та контенту освітніх програм, що реалізуються на кафедрі екології, та розширення співпраці в рамках міжнародного проєкту ЄС ЕРАЗМУС+ «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості» (Uniclad), 22 листопада 2023 року відбулася зустріч гарантів освітніх програм, науково-педагогічних працівників, здобувачів вищої освіти, представників громадських організацій, територіальних громад та роботодавців.
На запрошення завідувача кафедри екології, к.б.н., доцента Петра Хірівського до зустрічі долучилися стейкхолдери, зацікавлені в якісній підготовці фахівців у галузі екології та захисту навколишнього середовища, розвитку міжнародної співпраці в рамках європейських освітніх проєктів. Серед них були представники державних органів управління, природоохоронних установ, наукових та освітніх закладів, організацій, які працюють у сфері екологізації довкілля, а саме:

19 грудня 2023 року за участю представників експертного центру «Агротуристичний кластер», викладачів і студентів кафедри екології ЛНУП, працівників Яворівського НПП і представників місцевих територіальних громад відбувся науково-практичний семінар «Використання природних ресурсів, об’єктів інфраструктури та природотерапії Яворівського НПП в екологічному, патріотичному вихованні та оздоровленні молоді». Семінар проходив на базі екоцентру Яворівського НПП за участю директора парку Сергія Маруняка, працівників парку Михайла Біляка, Оксани Годованець та Віталія Гавгуна, педагогів Жовківської ОТГ з 18 закладів освіти.


9 січня 2024 року відбулося засідання представників робочої групи проєкту Еразмус+ UniClad з ЛНУП та ЯНПП щодо плану роботи центру експертизи на 2024 рік. Основне питання – це створення нових агротуристичних локацій на території біосферного резервату «Розточчя» та їх матеріальне забезпечення. Для цього було запропоновано створити експертну групу у складі: П. Хірівський, Б. Кректун, М. Біляк, С. Маруняк, В. Приндак.
Основне завдання експертної групи – це оцінка ресурсного потенціалу окремих локацій і використання їх ресурсів для створення ефективних бізнес-пропозицій, допомога органам місцевого самоврядування та представникам бізнесу у наданні агротуристичній діяльності ознак екотолерантності та сталості.


Хірівський Петро Романович,
завідувач кафедри екології ЛНУП
Детальніше

Михайло Васильович Біляк,
провідний спеціаліст з екоосвіти ЯНПП
Детальніше

Богдан Васильович Кректун,
доцент кафедри екології ЛНУП
Детальніше

Сергій Степанович Маруняк,
директор Яворівського НПП
Контакти

Василь Петрович Приндак,
директор НПП «Сколівські Бескиди»
Контакти