19 травня 2015 року, в рамках заходів присвячених Тижню науки, на кафедрі статистики та аналізу Львівського національного аграрного університету було проведений круглий стіл на тему «Сучасні виклики продовольчої безпеки». Метою даного круглого столу стало обговорення актуальних проблем продовольчої безпеки в сучасних умовах глобалізації та інтеграції України у світове агровиробництво. Науковці обговорювали тенденції основних індикаторів продовольчої безпеки, проблеми забезпечення населення достатньою кількістю якісного та порівняно недорогого продовольства, роль сільського господарства загалом та його окремих галузей у забезпечені продовольчої безпеки країни, напрямки покращення продовольчої безпеки. Жвава дискусія, інформативні презентації та питання до доповідачів свідчили про зацікавленість проблематикою конференції та її актуальність.

З привітаннями до учасників круглого столу звернулися проректор з наукової роботи Львівського національного аграрного університету, д.е.н., в.о. професора І.Б. Яців та декан економічного факультету ЛНАУ, к.е.н., в.о. професора Я.С. Янишин, які наголосили на значимості здійснюваного заходу.

Завідувач кафедри статистики та аналізу ЛНАУ д.е.н., професор В.В. Липчук  звернув увагу на актуальність проблеми продовольчої безпеки в Україні та світі, окреслив основні індикатори продовольчої безпеки, зосередившись на питаннях якості та доступності продовольства. Про роль біоекономіки в забезпеченні продовольчої безпеки в умовах глобалізації розповів Президент Львівської Аграрної палати, д.е.н., професор, декан економічного факультету Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Гжицького П.М. Музика. Важливі питання статистичної оцінки продовольчої безпеки в глобальному і регіональному вимірі висвітлила к.е.н., доцент Львівського національного університету імені Івана Франка Н.П. Лутчин.

З доповіддю про зовнішньоекономічні операції у формуванні балансів основних видів продовольства в Україні виступив д.е.н., в.о. професора І.Б. Яців, який вказав на зменшення імпорту ряду важливих видів продовольчих товарів. На зниженні купівельної спроможності населення внаслідок кризи, як важливого чинника формування продовольчої безпеки, сконцентрував увагу д.е.н., професор, завідувач кафедри підприємництва та права ЛНАУ Ю.Е. Губені.

Велике зацікавлення серед учасників круглого столу викликала стендова доповідь експерта з аграрних питань ТзОВ «Ринок сільськогосподарської продукції «Шувар» І.М. Стефанишина про роль сільського господарства у вирішенні проблем продовольчої безпеки країни. Свіжий погляд на проблему продовольчої безпеки України внесли доповіді викладачів кафедри статистики та аналізу ЛНАУ.

Також відбулася жвава і цікава дискусія.