Підведено підсумки першого туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей у 2023/2024 навчальному році. Кафедра підприємництва та торгівлі провела конкурс студентських наукових робіт за напрямками «Підприємництво» і «Економіка та управління у сфері торгівлі». Це стало одним із підсумкових етапів творчого доробку студентів, зокрема діяльності наукового гуртка «Підприємництво: інновації та аналітика». Усі роботи, що надійшли на конкурс, оцінені конкурсними комісіями, які очолили: за напрямом «Підприємництво» – професор Ігор Яців, за напрямом «Економіка та управління у сфері торгівлі» – професор Юрій Губені. У результаті роботи конкурсних комісій та узагальнених оцінок студентами визначено переможців. За напрямом «Підприємництво» переможцем визнано студента групи Птб-31 Тараса Нестера із науковою роботою щодо стану та перспектив розвитку сільськогосподарських підприємств Львівщини, а за напрямом «Економіка та управління у сфері торгівлі» – студента групи Птб-41 Павла Яшана із науковою роботою, спрямованою на вивчення особливостей розвитку електронної комерції в контексті діджиталізації бізнесу. Студентське наукове життя на факультеті управління, економіки та права розвивається.

В середині лютого віцепрезидент Львівської торгово-промислової палати Володимир Коруд провів гостьову лекцію для студентів і викладачів спеціальності «Підприємництво та торгівля» та інших зацікавлених студентів факультету управління, економіки та права.
Після лекції відбулась тривала дискусія зі студентами на тематику, пов’язану із роллю торгово-промислової палати у розвитку підприємництва та міжнародної комерційної співпраці. Стейкхолдер поділився своїми оцінками освітньої програми, відзначив особливу роль стажувань, навчальних візитів та практик у підготовці фахівців для бізнесу й публічного управління.
Під час візиту віцепрезидент торгово-промислової палати зустрівся із в.о. ректора ЛНУП проф. Василем Лопушняком, відвідав Наукову бібліотеку університету. Також тривалою була розмова на кафедрі підприємництва та торгівлі, під час якої не лише підсумували результати візиту, але й ретельно опрацювали деякі зміни в освітній програмі, оцінили навчально-дидактичні матеріали, намітили нові напрямки співпраці.

17 січня 2024 року кафедра підприємництва та торгівлі провела у змішаному форматі робочу зустріч з обговорення освітніх програм ОР «Магістр» та «Бакалавр» зі спеціальності «Підприємництво та торгівля». У засіданні взяли участь управлінці, підприємці, громадські активісти та випускники кафедри.Завідувач кафедри проф. Юрій Губені ознайомив учасників зустрічі з її завданням та регламентом роботи. Заступник завідувача доц. Володимир Крупа нагадав, що проєкти, які було надіслано усім залученим до обговорення, – це своєрідна канва змін. Він пояснив усі основні вимоги та структуру ОП. Проф. Ігор Яців наголосив, що пропозиції можуть торкатись не лише структури ОП, але й змістового наповнення навчальних дисциплін.В обговоренні взяли участь представники Департаменту АПР, Львівської торгово-промислової та Львівської аграрної палат, органів місцевого самоврядування та громадських організацій, приватні підприємці та працівники торгових підприємств. Свої міркування висловили студенти усіх трьох рівнів підготовки.Слушні міркування та пропозиції надали колеги-викладачі з університетів Львова та Полтави.Усі зауваження, пропозиції та міркування старанно фіксували працівники кафедри, члени робочих груп із розробки ОП.Уже після завершення онлайн-зустрічі на кафедрі ще раз детально все порівняли із проєктом, оцінили взаємний зв’язок та структуру поданих пропозицій.Робота над освітніми програмами зі спеціальності «Підприємництво та торгівля» триває.

 

24 травня 2023 р. кафедра підприємництва, торгівлі та біржової діяльності Львівського національного університету природокористування вдруге провела Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Організаційно-економічні та соціальні складові розвитку підприємництва».
Завідувач кафедри д.е.н., професор Юрій Губені, відкриваючи конференцію, наголосив на важливості обговорення теоретико-методологічних засад, а також науково-прикладних рекомендацій з проблем розвитку підприємництва в Україні в умовах агресії рф.
Зі словами вітання та підтримки українському народу виступили професор Юліус Раманаускас (Литва), професор Анна Новак та інші колеги з Польщі та Чехії.
Про практичні аспекти діяльності підприємців-аграріїв Львівської області в умовах воєнного стану розказали директор департаменту АПК Львівської ОВА Тетяна Гетьман, віцепрезидент Львівської торгово-промислової палати Володимир Коруд, керівник відділу маркетингу ОРСП «Шувар» Тетяна Попович, міський голова Радехова Степан Коханчук.
Міркуваннями про стан і перспективи розвитку підприємництва в Україні поділилися такі відомі науковці, як академік Юрій Лупенко, академік Микола Малік, професор Олександр Шпикуляк, професор Олександр Аверчев, професор Руслана Левкіна, професор Наталя Танклевська, професор Павло Музика, професор Ігор Міщук, професор Ростислав Слав’юк.
Підсумовуючи конференцію, професор Ігор Яців зазначив, що плідно та у цікавому стилі було обговорено низку аспектів теоретичного, методологічного та прикладного характеру, що стосуються розвитку підприємництва і торгівлі.
Важливими були пропозиції щодо вдосконалення наукового забезпечення підприємницької сфери.
Водночас усі учасники конференції висловили згуртовану позицію щодо нашої перемоги.


11 травня спільними зусиллями кафедри економіки та кафедри підприємництва, торгівлі та біржової діяльності за участю авторитетного експерта, smm-спеціаліста у галузі інтернет-маркетології, таргетолога, кандидата економічних наук Оксани Смулки було проведено гостьову лекцію на тему «Розвиток сучасних форм реалізації продукції». Відкриваючи лекцію, декан факультету управління, економіки та права, доцент Володимир Ковалів висловив сподівання, що низка подібних зустрічей з практиками допоможе студентам краще усвідомити переваги навчання на факультеті, зрозуміти перспективи обраних професій.
Впродовж академічної години викладачі та студенти дізнались надзвичайно багато цікавого, корисного та навіть несподіваного. Як продати товар, як правильно сформувати маркетингову поведінку, як взаємодіяти з клієнтами та покупцями – це лише частина питань, які вміло та цікаво розкрила лектор Ірина Ігорівна. Запитання присутніх торкалися технологій продажу, поширення позитивної та негативної інформації, взаємодії зі штучним інтелектом, формування алгоритмів вибору пріоритетів при покупках. Підводячи підсумок лекції, професор Юрій Губені та в.о. професора Ірина Черевко відзначили беззаперечну актуальність та переваги живого спілкування. Не лише запитання, але й оплески були подякою від студентів та викладачів для лекторки.
Як відзначив студент IV курсу спеціальності підприємництво, торгівля та біржова діяльність Дмитро Курилко, така лекція спонукає до інтенсивного обдумування багатьох питань торговельного бізнесу. А студентка спеціальності «Економіка» Роксолана-Мар’яна Жигайло підтвердила, що сучасні технології продажу кардинально змінили економічні відносини в торгових ланцюгах, це, по суті, новий світ, це майбутнє, яке уже прийшло до нас в гості.
Співпраця кафедр економіки та підприємництва, торгівлі та біржової діяльності виявилась плідною. Факультет управління, економіки та права розвиває співпрацю із реальним бізнесом, посилює практичну підготовку.

Відомий мислитель і письменник Сервантес говорив про науку, що у ній найкращий вчитель – це досвід.

Молоді науковці спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність», як і багато інших їхніх колег з факультету управління, економіки та права, беруть активну участь у наукових дослідженнях.

Звітна студентська наукова конференція, яка відбулась 29-31 березня 2023 року, була закономірним підсумком дослідницької роботи. Тому природно, що й наші студенти отримали відзнаки.

Зокрема, студент групи ПТБ-41 Володимир Маслюк (науковий керівник – доцент Наталія Зеліско) нагороджений грамотою за активну участь у роботі конференції, представивши наукове дослідження на тему «Виклики для електронного бізнесу в часі війни». Студентка групи ПТБ-21 Соломія Рибка під науковим керівництвом доцента Володимира Крупи презентувала наукову роботу «Чинники забезпечення успіху інноваційного підприємництва в сучасних умовах» і отримала сертифікат.

Шлях у велику науку пролягає через перші спроби, перші дослідження, перші рядки.

27 квітня 2023 року відбувся семінар-тренінг «Стартап: від генерації ідеї до втілення в бізнес» для викладачів та студентів факультету управління, економіки та права спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність». Спікером заходу була Олександра Корчинська – кандидат економічних наук, доцент кафедри адміністративного та фінансового менеджменту НУ «Львівська політехніка», сертифікована тренерка програми Creative Spark Tech StartUp School – інноваційної локації, середовища для продукування ідей та стартапів.
Проведення такого виду навчання доцільне у контексті набуття практичних навичок у вивченні освітніх компонент «Управління стартапами», «Венчурне підприємництво» та «Інноваційне підприємництво».
В ході семінару-тренінгу учасники мали нагоду опанувати особливості розробки та реалізації стартапів, сформувати краще уявлення про те, як організувати інноваційний процес і створити якісну бізнес-модель для свого стартапу, ознайомитись з прикладами успішних стартапів в Україні та світі.
Таке безпосереднє навчання сприяє розвитку підприємницького мислення та поведінки, демонстрації лідерських якостей, здобуттю навичок роботи в команді.

 

Кафедра підприємництва, торгівлі та біржової діяльності за підтримки та участі викладачів Горохівського та Тлумацького фахових коледжів провела у змішаному форматі 30 березня навчально-методичний семінар «Методичні особливості підприємницької освіти у закладах вищої та передвищої освіти». Семінар зібрав значне гроно учасників не лише із фахових коледжів, які структурно входять у ЛНУП, але й з інших навчальних закладів Львова.
Відкрив семінар декан факультету управління, економіки та права доц. Володимир Ковалів, який наголосив на актуальних проблемах співпраці коледжів та університетів, інтеграції та вдосконалення освітніх програм. Завідувач кафедри ПТБ, гарант освітньої програми проф. Юрій Губені відзначив значні методичні та дидактичні напрацювання кафедри та коледжів у розвитку перспективної та ринково орієнтованої спеціальності «Підприємництво та торгівля». Наші підручники, навчальні посібники, методичні розробки із підприємництва, агробізнесу, торгівлі добре відомі в академічному середовищі. Тісною є співпраця кафедри із суб’єктами підприємництва та органами влади, партнерськими навчальними і науковими закладами.
Програмну доповідь семінару виконав заступник завідувача кафедри ПТБ, гарант освітньої програми доц. Володимир Крупа. Він послідовно та методично вивірено розповів про освітні особливості бізнес-орієнтованого навчального процесу, структуру та взаємозв’язок складових освітньої програми за напрямком «Підприємництво та торгівля», дидактичні та інноваційні напрацювання кафедри. Про особливості освітньої програми «Підприємництво та торгівля» на рівні коледжів детально доповіла викладач-методист Горохівського фахового коледжу ЛНУП Світлана Савченко. Розвинув цю тему дещо несподіваний, дещо поетично та емоційно забарвлений блок презентацій, підготовлений учасниками із Тлумацького фахового коледжу ЛНУП під модерацією Мирослави Гуцуляк: викладач Тетяна Максимчук не лише виклала оцінку ролі спеціальності «Підприємництво та торгівля» на формування бізнес-орієнтації студентів та випускників, але й на власному прикладі показала значення знань, вмінь та креативності у формуванні і розвитку підприємницьких ініціатив. Студент цього ж коледжу Роман Литвинюк показав розвиток власного сприйняття бізнес-орієнтованих дисциплін та їх вплив на розвиток схильностей до започаткування власної справи.
Неприховану зацікавленість викликало повідомлення колишнього працівника кафедри ПТБ, тепер – доцента кафедри ІТ Богдана Шувара, який стисло і чітко виклав основні тези щодо використання інформаційних технологій у навчальному процесі в університеті, зокрема за спеціальністю «Підприємництво та торгівля». Хмарне середовище, віддалений доступ до програм, інтеграція різних програмних пакетів – все це викликало запитання та коментарі.
Фахова дискусія на семінарі торкалась питань кращого інформування учнів шкіл та студентів коледжів про перспективи підприємницько орієнтованих спеціальностей, розвитку освітньої програми та контенту напрямку «Підприємництво та торгівля», співпраці коледжів та університету, посилення творчих та інноваційних підходів у навчальному процесі. Учасники навели чимало прикладів розвитку особистості випускників, орієнтованого на підприємництво.
Під час отримання Сертифікатів про підвищення кваліфікації та інформаційно-довідкових матеріалів, та й в онлайн-включеннях гості семінару відзначили його чітку організацію, раціональну програмну структуру, виразну орієнтацію на стимулювання співпраці.

 

Одним з критеріїв в оцінці якості навчальної діяльності науково-педагогічних працівників є їх професійна кваліфікація, ступінь володіння навчальним матеріалом та методичними прийомами викладання. Їх можна верифікувати під час проведення відкритих занять.

Протягом першого модуля викладачі кафедри підприємництва, торгівлі та біржової діяльності провели ряд відкритих занять, переважно в очній, але також і у дистанційній формі. Зокрема відбулись: лекція проф. Юрія Губені з дисципліни «Підприємництво та бізнес-культура» для студентів першого курсу факультету управління, економіки та права на тему «Економічні та правові засади підприємництва»; лекція ст. викл. Ганни Батюк «Споживні властивості товарів» з історії і методології товарознавства; лекція доц. Наталії Зеліско «Експертиза конкурентоспроможності товарів» з основ експертизи товарів; лекція в.о. доц. Наталії Маркович «Аналіз трудових ресурсів, продуктивності й оплати праці» з дисципліни «Економічний аналіз та ринкові дослідження»; лекція доц. Наталії Райтер «Методи оцінки підприємницьких ризиків» з дисципліни «Обґрунтування підприємницьких рішень та підприємницькі ризики»; лекція доц. Володимира Крупи на тему «Формування і розвиток бізнес-ідеї  та продукту стартапу» з управління стартап-проєктами; лекція доц. Ольги Лисюк «Стратегія і тактика управління продажем» з дисципліни «Управління продажем та клієнтським сервісом».

Відкриті заняття дали змогу науково-педагогічним працівникам кафедри не лише обмінятися професійним досвідом роботи, а й знайти можливості ширшого застосовування інноваційних методів навчання, ситуаційних кейсів. Це стане міцним підґрунтям у підготовці висококваліфікованих, професійно підготовлених, конкурентоспроможних фахівців.

Результати відкритих занять були обговорені на засіданні кафедри, в тому числі із залученням стейкхолдерів. Очевидно, що такий конструктивний аналіз дозволить напрацювати пропозиції із покращення якості освітнього процесу.

 

В останній день лютого на кафедрі ПТБ у змішаному форматі відбулось спільне зі стейкхолдерами обговорення освітніх програм зі спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність».

Окрім робочих груп викладачів та студентів, до засідання долучились стейкхолдери, представники широкого бізнес-середовища, громадського сектору, органів державного управління та місцевого самоврядування: заступник директора Департаменту АПР ЛОВА Людмила Гончаренко, заступник директора із корпоративного управління ПП «Західний Буг» Юрій Фольварочний, міський голова Радехова Степан Коханчук, віцепрезидент Львівської ТПП Володимир Коруд, директор Львівської аграрної палати Ігор Вуйцик, директор Кам’янка-Бузького комбікормового заводу Роман Антонюк, керівник дорадчого центру «Фермерська країна» Наталія Табінська, заступник селищного голови м. Добротвір Роман Хімка, підприємці Богдан Рогаля та Андрій Бобечко, керівник відділу маркетингу ОРСП «Шувар» Тетяна Попович.

Доцент Володимир Крупа ознайомив присутніх з проєктами освітніх програм першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, останніми змінами та пропозиціями, які надійшли від стейкхолдерів, а також у результаті опитування студентів.

Під час обговорення стейкхолдери відзначили співпрацю кафедри з багатьма бізнесами на селі, взаємодію з Аграрною палатою. Це, на їх думку, могло б доповнити окремі навчальні дисципліни практичним змістом. Також було відзначено потребу кращого вивчення питань проєктного менеджменту, взаємодії з іноземними партнерами, врахування поведінкових аспектів у торгівлі.

Завідувач кафедри професор Юрій Губені відзначив надзвичайно корисну співпрацю зі стейкхолдерами в питаннях покращення якості вищої освіти.