19 квітня 2016 року відбувся науково-практичний семінар на тему: «Оптимізація податкової системи України в умовах євроінтеграції». Захід відбувався у формі круглого столу з використанням галереї слайдів.

В роботі науково-практичного семінару взяли участь науковці, професорсько-викладацький склад кафедри фінансів і кредиту, викладачі кафедри бухгалтерського обліку і аудиту, кафедри економіки підприємства та інновацій, кафедри менеджменту організацій, студенти спеціальності «Фінанси і кредит». Також для участі у семінарі запрошено представників Головного управління державної фіскальної служби України у Львівській області.

Зі вступним словом до учасників звернулася професор кафедри фінансів і кредиту, заслужений працівник освіти і науки України Стефанія Михайлівна Онисько, котра наголосила, що на сучасному етапі розвитку економічних відносин вітчизняні інститути оподаткування є не достатньо дієвими, про що свідчить низка фактів: зростаюче невдоволення суб’єктів підприємницької діяльності, рівень тінізації економіки, масштабність корупції на державному та місцевому рівні. Тому при розбудові інституційного середовища в Україні необхідно орієнтуватися на соціально-економічні інститути, що діють в Європі, брати до уваги принципи побудови податкової системи ЄС і адаптувати їх до умов, що склалися в Україні на певному етапі розвитку.

Завідувач кафедри фінансів і кредиту О.В. Шолудько наголосила на важливості організації та проведення відповідних фундаментальних і прикладних досліджень з податкової системи, що є вкрай актуальним в умовах сьогодення.

Більш детально про сучасний стан податкової системи України доповідала к.е.н., доцент Л. В. Синявська, яка підкреслила, що регулювання податкової сфери в Україні здійснюється у відповідності до Податкового кодексу України, норми якого зазнають постійних змін, що свідчить про значну нестабільність вітчизняної системи оподаткування. З іншого боку, в умовах, що склалися на сьогоднішній день в Україні, реформування податкового законодавства є необхідною умовою ефективної роботи всієї економічної системи. З огляду на прийняте рішення в орієнтації України на Європу, корегування існуючого інституційного механізму оподаткування має бути здійснено з урахуванням вимог європростору.

Змістовно та цікаво побудував свою доповідь заступник начальника управління, начальник відділу ЄСВ Головного управління державної фіскальної служби України у Львівській області Василь Васильович Скупейко. Також до слова було запрошено Олександру Михайлівну Голіян, яка займає посаду головного державного ревізора-інспектора Головного управління державної фіскальної служби у Львівській області. Детально Олександра Михайлівна зупинилась на питаннях адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень платниками податків.

Учасники семінару обмінялися думками з приводу перспективи реформування податкової системи України в умовах євроінтеграції, а доповідачі відповіли на поставлені їм запитання. Активну участь в обговоренні теми взяли науковці ЛНАУ.

Підводячи підсумок з вищезгаданої проблематики, виступив к.е.н., доцент І. М. Тофан, який зауважив, що даний семінар дав можливість досягти основної мети – пошуку шляхів вирішення актуальних проблем в податковій сфері та обміну науковими здобутками і практичними рекомендаціями щодо вдосконалення податкового законодавства в умовах євроінтеграції.

Процес гармонізації українського законодавства з системою права ЄС уповільнюється через об’єктивну різницю в історичному та соціокультурному розвитку правових систем, діючої кадрової політики, а також корупцію державних службовців та бюрократичну систему в Україні.

За результатами роботи науково семінару напрацьовано наступні пропозиції:

- максимально можливе спрямування податкової політики держави на пожвавлення економічної діяльності;

- запровадження рівномірного розподілу податкового навантаження між платниками податків, який відповідав би реальним можливостям населення;

- «реальне» спрощення податкової системи України. Система повинна відповідати принципам простоти і прозорості. Сплата податків має займати у суб’єктів оподаткування мінімальну кількість часу. В цьому випадку доцільно використати зарубіжний досвід.

Плюсів у проведенні такого семінару багато: досвід професійного спілкування, обмін думками та ідеями, вміння вести конструктивні діалоги, надання теоретичним висновкам практичних підтверджень.

Кафедра фінансів і кредиту продемонструвала, що вміє ефективно працювати разом з працівниками державної фіскальної служби, адже може обмінюватися найкращим досвідом, має новаторські ідеї та науковий потенціал, які потрібні для спільного прийняття важливих економічних рішень. Обмін думками дає синергію наукового руху і зростання!