Лекція, перервана перший раз через повітряну тривогу, а вдруге через вимкнення електроенергії у Львові, нарешті матиме логічне завершення. Третя частина лекції «Галицьке годинникарство. Традиції і сучасність» була присвячена новій генерації вежових годинникарів, народжених Незалежністю України.
Якщо з минулого до нас дійшла лише мала частка історичної спадщини монументального годинникарства, для перелічення якої вистачало пальців двох рук, то третє тисячоліття привнесло спочатку поняття «карильйона» – європейського монументального музичного інструмента на базі ідеально настроєних по нотах церковних дзвонів, а згодом невідомого досі слова «жакмар», від якого і сьогодні Штучний Інтелект втрачає розум.
Ця лекція не лише про нововведення в українську мову, але і про широкий спектр монументальних виробів, виготовлення яких самостійно, у відриві від європейської системи профільної освіти освоїли сучасні українські годинникарі: годинники сонячні, гібридні, в скульптурі, квіткові, з рухомими персонажами і патріотичними передзвонами.
Ця лекція – про визнання українського вежового годинникарства в Європі, США, Південній Америці, про сучасні годинники, внесені до Світової спадщини вежового годинникарства, про швейцарський, польський і азійський плагіат українських ідей, який теж опосередковано можна розглядати як визнання. Про найстарший діючий вежовий годинник. Про ворону, яка врятувала корону австрійської імперії. Про економічні моделі існування галузі у різні епохи. Про загрози зникнення монументального годинникарства як явища, викликані ковідом, війною, реформами профтехосвіти і деіндустріалізацією України. Про все це – з традиційними байками годинникарів, гумором і сарказмом у прямій мові і сотнями слайдів та відео від відомого львівського кампаніста, викладача і дослідника Олексія Бурнаєва.
Єдине, чого не буде у цій презентації – це робіт самого пана Олексія у галузі вежових, вуличних, квіткових годинників, карильонів та жакмарів. Анонсуємо розповідь про це у наступному році, коли колектив львівських майстрів відзначатиме чвертьстолітній ювілей від створення першого свого вежового годинника і 25 років активної діяльності у галузі кампаністики України.
https://youtube.com/watch?v=c5npN8n1hzI&feature=shared