НАПРЯМИ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Кафедра агроінженерії та технічного сервісу імені професора Олександра Семковича виконує наукові дослідження в рамках наукової тематики Львівського національного університету природокористування «Розробка інноваційно-інформаційних, проектнокерованих, ресурсоощадних систем, технологій і технічних засобів для агропромислового виробництва та його енергозабезпечення» на 2021-2025 (ДР № 0121U109289). У цих дослідженнях викладачі є виконавцями окремих її підрозділів за напрямами:
1. Проектування технологічних процесів дискретного виробництва, а також виробничих підрозділів (технологічних ліній і дільниць) підприємств.
2. Моделювання та оптимізація технологій, технологічних процесів і технічних засобів у рослинництві та технічному сервісі.
3. Технологічні процеси технічного обслуговування тракторів в спільному потоці та на спеціалізованих постах.
4. Системи проектування технологічних систем збирання врожаю сільськогосподарських культур.
5. Технології та обладнання демонтажу та монтажу спряжень з натягом.
6. Методологія структурної оптимізації транспортних систем із застосуванням інформаційних технологій.
7. Оптимізація процесів хімічного захисту рослин в агропромисловому комплексі Західного регіону.
8. Розробка засобів для механізованого збирання плодів та орієнтованого садіння зубків часнику.
9. Дослідження технологічних процесів та машин первинної обробки, зберігання та переробки с.г. продукції.
НАУКОВА ШКОЛА
Кафедра агроінженерії та технічного сервісу імені професора Олександра Семковича сформована у 2022 р. на базі двох профілюючих кафедр «Сільськогосподарської техніки» і «Експлуатації та технічного сервісу машин». На поточний момент кафедру сільськогосподарської техніки очолював к.т.н., доцент О.М. Крупич, а кафедру експлуатації та технічного сервісу машин к.т.н., доцент А.О. Шарибура. Одним з очільників кафедри технічного сервісу машин був д.т.н., професор Олександр Дмитрович Семкович, з іменем якого пов’язані подальші вагомі здобутки кафедри. Під його керівництвом отримав розвиток науковий напрям розробки методів оптимізації системи технічного обслуговування та ремонту, було захищено 20 кандидатських і 2 докторські дисертації. У 1988 році О.Д. Семкович захистив докторську дисертацію «Організаційно-технологічна взаємодія сільськогосподарських ремонтних підприємств», ставши першим доктором технічних наук на факультеті, а згодом – професором (1990 р.) і академіком АІНУ (1992 р.), заслуженим діячем науки і техніки України.
Під керівництвом О.Д. Семковича в ЛНАУ діяла спеціалізована вчена рада із захисту дисертацій за двома спеціальностями 05.20.03 – експлуатація, відновлення і ремонт сільськогосподарської техніки та 08.00.23 – організація виробництва (агропромисловий комплекс). У 2001 році відбулася зміна переліку наукових спеціальностей, за якими захищали наукові здобутки школи у спецраді К36.814.03.
Працівники кафедри продовжуючи тематику наукових досліджень, захистили дисертації в рамках тематики наукової школи:
1. Сидорчук О.В. – докторська дисертація «Наукові основи вдосконалення технологічних структур ремонту мобільної техніки рільництва» з спеціальності 05.20.03 – експлуатація, відновлення та ремонт сільськогосподарської техніки.
2. Кузьмінський Р.Д. – докторська дисертація «Системно-функціональні засади синтезу технологічних ліній і дільниць ремонту вузлів та агрегатів мобільної техніки рільництва з спеціальності 05.05.11 – машини і засоби механізації сільськогосподарського виробництва.
3. Чухрай В.Є. – кандидатська дисертація «Наплавлення шаром змінної товщини під час відновлення зношених деталей сільськогосподарської техніки» з спеціальності 05.20.03 – експлуатація, відновлення та ремонт сільськогосподарської техніки.
4. Федусенко С.А. «Виробничі потужності і структури технологічних ліній капітального ремонту двигунів Д-240 та їх модифікацій» з спеціальності 05.20.03 – експлуатація, відновлення та ремонт сільськогосподарської техніки.
5. Янків В.В. «Оптимізація технологічних процесів відновлення деталей з врахуванням міжопераційних часових зв’язків » з спеціальності 05.20.03 – експлуатація, відновлення та ремонт сільськогосподарської техніки.
6. Тимочко В.О. «Ефективні виробничі структури дільниць поточного ремонту тракторів класів 0,9 та 1,4» з спеціальності 05.20.03 – експлуатація, відновлення та ремонт сільськогосподарської техніки.
7. Сенчук С.Р. «Організаційно-технологічні принципи створення ресурсоощадної системи ремонту дизельних двигунів» з спеціальності 08.06.01 – економіка підприємства і організація виробництва.
8. Оліскевич М.С. «Організаційні умови оцінки рівнів ремонтної технологічності колінчастих валів» з спеціальності 08.06.01 – Економіка підприємства і організація виробництва (технічні науки).
9. Кулинич І.Я. «Технологічно-адаптивне забезпечення складання різьбових з’єднань машин» з спеціальності 05.02.08 – технологія машинобудування.
10. Шарибура А.О. – кандидатська дисертація «Управління змістом та часом у проектах з технологічним ризиком (стосовно збирання льону-довгунця)» з спеціальності 05.13.22 – управління проектами.
11. Левчук О.В. – кандидатська дисертація «Обґрунтування параметрів процесу розселення подізуса барабанним пневмомеханічним пристроєм» з спеціальності 05.05.11 – машини і засоби механізації сільськогосподарського виробництва.
12. Барабаш Р.І. «Обґрунтування виробничої структури пунктів технічного обслуговування тракторів ХТЗ» з спеціальності 05.05.11 – машини і засоби механізації сільськогосподарського виробництва.
13. Рис В.І. «Розробка та обґрунтування параметрів пристроїв для заміни підшипників» з спеціальності 05.05.11 – машини і засоби механізації сільськогосподарського виробництва.
На кафедрі і в подальшому здійснюється підготовка аспірантів та здобувачів під керівництвом к.т.н., в.о. проф. В.Є. Чухрая, д.т.н., в.о. професора Р.Д. Кузьмінського спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування». Результати наукових досліджень пропагуються у вигляді робочих взірців та діючих моделей на різноманітних виставках, передаються у вигляді рекомендацій виробництву.
До вагомих здобутків кафедри слід віднести: захист 4 докторських дисертацій та 24 кандидатських дисертацій, за останні десять років видано 14 підручників, більше десяти навчальних посібників, 7 монографій, понад 700 наукових статей, отримано понад 50 авторських свідоцтв і патентів.
Головами спеціалізованої вченої ради К36.814.03 при Львівському державному аграрному університеті були доктор технічних наук, академік Семкович О.Д. (1998-2001 рр.) та його учень доктор технічних наук, професор, академік НААН України Сидорчук О.В. (2001-2007рр.), які водночас керували науковими дослідженнями проектування виробничих і інформаційних систем у агропромисловому виробництві та управління ними.
Результати досліджень використовуються у рекомендаціях з формування державних цільових програм розвитку сільськогосподарського виробництва.
Продовжив наукову роботу д.т.н., в.о. професора Кузьмінський Р.Д. Він є автором понад 180 наукових праць, у т.ч. 1 монографії, 3 навчальних посібників та 1 підручника. Кузьмінський Р.Д. – був головою спеціалізованої вченої ради К 36.814.03 у Львівському національному аграрному університеті. Займається дослідженням систем автоматизованого проектування технологічних процесів в технічному сервісі. Був головою редакційної колегії наукових фахових збірників «Вісник Львівського національного аграрного університету : Агроінженерні дослідження».
На кафедрі продовжуються наукові дослідження щодо підвищення довговічності сільськогосподарської техніки АПВ, а саме ґрунтообробних сільськогосподарських машин, що передбачає дослідження та аналіз перспективних технологій та засобів для підвищення довговічності робочих органів ґрунтообробної техніки шляхом використання новітніх матеріалів, які дозволять підвищити ресурсні показники в 1,5-2,5 рази. Розроблено рекомендації щодо використання робочих органів ґрунтообробних машин та їх зміцнення в умовах ґрунтів різних типів, які можуть бути використані працівниками служби експлуатації, технічного обслуговування і ремонту агропромислового виробництва та дозволяють підвищити ефективність використання робочих органів ґрунтообробних машин в умовах ґрунтів різних типів.
Одним із наукових напрямів кафедри сільськогосподарської техніки була розробка механізованих технологій та засобів для збирання і транспортування плодів та горіхоплідних культур. Витоки даного напряму сягають 1985 рік на кафедрі сільськогосподарських машин під керівництвом заслуженого працівника народної освіти України, професора Василя Рибарука та доктора сільськогосподарських наук Романа Шевчука. Основним виконавцем теми був д.с-г.н. Шевчук Роман. Під його керівництвом було створено роторний ударний струшувач плодів потокової дії та механізм захисту кори дерева в місці нанесення удару по штамбу дерева.
Були дослідженні основні параметри технологічного процесу та запропонованого струшувача під час збирання плодів зерняткових культур (яблук) та кісточкових культур (сливи).
Наступним етапом, було створено та удосконалено тросовий струшувач плодів віброударної дії (керівник проекту Роман Шевчук, виконавець Зіновій Гошко).
За даним напрямком працювали і інші працівники факультету, що працюють на суміжних кафедрах: Олег Миронюк, Ростислав Паславський, Маркіян Гошко.
На перспективу планувалось підвищити його продуктивність з використанням гідроакумуляторів, продовжив дослідження даного струшувача Ярослав Семен.
На теперішній час проводяться теоретичні дослідження роторного ударного струшувача плодів з можливістю його використання на збиранні волоського горіха (керівники напрямку доценти Роман Шевчук і Олег Крупич; основний виконавець доцент Роман Крупич). Планується створення роторного ударного струшувача для збирання волоських горіхів.
Остання розробка – ручний віброударний струшувач плодів, що був створений на базі існуючого ручного вібраційного струшувача моделі SC105 Італійської фірми Cifarelli створено.
Модернізований струшувач є ручним віброударним інерційним струшувачем гілок крони плодових дерев й належить до засобів механізованого знімання плодів у садах, непідготованих до механізованих плодозбиральних робіт, а також у насадженнях на схилах, терасах і лісосмугах.
Кафедра співпрацює з Національним науковим центром Інститут механіки та автоматики агропромислового виробництва НААН України (смт. Глеваха), Фізико-механічним інститутом імені Г.В. Карпенка НАН України (м. Львів), Львівською філією УкрНДІПВТ імені Л. Погорілого (смт. Магерів); навчально-науковим інститутом технічного сервісу Харківського НТУ сільського господарства імені П. Василенка; кафедрами експлуатації й ремонту машин Центральноукраїнського НТУ (м. Кропивницький), технічного сервісу та інженерного менеджменту імені М.П. Момотенка, а також надійності техніки Національного університету біоресурсів і природокористування України (м. Київ), кафедрою експлуатації та технічного сервісу машин Таврійського державного агротехнологічного університету ім. Дмитра Моторного (м. Мелітополь), експлуатації та ремонту автомобільної техніки НУ «Львівська політехніка», виробництва, ремонту й матеріалознавства Національного транспортного університету (м. Київ), інженерного та комп’ютерного забезпечення агропромислового комплексу Луцького національного технічного університету. Міжнародна співпраця налагоджена з навчальними закладами Польщі: інститутом транспорту, двигунів внутрішнього згоряння та екології механічного факультету Люблінської політехніки; з факультетами агробіоінженерії Природничого університету (м. Люблін), інженерії виробництва продукції та енергетики Рільничого університету (м. Краків), транспорту Шльонської політехніки (м. Катовіце), а також кафедрою ремонту, надійності, механізмів, машин, логістичних і хімічних технологій та кафедрою сільськогосподарської техніки Русенського університету Ангела Канева (Республіка Болгарія).
НАУКОВА РОБОТА ВИКЛАДАЧІВ
При кафедрі діє навчально-наукова лабораторія комп’ютерного моделювання в агроінженерії.
Лабораторія займається моделюванням технічних і технологічних систем в агроінженерії. Досліджуються процеси експлуатації, технічного обслуговування і ремонту машин та обладнання, систем виробництва продукції, технічних засобів виробництва продукції, транспортних процесів з доставки вантажів. Продовжується робота з обґрунтування функцій, параметрів і структури підприємств технічного сервісу АПК і суміжних промислових підприємств. Головні досягнення лабораторії стосуються імітаційного моделювання процесів технічного обслуговування тракторів розроблено комп’ютерні програми в середовищах Python, Simulink, а також з допомогою власних розроблених комп’ютерних програм.
Відповідно до її призначення було виконано такі навчально-науково-дослідні роботи:
- виконано моделювання і запропоновано пневматичний манометричний метод контролю витрат рідини через сопла розпилювачів, що забезпечує можливість автоматизації процесу за мінімальних затрат часу і високої продуктивності контролю;
- проаналізовано складові проектного середовища технологічних систем збирання врожаю сільськогосподарських культур; представлено загальну схему методики узгодження складових проектного середовища технологічних систем збирання врожаю сільськогосподарських культур; застосовано методи статистичного імітаційного моделювання для врахування сукупного впливу некерованих та стохастичних складових проектного середовища на своєчасність робіт та ефективність реалізації цих проектів; це дало змогу врахувати вплив стохастичних чинників проектного середовища та отримати функціональні показники у ймовірнісному виразі; виконано комп'ютерні експерименти;
- вирішена актуальна науково-практична проблема підвищення ефективності використання інформаційних ресурсів у транспортно-технологічних системах доставки вантажів; обґрунтовано науково-методичні основи впорядкування та узгодження циклічних матеріальних й інформаційних потоків; розроблено методологію структурної оптимізації транспортних систем із застосуванням ознак сумісності логістичних операцій;
- забезпечено належну роботу наукового гуртка кафедри «Агроінженерія».
- виконано впровадження результатів НДР на підприємствах Львівської області.
Науковий доробок кафедри за темами дослідження представлений в наукових статтях, у т. ч. які індексуються в наукометричних базах Scopus, у доповідях на міжнародних наукових конференціях.
На кафедрі виконуються наукові дослідження, тематика яких адаптована до сучасних наукових тенденцій та регіональних потреб у галузі агроінженерії. Результати науково-дослідної роботи викладачів безпосередньо використовуються в навчальному процесі.
Викладачі кафедри керують науковою діяльністю студентів, рецензують наукові і навчально-методичні роботи, а також здійснюють активну наукову та освітню діяльність у рамках національних і міжнародних зв’язків.
КОМП’ЮТЕРНА ПРОГРАМА ОЦІНЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ТЕХНІЧНОГО ОСНАЩЕННЯ ПРОЕКТУ ЗБИРАННЯ ЛЬОНУ-ДОВГУНЦЮ
Ручний віброударний струшувач плодів
На базі існуючого ручного вібраційного струшувача моделі SC105 створено ручний віброударний струшувач плодів (рис. 1, 2).
Модернізований струшувач є ручним віброударним інерційним струшувачем гілок крони плодових дерев й належить до засобів механізованого знімання плодів у садах, непідготованих до механізованих плодозбиральних робіт, а також у насадженнях на схилах, терасах і лісосмугах.
Технічна характеристика
продуктивність на зніманні, дер/год 5 – 10
діаметр захоплюваних гілок, мм 25 – 70
частота струшування, рад/с 40 – 100
зазор в ударному механізмі, мм 5 – 10
повнота знімання плодів, % 95 – 98
приводиться двигуном внутрішнього згоряння
потужністю, кВт 1,5
витрата палива, г/дерево 20 – 30
Основні складові частини такого віброударного засобу – це віброударний збурювач коливань 1 у вигляді кривошипно-повзунного 5, 6, 7 і ударного 13 механізмів. З ударним механізмом з’єднана штанга 25, на якій змонтовано вилчастий захват 27. Привід здійснюється двигуном внутрішнього згоряння 12 черезвідцентрову муфту 9. Механізм утримання і управління забезпечує утримання струшувача працівником-збирачем у руках, а також навішування – на плече за допомогою лямки.
Отже, існуючий вібраційний струшувач доповнено ударним механізмом 13 з регульованим ударним імпульсом. Виконано цей механізм у вигляді циліндра 14, до торців якого прикріплені кришки-упори 15, 16. Одна кришка-упор 15 з’єднана з повзуном 7 збурювача коливань. У циліндрі ударного механізму встановлено ковзні чашки 17, 18, між якими розташована пружина 19 та шайби 20 регулювання її попереднього стиску. У ковзних чашках встановлено ковзний шток 21 з шайбами 24 регулювання зазору між цими чашками. До ковзного штока прикріплено штангу 25 струшувача.
Здійснено модифікацію існуючого вилчастого захвата струшувача моделі SC105 із паралельним розташуванням еластичних подушок. У модифікованому вилчастому захваті 27 еластичні подушки розташовані під певним кутом одна до одної, формуючи клиновий розхил, завдяки якому щільно охоплюється кора гілок різних діаметрів.
Після захвату гілки працівник-збирач плодів збільшує подачу палива і, відповідно, – частоту обертання двигуна. Спрацьовує відцентрова муфта 9, починає обертатися кривошип 5 збурювача коливань. Одночасно з поступальним рухом повзуна 7, гармонічно змінювана збурювальна сила через ударний механізм 13, штангу 25 і захват 27 передається плодовій гілці. Забезпечується струшування гілки з частотою зміни збурювальної сили. Такий вібраційний режим струшування продовжується доти, поки є зазор між ковзними чашками.
У момент, коли ковзні чашки завдають удару одна по іншій, гармонічно змінювана збурювальна сила доповнюється силою удару, і забезпечується вібро-ударний режим струшування плодової гілки.
ПРИСТРІЙ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ НЕСУЧОЇ ЗДАТНОСТІ ҐРУНТУ
Призначення. Розроблений пристрій належить до обладнання для визначення в лабораторних умовах несучої здатності відібраних зразків ґрунту.
Пристрій містить столик 1 зі стійкою 2, верхня частина якої виконана у вигляді вертикальної вилки. В пазу вилки на пальці 3 шарнірно встановлена скоба вимірювальної частини мікрометра 4, що контактує з упором 5 й затиснена фіксатором 6.
До столика 1 через проставку 7 прикріплена двоопорна пластинчаста динамометрична балка 8, обперта в конусні вершини гвинтових упорів 9, а під цим столиком встановлений індикатор 10 прогину балки 8.
Пристрій також оснащений стискачем ґрунту у вигляді порожнистого циліндра 11 з відібраним зразком ґрунту 12. Знизу на циліндр 11 нагвинчена чашка 13, до якої прикріплений установлюваний шток 14, розташований в напрямній втулці 15 консолі 16. На верх циліндра 11 нагвинчена кришка 17 з навантажувальним ковзним штоком 18, переміщення якого обмежене фіксатором 19.
Поступово збільшується переміщення штока вимірювальної частини мікрометра 4. Стискається відібраний зразок 12 до моменту досягнення несучої здатності ґрунту, тобто збільшення його осідання без зростання сили стиску, за якою оцінюються умови експлуатації, зокрема прохідність мобільних засобів.
Сфера застосування. Науково-дослідні установи, навчальні заклади.
Розробники: Шевчук Р.С., д-р с.-г. наук, доцент; Шевчук В.В., Сукач О.М., Паславський Р.І., Миронюк О.С., Гошко З.О., Гошко М.О. – канд. техн. наук, доценти.
СТУДЕНТСЬКА НАУКОВА РОБОТА
До науково-дослідної роботи кафедри залучаються кращі студенти факультету. При кафедрі працює студентський науковий гурток «Агроінженерія» (керівники к.т.н., в.о. доц. Левчук О.В.). Студенти приймають участь в наукових конференціях («Студентська молодь і науковий прогрес в АПК» Львівський НУП, «Перші наукові кроки» Подільський державний університет), семінарах, виборюють високі місця на змаганнях різного рівня, в тому числі Всеукраїнських студентських олімпіадах та конкурсах студентських наукових робіт із спеціальностей «Агроінженерія» та «Автомобільний транспорт».
При кафедрі створені філії в ТОВ «Компанія ЛАН», ТзОВ Continental farmers group (CFG/МРІЯ), ТОВ «Роботизовані Агросистеми», ДП «РОБЕРТ БОШ ПРОДАКШН УКРАЇНА», ТзОВ «Галичина-Захід», ТОВ «Манн+Хуммель Фільтрейшн Текнолоджі Україна», Компанія «Агросем», Стрийському фаховому коледжі ЛНУП, які є базою для проведення лабораторно-практичних занять та проходження виробничих практик для студентів факультету механіки, енергетики та інформаційних технологій.
Переможці та призери Всеукраїнських студентських олімпіад та Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт:
2023-2024 н. р. – Бондарчук Віталій Михайлович, призер ΙΙ етапу проведення конкурсу студентських наукових робіт у галузі науки «Агроінженерія», диплом за І місце (науковий керівник: к. т. н., доцент З.О. Гошко);
2023-2024 н. р. – Лещишин Віталій Романович, призер ΙΙ етапу проведення конкурсу студентських наукових робіт у галузі науки «Агроінженерія», диплом за ІІ місце (науковий керівник: к. т. н., доцент А.О. Шарибура);
2023-2024 н. р. – Мазур Михайло Іванович, призер ΙΙ етапу проведення конкурсу студентських наукових робіт у галузі науки «Агроінженерія», диплом за ІІІ місце (науковий керівник: к. т. н., доцент В.І. Рис);
2023-2024 н. р. – Роман Богдан Зіновійович, призер ΙΙ етапу проведення конкурсу студентських наукових робіт у галузі науки «Сервісна інженерія», диплом за І місце (науковий керівник: к. т. н., доцент М.С. Оліскевич);
2023-2024 н. р. – Долинюк Андрій Ярославович, призер ΙΙ етапу проведення конкурсу студентських наукових робіт у галузі науки «Сервісна інженерія», диплом за ІІ місце (науковий керівник: к. т. н., доцент А.О. Шарибура);
2023-2024 н. р. – Судома Андрій Іванович, призер ΙΙ етапу проведення конкурсу студентських наукових робіт у галузі науки «Сервісна інженерія», диплом за ІІІ місце (науковий керівник: к. т. н., доцент Р.І. Барабаш);
2022-2023 н. р. – Трохимчук Андрій Юрійович, призер ΙΙ етапу проведення конкурсу студентських наукових робіт у галузі науки «Агроінженерія», диплом за ІІІ місце (науковий керівник: к. т. н., доцент А.О. Шарибура);
2022-2023 н. р. – Щербатий І.В. ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з спеціальності «Агроінженерія» Львівський національний університет, факультет механіки, енергетики та інформаційних технологій, кафедра агроінженерій та технічного сервісу ім. проф. О. Семковича (науковий керівник: к.т.н., доцент В.В. Буртак);
2022/2023 н.р. – Венгер Олег (Ат-21) призер ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Автомобільний транспорт» за напрямом «Сервісна інженерія», диплом ІІІ ступеня (науковий керівник: к. т. н., в.о доцента В.І. Рис);
2020-2021 н. р. – Адамович І.В., призер Міжнародного студентського професійного творчого конкурсу “Аграрні науки та продовольство” за напрямом ”Агроінженерія ”, Миколаївський національний аграрний університет, диплом І ступеня (науковий керівник: к.т.н., доцент В.В. Буртак, к.т.н., доцент Р.В.Гуменюк );
2020-2021 н. р. – Нагодзина А.А., участь у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з спеціальності «Харчові технології» Національний університет харчових технологій (науковий керівник: к.т.н., доцент В.В. Буртак);
2020-2021 н. р. – Городецький І.І., призер Міжнародного студентського професійного творчого конкурсу “Аграрні науки та продовольство” за напрямом ”Агроінженерія ”, Миколаївський національний аграрний університет, диплом І ступеня (науковий керівник: к.т.н., доцент В.В. Буртак, к.т.н., доцент Р.В.Гуменюк );
2019-2020 н. р. – Городецький І.І., Павлат П.Ю., призер Міжнародного конкурсу студентських наукових робіт із спеціальності 208 - Агроінженерія, Миколаївський національний аграрний університет, диплом ІІІ ступеня (науковий керівник: к.т.н., доцент В.В. Буртак, к.т.н., доцент Р.В.Гуменюк );
2018/2019 н. р. – Витвицький С.О., призер ΙΙ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади за спеціальностю «Автомобілі та автомобільне господарство» (Національний транспортний університет), диплом ІІІ-го ступеня (науковий керівник: к. т. н., доцент А. О. Шарибура);
2018/2019 н. р. – Джигановський І.С., призер ΙΙ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Експлуатація машин і обладнання» (м. Мелітополь, ТДАТУ), диплом ІІІ-го ступеня (науковий керівник: к. т. н., доцент А. О. Шарибура);
2018/2019 н. р. – Притула Богдан Богданович М-51. Диплом ІІ ступеня з ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності: «Процеси, машини та обладнання АПВ». Центрально український національний технічний університет. 10-12. 04. 2019р. м. Кропивницький. (науковий керівник: к. т. н., доцент З. О. Гошко);
2018/2019 н. р. – Тріска Михайло Романович М-51. Диплом ІІ ступеня. за перемогу в конкурсі наукових доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «Досягнення та перспективи галузі виробництва, переробки та зберігання с.г. продукції» 10-12. 04. 2019р. м. Кропивницький. (науковий керівник: к. т. н., доцент З. О. Гошко);
2018/2019 н. р. – Притула Богдан Богданович М-51. Диплом 3 ступеня за перемогу в конкурсі наукових доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «Досягнення та перспективи галузі виробництва, переробки та зберігання с.г. продукції» 10-12. 04. 2019р. м. Кропивницький. (науковий керівник: к. т. н., доцент З. О. Гошко);
2017-2018 н. р. – Витвицький С.О., призер ΙΙ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади за спеціальностю «Автомобілі та автомобільне господарство» (Національний транспортний університет), диплом ІІІ-го ступеня (науковий керівник: к. т. н., доцент А. О. Шарибура);
2017-2018 н. р. – Доманюк П.Ю., призер ΙΙ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Експлуатація машин і обладнання» (м. Мелітополь, ТДАТУ), диплом ІІ-го ступеня (науковий керівник: к. т. н., доцент А. О. Шарибура);
2017-2018 н. р. – Проців А.І., призер ΙΙ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади за спеціальностю «Автомобілі та автомобільне господарство» (Національний транспортний університет), диплом ІІІ-го ступеня (науковий керівник: к. т. н., доцент А. О. Шарибура);
2017-2018 н. р. – Сухорукий Н.В. Диплом ІІІ ступеня за перемогу в конкурсі наукових доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «Досягнення та перспективи галузі виробництва, переробки та зберігання с.г. продукції» 11-13.04.2018р. м. Кропивницький. (науковий керівник: к. т. н., доцент З. О. Гошко);
2017-2018 н. р. – Джигановський І.С. Диплом ІІІ ступеня з ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності: «Процеси машини та обладнання агропромислових підприємств» 11-13.04.2018р. м. Кропивницький. (науковий керівник: к. т. н., доцент З. О. Гошко);
2016-2017 н. р. – Павлюк І.І., призер ΙΙ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади за спеціальностю «Автомобілі та автомобільне господарство» (Національний транспортний університет), диплом ІІІ-го ступеня (науковий керівник: к. т. н., доцент А. О. Шарибура);
2016-2017 н. р. – Павлюк І.І., призер всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт у галузі науки «Транспорт» секція «Експлуатація та ремонт засобів транспорту» (м. Харків, ХНАДУ), диплом за ІІІ місце (науковий керівник: к. т. н., доцент А. О. Шарибура);
2016-2017 н. р. – Медвідь Ю.М. Сертифікат учасника ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності: «Машини та обладнання с.г. виробництва» м. Кропивницький. 21.04.2017р. (науковий керівник: к. т. н., доцент З. Гошко);
2016-2017 н. р. –Джигановський І.С. Сертифікат учасника ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності: «Процеси машини та обладнання агропромислових підприємств» м. Кропивницький. 21.04.2017р. (науковий керівник: к. т. н., доцент З. Гошко);
2016-2017 н. р. –Медвідь Ю.М. Диплом ІІ ступеня за перемогу в конкурсі наукових доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «Досягнення та перспективи галузі виробництва, переробки та зберігання с.г. продукції» м. Кропивницький. 21.04.2017р. (науковий керівник: к. т. н., доцент З. Гошко);
2016-2017 н. р. –Джигановський І.С. Диплом ІІ ступеня за перемогу в ІІ-му етапі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності: «Процеси машини та обладнання агропромислових підприємств» м. Кропивницький. 21.04.2017р. (науковий керівник: к. т. н., доцент З. Гошко);
2015-2016 н. р. – Павлюк І.І., призер ΙΙ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади за спеціальностю «Автомобілі та автомобільне господарство» (Національний транспортний університет), диплом ІІІ-го ступеня (науковий керівник: к. т. н., доцент А. О. Шарибура);
Перелік опублікованих монографій, підручників, навчальних посібників
1. Барабаш Р.І., Шарибура А.О., Рис В.І. Системно технологічні засади обґрунтування виробничої структури пунктів технічного обслуговування мобільних енергетичних засобів. / Монографія. 2023. 130с. Рекомендовано до друку Вченою Радою Львівського національного університету природокористування. (протокол № 2 від 01 листопада 2023 р.).
2. Tryhuba A., Hutsol T., Mudryk K., Nurek T., Golebiewski J., Lub P., Głowacki S., Sharybura A.O., Tryhuba I., Kucher 0., Mykhailova L., Rud A. Planning of soil-based processes based on modeling. Monograph. Warszawa: 2020. 138 р.
3. Снітинський В.В., Богуслаєв В.О., Дринча В.М., Ковалишин С.Й., Флис І.М., Миронюк О.С., Шарибура А.О., Луб П.М., Дерпак О.В., Грех О.В. Англійсько-українсько-російський словник словоскорочень з аграрної інженерії. за заг. ред. В.В. Снітинського, В.О. Богуслаєва та В.М. Дринчі. Київ: АртЕк, 2018. 452 с.
4. Кузьмінський Р.Д., Шарибура А.О. Технічний сервіс. Ремонт електрообладнання автомобілів і тракторів : навч. посібн. навч. посібн. Львів: СПОЛОМ, 2017. 376 с.
5. Кузьмінський Р.Д., Крупич О.М. Шиноремонтні роботи: Навчальний посібник. Львів: Афіша, 2006. 191 с.
6. Хайліс Г.А., Горбовий А.Ю., Гошко З.О. Механіко-технологічні властивості сільськогосподарських матеріалів. Навчальний посібник / Г.А. Хайліс, А.Ю. Горбовий, З.О. Гошко/ Луцьк: «Ковельська міська друкарня», 1998. ст.267. ISBN 966-7667-61-4
7. Гошко З.О., Здобицький А.Я., Кузенко Д.В. Машини для земляних робіт. Бульдозери і скрепери: навчальний посібник до виконання курсового і дипломного проектування / З.О. Гошко, А.Я. Здобицький, Д.В. Кузенко / Львів: Вид-во ЛНАУ, 2016. - 76с.
8. Кузенко Д. В., Крупич О.М., Гошко З.О. Будівельні машини. Навчальний посібник / Д. В. Кузенко, О. М. Крупич, З. О. Гошко. – Львів : Льв. НАУ, 2017. – 308 с.
Перелік публікацій у виданнях, включених до наукометричних баз Scopus та Web of Science
1. Y. Royko, Y. Fornalchyk, I. Kernytskyy O. Hrytsun R. Bura, P. Osinski, A. Markiewicz, T. Wierzbicki R. Barabash. Public Transport Prioritization and Descriptive Criteria-Based Urban Sections Classification on Arterial Streets. Sustainability 2023, 15, 2363. https://doi.org/10.3390/su15032363.
2. Hlinenko, L.; Fast, V.; Yakovenko, Y.; Trach, R.; Wierzbicki, T.; Szymanek, S.; Leśniewska, A.; Daynovskyy, Y.; Rys, V.; Koda, E. Solving Some Graph Problems in Composite 3D Printing Using Spreadsheet Modeling. J. Compos. Sci. 2023, 7, 299. https://doi.org/10.3390/jcs7070299.
3. Y. Fornalchyk, E. Koda, I. Kernytskyy, O. Hrytsun, Y. Royko, R. Bura, P. Osiński, R. Barabash, R. Humenuyk, P. Polyansky. The impact of vehicle traffic volume on pedestrian behavior at unsignalized crosswalks. Roads and Bridges - Drogi i Mosty, 2023, 22(2), pp. 201–219.
4. Tryhuba A., Krupych S., Krupych O., Horodetskyy I. The Method of Substantiating the Configuration of Technical Resources in Walnut Harvesting Projects: International Scientific and Technical Conference on Computer Sciences and Information Technologies, 2022, 2022-November, pp. 402–405
5. Information-analytical system of plants harvesting project management. P. Lub, A. Sharybura, L. Sydorchuk, A. Tatomyr, V. Pukas, M. Cupial. Proceedings of the 1st International Workshop IT Project Management (ITPM 2020): Vol. 1 Slavsko, 2020. рp. 244-253.
6. The information technology use for studying the impact of the project environment on the timelines of the crops harvesting projects. Lub P., Pukas V., Sharybura A., Chubyk R. CEUR Workshop Proceedings, 2021, 2851, pp. 324-333.
7. Applied software of planning of mechanized works in agricultural enterprises. Kudrynetskyi R., Dnes V., Krupych S., Skibchyk V., Krupych O., Sharybura A. ARPN Journal of Engineering and Applied Sciences. Asian Research Publishing Network (ARPN). All rights reserved: Vol. 16, NO.21, NOVEMBER 2021. рp. 2246-2252.
8. Modelling of the technological systems projects of harvesting agricultural crops. Lub P., Sharybura A., Pukas V., Lysiuk O. 2019 IEEE 14th International Conference on Computer Sciences and Information Technologies (CSIT). Lviv, Ukraine, 2019. P. 19–22.
9. Кузьмінський Р., Барабаш Р. Organizational and technological compatibility of the technological processes of second and third line maintenance of KhTZ-3522 tractors. Contemporary Research Trends in Agricultural Engineering, BIO Web of Conferences 10, 02015 (2019) P. 1–8. Engineering and Technology. doi: 10.1051 / bioconf / 20181002015.
10. Snitynskyy V., Kernytskyy I., Diveyev V., Burtak V., Humenyuk R. Dynamic properties of screw-bolts connections of sowing machine / Snitynskyy V., Kernytskyy I., Diveyev V., Burtak V., Humenyuk R.// Scientific Review Engineering and Environmental Sciences 2019, 28(4), P. 584-593
11. DOI: 10.22630/PNIKS.2019.28.4.8 (Scopus)
12. B. Diveyev, H. Cherchyk, O. Horbay, I. Kernytskyy, V. Burtak. DVA for the MEMS Devires / B. Diveyev, H. Cherchyk, O. Horbay, I. Kernytskyy, V. Burtak/ Materials 15th International Conference “Perspective technologies and methods in mems design” (Polyana (Zakarpattya)), 22 – 26 May 2019). Polyana-Svalyava (Zakarpattya). Ukraine. 2019. P. 52-55. (Scopus).
Перелік отриманих за звітний період патентів, інших охоронних документів, що стосуються теми дослідження
1. Засіб для механізованого поштучного садіння зубків часнику:Україна: МПК А01С 7/16. № и 202301205; заявл. 18.03.2023. (автори: Семен Я.В., Крупич О.М., Семен О.Я., Крупич С.О., Петриця В.Т., Думич В.В.);
2. Удосконалений пристрій для визначення несучої здатності ґрунту: пат. на корисну модель- 153347 Україна МПК G01N 3/00 № u 202204589; заявл.5.12.2022р. опубл. 12.06.2023р. Бюл. №25. 6 с
3. Механізм керування пальцями вилки:пат. 152318 Україна: МПК А01С 7/16. № и 202202551; заявл. 18.07.2022, опубл. 11.01.2023. Бюл. №2. 4 с. (автори: Семен Я.В., Сало Я.М., Крупич О.М., Мазурак М.В., Семен О.Я., Крупич С.О.);
4. Удосконалений пристрій для дослідження на стиск окремих насінин та відібраних зразків рослин: пат. на корисну модель- 151553 Україна МПК G01N 3/00. № u 202201223; заявл. 14.04.2022р.; опубл. 10.08.2022 Бюл. №32. 5с
5. . Модернізований ручний ударний струшував плодів: пат. на корисну модель-152062 Україна МПК А01D 46/26 № u 2022 01223; заявл. 7.06.2022р. опубл 19.10.2022 Бюл. №42. 5 с
6. Фомувальна головка із комбінованою поверхнею: пат. 148782 Україна: МПК В30В 11/24. № и 202102345; заявл. 05.05.2021, опубл. 15.09.2021. Бюл. №37. 5 с. (автори: Левко С.І., Крупич О.М., Семен Я.В., Буртак В.В., Крупич С.О.);
7. Вилка саджалки часнику: пат. України на корисну модель № 149690, МПК А01С 7/16 (2006.01). № u202102350; заявл. 05.05.2021; опубл. 01.12.2021, Бюл. № 48.
8. Вилка саджалки часнику: пат. 149690 Україна: МПК А01С 7/16. № и 202102350; заявл. 05.05.2021, опубл. 01.12.2021. Бюл. №48. 5 с. (автори: Семен Я.В., Крупич О.М., Семен О.Я., Гошко З.О., Крупич С.О., Махоркіна Т.А., Левчук О.В.
9. Вилка саджалки зубків часнику: пат. 149689 Україна: МПК А01С 7/16. № и 202102344; заявл. 05.05.2021, опубл. 01.12.2021. Бюл. №48. 5 с. (автори: Семен Я.В., Крупич О.М., Семен О.Я., Левко С.І., Паславський Р.І., Крупич С.О., Рис В.І.)
10. . Петля-захват струшувача плодів: пат. 139081 Україна, МПК А01D 46/26. № u 201904341; заявл. 22.04.2019; опубл. 26.12.2019, Бюл. № 24. 4 с.
11. Знімач з керованими захоплювачами: пат. України на корисну модель № 111533, В27/00, В23Р 19/02. № u201605582; заявл. 23.05.2016; опубл. 10.11.2016, Бюл. № 21.
12. Спосіб відновлення підшипників кочення: пат. України на корисну модель № 46250, В23Р 9/00. № u200907166; заявл. 09.07.2009; опубл. 10.12.2009, Бюл. № 23.
13. Дзюра В.О., Чухрай В.Є., Диня В.І., Гевко І. Б. Спосіб відновлення підшипників кочення: пат. України на корисну модель № 46250, В23Р 9/00. № u200907166; заявл. 09.07.2009; опубл. 10.12.2009, Бюл. № 23.
14. Знімач для демонтажу з валів деталей, встановлених з натягом: пат. України на корисну модель № 36873, В25В 27/02. № u200806992; заявл. 20.05.2008; опубл. 10.11.2008, Бюл. № 21
Перелік основних науково-організаційних і науково-методичних заходів (конференцій, семінарів, круглих столів тощо)
1. Навчальний семінар з представниками фірми WIX «Сучасність та перспективи розвитку фільтрувальних елементів» (23 жовтня 2018 р., Львівський національний аграрний університет).
2. Навчально-практичний семінар з представниками фірми ТзОВ «MANN+HUMMEL Filtration Technology Ukraine» «Особливості конструкції фільтрів для сільськогосподарської техніки» (06 березня 2019 р.).
3. Навчально-практичний семінар з представниками фірми ТОВ «Кастрол Україна» «Мастильні матеріали для сільськогосподарської техніки» (06 березня 2019 р., Львівський національний аграрний університет).
4. Науково-практичний семінар «Перевірка та регулювання кутів розвалу-сходження коліс автомобілів за допомогою обладнання компанії WMS Wagner GmbH» (23 травня 2019 р., Львівський національний аграрний університет).
5. Навчально-методичний семінар з керівником відділу збуту ТзОВ «MANN+HUMMEL Filtration Technology Ukraine» «Сучасні тенденції у виробництві та експлуатації фільтрів, фільтраційних елементів і фільтраційних картриджів для очистки повітря, моторної оливи й палива фірми «WIX»» (10 грудня 2019 р., Львівський національний аграрний університет).
6. Навчально-практичний семінар з представниками фірми HORSCH «Особливості електронного управління сівалками фірми HORSCH» (11 листопада 2020 р., Львівський національний аграрний університет).
7. Березень 2023 р. Представники компанії «Цепелін Україна» Ігор Кандирін та Олександр Шевчук провели чергове практичне заняття зі студентами факультету механіки, енергетики та інформаційних технологій ЛНУП, які навчаються за спеціальністю 208 «Агроінженерія». Його тематика була присвячена визначенню та аналізу експлуатаційних показників роботи тракторного двигуна. Об’єктом випробувань був двигун трактора JOHN DEERE 6630.
8. 15 по 17 березня 2023 р. на кафедрі агроінженерії та технічного сервісу ім. проф. Семковича О.Д. було проведено конкурс студентських наукових робіт, з таких спеціальностей як: агроінженерія, сервісна інженерія та галузеве машинобудування.
9. 30.03.2023 року на факультеті механіки, енергетики та інформаційних технологій ЛНУП для студентів спеціальностей 208 «Агроінженерія» та 274 «Автомобільний транспорт» представниками компанії «MANN+HUMMEL Filtration Technology Ukraine» (Олег Продеус та Владислав Грищук) проведено семінар, метою якого було ознайомити студентів із діяльністю провідних світових виробників фільтруючих елементів – MANN+HUMMEL та WIX Filters UA.
10. Квітень 2023 р. На кафедрі агроінженерії та технічного сервісу ім. О.Д.Семковича Львівського НУП відбулася чергова зустріч зі стейкголдерами – компанією «Роботизовані агросистеми». Дана компанія є найбільшим оператором з професійного надання послуг дронами-обприскувачами не лише на території України, а й Європи.
11. року на кафедрах агроінженерії та технічного сервісу машин, автомобілів і тракторів факультету механіки, енергетики та інформаційних технологій ЛНУП компанією ДП «Роберт Бош Продакшн Україна» було проведено низку заходів для студентів спеціальностей 208 «Агроінженерія» та 274 «Автомобільний транспорт».
12. 16 травня 2023 року науково-педагогічні працівники кафедри агроінженерії та технічного сервісу ім. професора Семковича О.Д. в on-line режимі прийняли участь у обговоренні освітніх програм підготовки фахівців першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 208 «Агроінженерія» разом із представниками академічної спільноти, роботодавцями та здобувачами вищої освіти Львівського НУП.
13. Червень 2023 р. Практичні заняття з підготовки агродронів до роботи, основними правилами обслуговування, керування технологічним процесом внесення засобів захисту на с.г культури. Заняття провели представники компанії «Роботизовані Агроситеми», яка володіє найбільшим флотом дронів-обприскувачів в Європі.
14. 12 вересня 2023 року викладачі, працівники та студенти факультету механіки, енергетики та інформаційних технологій за ініціативою нашої кафедри відзначали 86-річницю від дня народження видатного вченого в галузі експлуатації сільськогосподарської техніки, академіка Академії інженерних наук України, доктора технічних наук, професора, свого вчителя, засновника теорії ремонтно-відновних процесів Олександра СЕМКОВИЧА.
15. 26.10.2023 року на факультеті механіки, енергетики та інформаційних технологій ЛНУП для студентів спеціальностей 208 «Агроінженерія» та 274 «Автомобільний транспорт» директором ТзОВ «АIRPAD» Михайлом Петришаком проведено ознайомлювальну лекцію на тему «Допоміжна пневмопідвіска на легкий комерційний транспорт».
16. 14.11.2023 у кафедрою агроінженерії та технічного сервісу ім. проф. Олександра Семковича, факультету механіки, енергетики та інформаційних технологій ЛНУП для студентів спеціальностей 208 «Агроінженерія» та 274 «Автомобільний транспорт» організовано поїздку у ДП «Роберт Бош Продакшн Україна», що спеціалізується на регенерації стартерів як до автотранспортних засобів так і до спеціалізованого транспорту.
17. Листопад 2023р. року на факультеті механіки, енергетики та інформаційних технологій ЛНУП для студентів спеціальностей 208 «Агроінженерія» та 274 «Автомобільний транспорт» представниками компанії «MANN+HUMMEL Filtration Technology Ukraine» (Олег Продеус) проведено семінар, метою якого було ознайомити студентів із діяльністю провідних світових виробників фільтруючих елементів – MANN+HUMMEL та WIX Filters UA.
18. 4 грудня 2023 року для студентів спеціальностей 274 «Автомобільний транспорт» та 208 «Агроінженерія» спеціалісти ТзОВ «Сервісний центр "Діамант"» (інженер Марко Губені та технічний координатор Володимир Длугош) провели практичне заняття на тему «Сервісне обслуговування автомобілів марки Toyota».
19. 7 лютого 2024 року на факультеті механіки, енергетики та інформаційних технологій ЛНУП для студентів спеціальностей 208 «Агроінженерія» та 274 «Автомобільний транспорт» технічним спеціалістом з колісних тракторів компанії AGCO Ігорем Кандиріним було проведено лекцію на тему «Електричні компоненти тракторів марки Fendt».
20. В рамках плідної співпраці між компанією «Horsch Україна» і Львівським національним університетом природокористування на факультеті механіки, енергетики та інформаційних технологій 12 березня 2024 року проводився навчально-практичний семінар на тему «Призначення, будова, принцип роботи та налаштування сівалки Pronto DC компанії “Horsch”».
21. 19 березня 2024 року на кафедрі агроінженерії та технічного сервісу ім. проф. Олександра Семковича факультету механіки, енергетики та інформаційних технологій ЛНУП за фінансової і матеріальної підтримки ТОВ «Роботизовані агросистеми» відкрито нову лабораторію агродронів, які призначені для внесення засобів захисту рослин. В ній також представлені змішувачі для приготування робочих сумішей від ТОВ «Bee Agro».
22. 22 березня 2024 року для викладачів і студентів факультету механіки, енергетики та інформаційних технологій Львівського НУП провів відкриту лекцію на тему «Сучасні марки гусеничних тракторів Fendt та їх функціональні можливості».
23. 24 травня 2024 року представником ТОВ «Компанія ЛАН» Павлом Остапчуком було проведено навчання, в результаті якого студенти та викладачі факультету механіки, енергетики та інформаційних технологій ознайомилися з модельним рядом сівалок Precea 6000-TCC, 9000-TCC і 12000-TC
24. 24 травня 2024 року представниками компанії «Syngenta», а саме менеджером з розвитку технологій внесення Ігорем Давиденком та регіональним менеджером з маркетингу Олександром Диким, було проведено навчання на тему «Технології ефективного внесення засобів захисту рослин (ЗЗР)».
25. Червень 2024 р. Перед початком проведення технологічних і виробничих практик на факультеті механіки, енергетики та інформаційних технологій Львівського НУП був проведений черговий «Ярмарок професій 2024». На зустріч зі студентами завітали представники понад 20 фірм і підприємств, профіль діяльності яких відповідає профілю акредитованих на факультеті спеціальностей,
26. 7 червня 2024 р. на базі свого Південного відділення (с. Білий Камінь) компанією МХП було організовано День поля, безпосередню участь у якому брали студенти факультету механіки, енергетики та інформаційних технологій спеціальності 208 «Агроінженерія».