Нещодавно у приміщенні Науково-технічної бібліотеки Національного університету «Львівська політехніка» відбулась зустріч представників кафедри фізики, інженерної механіки та безпеки виробництва ЛНУП з Оленою Іщенко, заступником директора Українського центру культурних досліджень Міністерства культури та інформаційної політики України, що сприяє імплементації Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини і Конвенції ЮНЕСКО про охорону та заохочення розмаїття форм культурного самовираження.

Тема розмови – підготовка акредитаційних документів для внесення кампаністики, унікальної сфери науково-технічної діяльності, що розвивається протягом останньої чверті століття у нашому університеті у вигляді міжфакультетської наукової школи, до переліку нематеріальної культурної спадщини України.

Напруга пробою 1 міліметра сухого повітря становить приблизно 1000 вольт.
Встановити, яка напруга на електродах у відео.


16 квітня 2024 р. в рамках вивчення студентами дисциплін «Деталі машин» (III курс, спеціальність «Галузеве машинобудування») і «Конструювання машин» (II курс, спеціальність «Автомобільний транспорт») в лабораторії 16П (павільйон механізації) було проведено лабораторне заняття з дослідження міцності зварних з’єднань машинобудівних конструкцій.
Перед початком занять зі студентами проведено інструктаж з охорони праці та пожежної безпеки, ознайомлено з вимірювальним інструментом і експериментальною установкою МУП-20.
За дослідні зразки прийнято зварні напусткові з’єднання з лобовими та фланговими швами, виконаними різними способами зварювання: ручним електродуговим зварюванням; MIG/MAG – механізованим зварюванням в середовищі захисних газів; TIG – зварюванням неплавким вольфрамовим електродом в захисному середовищі інертного газу; MIG-пайки в режимі СМТ – холодного перенесення металу.
В процесі виконання лабораторної роботи студенти ознайомилися з методикою проведення експериментів, обробки експериментальних даних. За підсумками виконаних досліджень студенти визначили вплив технологічних параметрів процесу зварювання та геометричних параметрів зварних швів на їх міцність, а також порівняли отримані результати експериментальних досліджень міцності зварних швів з розрахунковими.

Надзвичайно цікаво і змістовно, з наведенням історичних фактів, супроводженням численними фото- і відеоматеріалами пройшла чергова відкрита лекція для студентів і викладачів факультету механіки, енергетики та інформаційних технологій, яку 5 квітня 2024 року провів доцент кафедри фізики, інженерної механіки та безпеки виробництва Олексій Бурнаєв на тему «Ресурсоощадні технології у кампаністиці».
Кампаністика – це інженерна дисципліна про вежі, про виготовлення і розміщення дзвонів, карильйонів на їх основі, вежових годинників з боєм і рухомими фігурками-жакмарами. Основним ресурсом кампаністики була і залишається людина, її знання і навички.
Лекція була присвячена розробкам, спрямованим на вивільнення людини-кампаніста від монотонної важкої повторюваної праці, використання знань відомих майстрів до програмування церковних передзвонів з можливістю їх необмеженого автоматичного подальшого відтворення, автоматизацію процесів підтримання ходу годинників з астрономічною точністю і автоматичним сезонним переводом, заміну вежових сурмачів фігурками-автоматами; досвіду доповідача у їх створенні.
Учасники лекції були поінформовані, що автором більшості наведених прикладів виготовлення і розміщення вежових годинників, дзвонів, рухомих фігурок-жакмарів є саме лектор – Олексій Бурнаєв. Всі вони високо оцінили рівень проведення лекції, її насиченість як історичними, так і практичними фактами та побажали Олексію Михайловичу успіхів в подальшій роботі у сфері кампаністики.

 

2 квітня 2024 року кафедра фізики, інженерної механіки та безпеки виробництва перейняла естафету проведення конкурсів на факультеті механіки, енергетики та інформаційних технологій ЛНУП. Було проведено конкурс з фізики для кращих студентів спеціальностей «Галузеве машинобудування» та «Автомобільний транспорт» з використанням ліцензованого програмного забезпечення Electude. У конкурсі взяли участь 17 студентів, які із задоволенням застосовували здобуті впродовж двох семестрів знання із фізики для того, аби розв’язати задачі та тести якомога швидше та ефективніше. Готувалися студенти також за допомогою програмного забезпечення Electude, яке дало змогу структурувати та поглибити знання, адже дані спеціальності потребують глибинних знань з фізики та інженерної механіки для того, аби в майбутньому стати затребуваними фахівцями.
В результаті перемогу здобув студент групи Маш-11 Назар Нагребний, який показав найбільший прогрес під час підготовки до конкурсу. Друге місце виборов Денис Цап, студент групи Ат-12, а третє – Дмитро Греля з групи Маш-11. Декан факультету Степан Ковалишин привітав переможців та вручив їм грамоти і солодкі подарунки.
Конкурс підготувала та провела асистентка кафедри фізики, інженерної механіки та безпеки виробництва Ольга Хмілевська. Також до підготовки були залучені: завідувач кафедри фізики, інженерної механіки та безпеки виробництва Степан Мягкота, завідувач кафедри автомобілів і тракторів Степан Хімка та заступник декана факультету механіки, енергетики та інформаційних технологій Олексій Швець.

 

28 березня 2024 року у Львівському національному університеті природокористування успішно проведено об’єктове тренування з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності на тему «Дії органів управління та учасників освітнього процесу у випадку загрози та виникнення надзвичайних ситуацій в умовах воєнного стану».
Практично відпрацьовані питання:
1. Правила користування вогнегасниками різних типів та гасіння пожежі.
2. Евакуація здобувачів вищої освіти та працівників лекційного корпусу за умови виникнення пожежі.
3. Надання першої невідкладної домедичної допомоги потерпілим.

Вежі, дзвіниці, ратуші не лише милують око архітектурою, але і наповнюють міста і села неповторним звуковим колоритом.
Це можуть бути звичайні звуки дзвонів, мелодії карильйонів, гра трубачів, а також інші, більш екзотичні акустичні ефекти, які, на відміну від самих годинникових веж, видимих лише зблизька, досягають вуха навколишніх мешканців поза межею видимості, вдома, через сон вночі.
Про свій досвід чвертьстолітнього знайомства з музикою веж України та Європи розказує відомий львівський годинникар, розробник монументальних годинників з курантами, кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри фізики, інженерної механіки та безпеки виробництва Львівського національного університету природокористування Олексій Бурнаєв.

26 травня 2023 року в конференц-залі Бібрської міської ради відбулась пресконференція з нагоди відновлення годинника на ратуші. У заході взяли участь фахівці зі сфери культурної спадщини, історики, журналісти. У рамках заходу відбулось відкриття дитячої картинної галереї.
Програма:
- Олексій Бурнаєв, кандидат фізико-математичних наук, інженер-дослідник, відомий кампаніст, викладач.
«Історія відновлення годинника на ратуші Бібрської міської ради».
- Захар Миляник, депутат Львівської обласної ради.
«Час не може стояти на місці». Про складність реалізації проєктів із відновлення культурної спадщини.
- Ганна Гаврилів, засновниця благодійного фонду «Спадщина. УА», культурна менеджерка.
«Пам’ятки мають бути ресурсом для громади. Проєкт «Школа» в Бібрці».
- Іван Щурко, депутат Львівської обласної ради, голова комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради.
«До об’єктів культурної спадщини має бути така сама увага, як до об’єктів критичної інфраструктури».
- Анатолій Гурин, екскурсовод інтерактивного музею «D.S. Таємна аптека», краєзнавець.
«Історія бібрецької аптеки "Під чорним орлом"».
- Ірина Гірна, художниця-реставраторка.
«Таємниці фрески "Аптекарі" в Бібрській ратуші».
- Олександра Гаєвишин, викладачка Бібрської музичної школи імені Юрія Сінгалевича, керівниця студії малювання.
«Культурна спадщина очима дітей: дитяча картинна галерея».
(https://zaxid.net/pid_chas_vidnovlennya_godinnika_na_ratushi_bibrki_restavrator_viyaviv_storichnu_aferu_n1564337)


23-24 березня 2023 року кафедра управління проєктами та безпеки виробництва взяла активну участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Проблеми гарантування безпеки людини в умовах сучасних викликів», яка проводилась у змішаному форматі у Луцькому національному технічному університеті.

На пленарному засіданні виступив завідувач кафедри Василь Тимочко з доповіддю на тему «Управління безпекою праці під час обприскування польових культур», а у секційних засіданнях виступили з доповідями «Особливості використання машин для хімічного захисту, які призводять до аварійних ситуацій», «Удосконалення управління ризиками безпеки праці» викладачі кафедри А.П. Березовецький, І.М. Городецький, І.Б. Мазур, Ю.О. Ковальчук та С.А. Сафонов.

Важливі питання безпеки підняли усі учасники конференції. Говорили, зокрема, про знешкодження вибухонебезпечних предметів, аспекти організації освітнього процесу в умовах воєнного стану, домедичну допомогу, підготовку фахівців з безпекових дисциплін.

У ході пленарного засідання із доповіддю про основні проблеми у забезпеченні охорони праці у Волинській області та з аналізом причин виробничого травматизму за 2022 рік виступила начальник Управління інспекційної діяльності у Волинській області Оксана Рубльова.

«Найвищою цінністю у нас завжди були і є життя та здоров’я наших громадян, тож безпека робочого місця є ключовим завданням Державної служби з питань праці. Однак в умовах війни ми стикнулися з новими викликами, які потрібно долати. Для цього вперше в Україні контролюючий орган не виступає контролюючим, зараз ми не проводимо перевірки, однак даємо кожному громадянину, кожному суб’єкту господарювання, кожній державній установі свою допомогу, щоби привести безпеку праці на робочому місці до такого стану, аби максимально зменшити ризики», – наголосила Оксана Рубльова.

«Інструкція з охорони праці не написана кульковою ручкою, вона написала кров’ю постраждалих людей. Тому я закликаю всіх дотримуватися вимог з охорони праці і прошу мотивувати інших дотримуватися цих вимог, щоб убезпечити не лише своє життя й здоров’я, але й навколишніх людей», – резюмувала спікер.